4 508 перегляд(ів)

Поняття про моду, стиль. Урахування модних тенденційу процесі проектування виробів. Використання в побутізв’язаних спицями виробів

Мета: ознайомлення учнів з поняттями моди та стилю; оволодіння вміннями враховувати

модні тенденції в процесі проектування; розвиток наочно-образного мислення тапросторової уяви учнів; виховання дружелюбності та поваги дітей одне до одного;формування знань про роботу дизайнера одягу.

Завдання для учнів:

  • • уміти характеризувати поняття ≪мода≫ та ≪стиль≫;
  • • складати план роботи з виготовлення виробу;
  • • здійснювати пошук в інформаційних джерелах виробів, в’язаних спицями;
  • • аналізувати об’єкти-аналоги та визначати виріб для виготовлення;
  • • розробляти ескізний рисунок виробу.

Методи: гра ≪Умовні позначення≫, бесіда з поясненням, демонстрація, практична робота, спостереження, інструктування.

Наочні посібники, ТЗН і додатковий матеріал: саморобні картки умовних позначень для в’язання спицями, різноманітні вироби, вив’язані спицями (для оформлення виставки), аркуші паперу формату А3, маркери, журнали, енциклопедії, книги з в’язання спицями.

Міжпредметні зв’язки: образотворче мистецтво.

Тип заняття: комбіноване.

Хід заняття

І. Організаційний момент

Привітання, перевірка присутніх та готовності учнів і майстерні до заняття.

Створення позитивного емоційного настрою учнів.

Учитель заздалегідь записує на дошці вислів:

Натхнення — не оселедець, який можна засолити на роки.

Йоганн Вольфганг Ґете

У ч и т е л ь. Діти, прочитайте, будь ласка, вислів, записаний надошці, та скажіть, як ви його розумієте. (Бесіда з класом) Отже, зміст цього афоризму полягає в тому, що натхнення потрібно підтримувати діями. Якщо впустити момент, воно може не повертатися до людини тривалий час. А як відомо, набагато легше виконується та праця, яку ти бажаєш зробити, а не та, яку мусиш. Тому:

Бажаю усім, щоб до кожного з вас

Завітало натхнення сьогодні у клас

І збудило бажання здобути знання,

Щоб потім життям ви не йшли навмання.

Щоб вам захотілось новеньке пізнати,

Самим научитись та інших навчати.

Тож я побажаю, щоб лінь ви прогнали

Й натхнення щоб кожного дня зустрічали!

ІІ. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів

Взаємоперевірка тестів, отриманих учнями на попередньому занятті

Учитель обговорює з класом результати тестування, за потребипояснює дітям незрозумілі моменти.

Гра «Умовні позначення»

Учитель пропонує учням узяти участь у грі, об’єднавшись дляцього у команди по три учні в кожній. Гру починають із жеребкування. Кожна команда має однакову кількість карток і шикуєтьсяодна навпроти іншої. За командою вчителя учень першої командипіднімає картку, суперники повинні протягом 5 с назвати умовнепозначення певного елемента в’язання. Потім у гру вступає учень з другої команди, який стоїть навпроти першого гравця, і т. д. Перемагає команда, що має у своєму активі найбільшу кількість правильних відповідей. Учителю необхідно наперед підготувати картки: на цупкому картоні розміром 15 × 15 см намалювати умовніпозначення, що вивчалися впродовж попередніх занять.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

У ч и т е л ь. Одяг по праву вважається постійним супутникомлюдини. (Проводить з учнями бесіду про значення одягу в життілюдини.) Але він не завжди був таким, яким ми бачимо його сьогодні. Тому впродовж цього заняття ми з вами спробуємо розібратися

з поняттями «мода» та «стиль», з’ясувати сучасні тенденції у світі в’язаних виробів, а також дослідити можливості їх використання в побуті. Отже, тема нашого заняття — «Поняття про моду, стиль.

Урахування модних тенденцій у процесі проектування виробів.Використання в побуті зв’язаних спицями виробів». Вашій увазі,діти, у майстерні пропонується виставка в’язаних виробів. (Акцентує увагу на виробах, проводить бесіду з класом.)

IV. Повідомлення теоретичного матеріалу

Поняття про моду, стиль

Учитель пропонує учням узяти участь в обговоренні таких питань:

♦♦Що таке, на вашу думку, мода?

♦♦Яку роль відіграє мода в нашому житті?

♦♦Чи варто сліпо дотримуватись тенденцій, що пропонуютьсямодними дизайнерами або ринком?

