445 перегляд(ів)

Повість- казка. Джон Рональд Руел Толкін «Гобіт»

Мета. Ознайомити учнів з повістю-казкою англійського письменника Джона

Рональда Руел Толкіна «Гобіт», вчити самостійно знаходити в тексті слова,

які автор вживає для характеристики й опису персонажів, учити висловлювати

своє ставлення до прочитаного; розвивати навички виразного читання з

використанням відповідної інтонації, тону і темпу; утверджувати добро і

справедливість.

Обладнання. Карта Європи, зошит, малюнок на дошці, слова для словникової роботи.

Хід заняття

  1. Емоційний настрій до заняття

Дзвоник всім нам дав наказ:

До роботи швидше в клас.

Тож, і ми часу не гаймо –

Працювати починаймо.

– Кому дозволимо сісти першими? (Дівчаткам)

– Так, спочатку краса, а потім – сила.

– А зараз пригадаємо правила роботи на уроці. Сядемо рівно… (Учні доповнюють: працюватимемо старанно, відповідатимемо чітко.)

  1. Актуалізація опорних знань
    • Бесіда

– Чи любите ви казки? Які казки ви знаєте?

– Згадайте, хто з письменників написав казки для дітей?

– Як називаються такі казки?

–  Які казки-повісті ви читали?

 

  1. Визначення теми і мети заняття

– Діти, погляньте на дошку. Вгадайте, що тут намальовано? (На дошці малюнок)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

– Так, тут намальована книга і два чоловічки. Хто вони? Один з них мабуть читач. Напишемо біля нього букву Ч. А хто ж другий чоловічок? Хто для вас, читачів, пише книги?

– Так, це автор. Напишемо біля нього букву А. Хто може бути автором? (Письменник, народ)

– А як ви гадаєте, чи можемо ми з вами бути авторами? Згадайте, ви були вже авторами, коли писати твір на уроці розвитку мовлення. Отже, ви були і авторами, і читачами. А ще є люди, які не просто читають, а й висловлюють свою думку відносно прочитаного: сподобалося чи не сподобалося, що хотіли б змінити. Таких людей називають критиками, бо вони критично мислять, критикують. Вашими читачами та критиками були батьки, вчитель, друзі. Справжній читач завжди не просто читає, а осмислює прочитане, ставиться до нього критично. Тому на нашій схемі біля фігурки читача поставимо ще одну літеру – ЧК, тобто читач-критик.

– Сьогодні ми з вами побуваємо в ролі автора і в ролі читача-критика. Одним словом будемо читати по-справжньому. Адже читати – не просто розуміти, про що йдеться, не просто дізнатися про щось цікаве й нове. По-справжньому читати – це бачити все, що стоїть за словом, творити завдяки цьому слову в своїй уяві цілий світ, жити його радощами й бідами, сумувати й веселитися разом з героями твору. Це справжнє щастя. Воно буде неповним, якщо ми читаємо книгу, не зустрінемося на її сторінках з тим, хто її написав, хто придумав цей дивний світ. Почути голос автора, розгледіти його крізь всі чудеса і події, зрозуміти, про що він хотів сказати, бути в змозі відповісти йому почуттями і роздумами – ось справжнє щастя Великого читача.

На нашій схемі фігурка читача маленька. Але наприкінці роботи, коли ми зможемо стати Великими читачами, ми замінимо її на велику. Отож, до роботи.

 

  1. Робота над темою уроку
    • 1 Вступне слово вчителя

– Я хочу ознайомити вас із повістю-казкою англійського письменника Джона  Рональда Руел Толкіна «Гобіт».

Професор Оксфордського університету, вчений – філолог, автор романів, повістей, оповідань, казок, балад, пісень. Толкін народився в Африці.

В родині банківського службовця. Після смерті батька родина назавжди оселилася в Англії. Обдарований юнак закінчив відділення історії англійської мови та літератури Оксфордського університету, опанувавши рідкісні мови (валійську, староантійську, давньогрецьку, фінську та ін.).

Толкін відомий за межами Англії насамперед завдяки казковій трилогії “Володар кілець”, й твір розповідає про боротьбу за чарівне кільце, що надає його власникові надзвичайної могутності, робить його володарем світу.

Добре обізнаний з фольклором, письменник у своїй творчості широко використовує давньо-скандинавські, кельтські та тевтонські легенди, сміливо створює власні міфи. У цьому полягає  новаторство, що знайшло послідовників, започаткувавши  новий напрямок розвитку жанру казки у світовій літературі другої половини 20 століття, відомий   під   назвою   “нова   міфологія”, або жанр фентезі.

Оповідаючи   історію   вигаданих   цивілізацій, Толкін   утверджував   Добро   і   Справедливість, Обов’язок і Честь, Красу і Гармонію, як найваж­ливіші  цінності всесвіту.

А почалося все з того, що поважний професор  англосаксонської  літератури   написав  розважальну   казку   про   представника   вигаданої народу — гобітів — Більбо Злоткінса, змушеної всупереч  власному бажанню  вирушити в довгі й небезпечні  мандри  за скарбами  гномів.

 

  1. Ознайомлення з казкою «Гобіт»

5.1 Словникова робота. (Зошит,  завд.1  с.25)

 

Отже, тепер, коли ми познайомилися з автором повісті-казки, можна почати знайомство з самою казкою. Пам»ятаєте, ми домовилися стати не просто читачами, а Великими, вдумливими читачами. Ми повинні в усьому добре розібратися, нам усе повинно бути зрозуміло. Тому, перш ніж читати, зясуємо значення деяких слів, що зустрічаються в тексті і можуть бути незрозумілими, на мій погляд.