Проблемне питання

Якщо згадати історію розвитку одягу, можна побачити, що він увесь час змінювався. Як ви вважаєте, це пов’язано лише з модою? А які ще фактори впливають на розвиток одягу? (Орієнтовна відповідь учнів: умови, в яких живуть люди, сімейний та майновийстан, релігійні погляди та ін.)

Що ж таке мода?

Мода (від лат. тоdиs — «міра», «спосіб», «спосіб дії») — це нетривале панування тих чи інших смаків. Кожна людина сприймає моду по-своєму, вибираючи те, що відповідає її переконанням, характеру, вихованню, поняттю культури. Можна визнаватиабо не визнавати моду, заперечувати чи захоплюватися нею, алене можна бути поза модою. Одяг — предмет першої необхідності,він невід’ємний від певного середовища суспільства. Це частинакультурної спадщини країни, епохи. Поповнюючи свій гардероб,не слід керуватися віяннями моди без урахування віку, статури,роду занять.

Завжди слід пам’ятати, що речі не повинні ставати сенсом життя, тому не варто спрямовувати всі свої помисли й зусилля на гонитву за черговою фірмовою або особливо модною річчю.

Сучасна мода пропонує таке різноманіття стилів, силуетів і форм, які здатні задовольнити найвибагливіші смаки. Друге поняття, яке нам необхідно з’ясувати,— це стиль (відгрецьк. stylus — «паличка») — у стародавні й середні віки загострений стрижень для писання на воскових дощечках або бересті.

Стиль — це індивідуальна манера, своєрідні, неповторні особливості творчості. Традиційними вважають такі стилі: класичний, спортивний, романтичний та фольклорний.

Урахування модних тенденцій у процесі проектування виробів

Для сучасної підліткової моди характерні вироби у стилі «мілітарі», з відповідними видами оздоблення (клапани, пряжки, кнопки, кишені, погони) і тканин.Стиль «диско»передбачає використання великих і блискучихвидів фурнітури (стрази, намиста, пряжки з камінням), тканинз люрексом, пайєтками, блискітками (див. додаток А).

Упродовж тривалого часу невід’ємною частиною гардеробу сучасної жінки є трикотажні вироби. Адже трикотаж має чудові гігієнічні властивості, такі, як гігроскопічність і теплопровідність. Він не мнеться, здатний витримувати тривале використання, незмінюючи свого зовнішнього вигляду. Враховуючи ці особливості, стає зрозумілим, чому трикотажний одяг такий популярний.Мода в трикотажі розвивається з урахуванням загальних тенденцій моди в одязі, становить наразі самостійний розділ мистецтвамоделювання і не настільки часто змінюється, як одяг у цілому.Вона більш стабільна, більш гнучка. Нова мода логічно виходить з попередньої, розвиває та доповнює вже наявні форми, деталі, лінії, зберігає найбільш цікаві. Головні ознаки сучасної моди в трикотажі — це елегантна простота та зручність, краса й утилітарність(що в перекладі з французької означає «практичність»).

Використання в побуті зв’язаних спицями виробів

Сучасні ринкові відносини відкривають нові можливості для самореалізації жінок. Малий бізнес в Україні стає дедалі більшпереважно жіночою справою. Жінка, уміючи в’язати, може залишатися вдома, в колі сім’ї, заробляти додаткові гроші, мати задоволення від своєї праці. Недарма кажуть, що жінка по своїй суті —художниця, вона скрізь і всюди намагається внести красу…

Деяким учням учитель заздалегідь дає випереджальне завдання для пошуку інформації та підготовки невеличкої доповіді пропрофесію дизайнера. Орієнтовна доповідь може бути такою:

Дизайнер одягу це творча професія. Дизайнер повинен мативласний стиль та почуття міри, розвинений художній смак. Створення нових моделей одягу передбачає вивчення історії моди, тенденцій і напрямів розвитку суспільства в цілому. Професійний

дизайнер не боїться відступати від канонів моди. Він шукає нові цікаві напрями в ній і створює зразки одягу, що відбивають стиль сучасного життя.

Розпочинаючи створення нової моделі, дизайнер робить велику кількість ескізів як самої моделі, так і кожної її деталі. Потім він вивчає властивості обраної тканини, добирає кольори, оздоблення, додаткові аксесуари, використовуючи сучасні матеріали й фурнітуру.