Тхне-  неприємний запах.

Печера-вигрібанка – викопана яма.

Гобіт- маленький чоловічок, менший від гнома.

«Зайцем» забратися на корабель –  їхати без білета.

Гадки не маю – не знаю нічого.

Побаламутити – обманювати.

Патериці – палиці.

Відкараскався – відмовився, відгородився.

Яким словами синонімами можна замінити слово побаламутити, відкараскався?

 

5.2 Самостійне читання учнями

– Тепер ми можемо почати самостійне вдумливе читання казки. Можливо, вам зустрінуться ще якісь незнайомі слова: ставте олівцем над ними крапочку, а ми потім з»ясуємо їх значення. Домовилися? Отже, візьміть текст, олівець – і до роботи. Пам»ятайте: ми домовилися побувати в ролі автора, і в ролі читача, і в ролі критика. Зараз ми просто читачі. Подивимося на все очима читача.

 

5.3 Перевірка розуміння прочитаного

– Назвіть персонажів, про яких прочитали. Якими  ви їх уявляєте?

 

5.4 Виразне читання вчителем тексту. Обговорення вражень

Чи сподобалася вам казка? Чим? Якщо не сподобалася, то чому?

– Чи все в ній зрозуміло?

– Хто такі Більбо Злокінс і Гандальф?

– Чи всі слова зрозуміли?

– Отже, все тепер зрозуміло, і обговорювати нічого не потрібно?

–  Де розгортаються події: у норі під землею, чи на землі? З чого це видно? Доведіть свою думку словами з тексту.

– Як   характеризує   гобітів   опис   їхньою житла? Прочитайте з тексту опис і висловіть свою думку.

– З ким зустрівся Більбо Злоткінс: з мандрівником Гандальфом, чи звичайним дідусем?  З чого це видно? Звідки ви про це дізналися?

– Прочитайте опис зовнішності Більбо Злокінса і Гандальфа. Що цікавого ви дізналися про них?

– Чому    гобіт    Більбо    намагався    якнайшвидше спровадити чарівника? Висловіть своє припущення.

– Знайдіть у тексті рядки, які доводять, що Злоткінс  вважав пригоди цікавим заняттям? А як ви вважаєте?

– От, бачите, ми вже не просто читачі. Ми критично мислимо, обговорюємо. Ми дивимося очима читача-критика.

 

5.5  Читання казки в ролях

– Якби я попросила прочитати казку в ролях, виразно, скільки дійових осіб потрібно було для цього? (Гандальф, Більбо Злокінс, автор). 

– Отже, у цій казці, крім головних героїв, є ще автор. Про нього, його думки, почуття ми ще не говорили. Поглянемо на казку очима автора, який і розповідає нам цю історію.

– Ви знаєте, що перед словами героїв у будь-якому тексті стоїть горизонтальна рисочка. Перегляньте казку: чи багато в ній слів героїв? Яких слів більше: слів автора чи слів героїв? Цікаво, чому Джон Рональд Руел Толкін так мало дав говорити в казці героям, і так багато сказав сам? Може тому, що він був нескромним? Як ви вважаєте? І як це вдалося письменнику: герої говорять мало, а ми їх  дуже добре уявляємо. Навіть знаємо їхні думки. Спробуємо розібратися.

– Прочитаємо казку в ролях.

– Під час читання учнів зверніть увагу і підкресліть олівцем в тексті всі слова автора, які розповідають про гобітів.

– Прочитайте підкреслені слова.

– Автор нічого не говорить, подобаються йому гобіти чи ні. А ви як думаєте?

– Тільки завдяки словам автора ми можемо уявити зовнішність героя, завдяки його описам бачимо ставлення автора до героя.

 

  • Гра «Ми – автори»

– Чи вдалося Більбо відкараскатися від усіх пригод на світі. Що могло з ним трапитися далі?

– Пропоную вам побути в ролі автора казки.

Дидактична мета: вчити дітей працювати в позиції автора, складати свої пригоди героїв (враховувати особливості сюжету казки)

Зміст:

Учитель пропонує:

– придумати фантастичну історію, яка сталася з гобітами;

– придумати щасливий кінець казки.

 

  • Гра «Крісло автора»

– Пропоную окремим учням ( які бажають), розказати фантастичну історію, яка могла статися з гобітами у «Кріслі автора», яке виставлене посеред класу.

– Усі іншуі учні слухають і виступають в ролі критиків.

– Яке продовження казки вам найбільше сподобалося? Хто найкраще справився з роллю автора?

 

  1. Підсумок заняття

– Тепер, проаналізувавши казку з точки зору авторка, чи

можете ви сказати: для чого Джон Рональд Руел Толкін

розповів її дітям?

– От і прочитали ми з вами казку, поговорили про неї

з різних точок зору. Було нам про що поміркувати? А чи

пам’ятаєте ви, як казали мені, що вам все зрозуміло і

обговорювати нічого тне треба? Отож, запам»ятайте, що

до літературних творів треба ставитися дуже уважно, уміти

знаходити те, чого не видно на перший погляд

(читати між рядків). І не забувати про автора, його почуття,

думки. Лише подивившись на текст з різних точок зору, ви