Під час цієї роботи композиційне рішення моделі може неодноразово змінюватися, але при цьому обов’язково відбувається розвиток початкової ідеї. Дизайнер має пам’ятати про головний законкомпозиції одягу — закон гармонії між формою і призначенням,поєднання окремих елементів, оздоблювальних деталей.

Проведення хвилинки відпочинку (руханки)

Час настав нам, любі діти,

Від заняття відпочити,

Тож прошу усіх піднятись

І зі мною розім’ятись!

Покрокуємо ми полем,

Де картопельку прополем,

Потім підемо ми гаєм,

Квіточок там назбираєм,

Далі підемо до річки,

Щоб умити свої личка.

Все ми встигли, все зробили

І за парти знову сіли.

V. Практична робота

На цьому етапі відбувається спільне обговорення з учнями теми проекту та відповідних об’єктів проектування.

1-й крок. Учні класу об’єднуються в групи по чотири особи.Один із членів групи записує на великому аркуші паперу ідеї щодотеми проекту. Під час їх розгляду слід звертати увагу учнів на те,що не потрібно обговорювати, яка ідея гарна, а яка ні. Оцінюваннястворених ідей буде проведено пізніше.

2-й крок. Складається план роботи з виконання творчого проекту (див. додаток Б).

3-й крок. Відбувається розробка критеріїв оцінювання творчого проекту (див. додаток В) та пошук необхідної інформації за допомогою різних інформаційних джерел (підручники, журнали, енциклопедії, мережа Internet).

4-й крок. Аналіз виробів-аналогів, розробка конструкції виробу, створення ескізного рисунка виробу з інформацією про йогорозміри.

5-й крок. Підбирається схема в’язання.

VI. Підбиття підсумків заняття

У ч и т е л ь. Створення ескізів виробу — це творчий і захоплюючий процес. Зовсім не обов’язково бути видатним дизайнером, щобвиготовляти гарні сучасні речі. Потрібно лишень навчитися використовувати відповідні текстильні й оздоблювальні матеріали, фурнітуру, комбінуючи їх лише притаманним вам способом. Стежте за новинками в журналах мод, за інформацією про текстильніматеріали, фасони й оздоблення і творіть свою моду!Учитель дякує учням за плідну спільну роботу на занятті; повідомляє оцінки результатів їх групової та індивідуальної праці; виставляє їх у класний журнал і щоденники учнів; повідомляє темунаступного заняття й дає завдання учням до його підготовки.

Домашнє завдання

1. Підготувати спиці та пряжу.

2. Провести маркетингове міні-дослідження (на вибір — середучнів школи, учителів, батьків або інших осіб) з приводу доцільності виготовлення обраного виробу та його практичного

застосування.

3. Підготувати доповідь (за бажанням окремих учнів) про використання народних традицій у в’язанні

Додаток А

Додаток Б

Орієнтовний план діяльності учнівз виконання творчого проекту

Визначити тему та сформулювати мету і завдання проектної роботи.

Провести маркетингове міні-дослідження (на вибір — середучнів школи, учителів, батьків або інших осіб) з приводу доцільності виготовлення обраного виробу та його практичного застосування.

Здійснити пошук моделей-аналогів за допомогою різноманітних інформаційних джерел.

Проаналізувати зібраний матеріал.

Розробити конструкцію власного виробу (оформлення відповідної конструкторської та технологічної документації).

Дібрати інструменти та матеріали. Виготовити виріб.

Провести дослідження з приводу можливості реалізації виготовленого виробу в масовому виробництві.

Оформити пояснювальну записку.

Захистити проект.

Додаток В

Орієнтовні критерії оцінювання творчого проекту

1 Виготовлений виріб

♦♦Привабливість виготовленого виробу (естетичний зовнішнійвигляд).

♦♦Практичність.

♦♦Зручність у використанні.

♦♦Технологічність (якість технологічної обробки виробу).

♦♦Економічність.

2 Пояснювальна записка проекту

♦♦Повнота опису всіх етапів проектування.

♦♦Якість конструкторської і технологічної документації.

♦♦Оформлення і дизайн пояснювальної записки проекту.

♦♦Рекламний проспект.

♦♦Розробка додатків.

3 Захист проектної роботи

Якість відповіді оцінюється за такими показниками:

♦♦повнота представлення доповіді;

♦♦ обсяг і глибина знань з теми;

♦♦ відповіді на запитання;

♦♦ особисті якості доповідача.

Icon of Trud Div7 (12) Trud Div7 (12) (376.8 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *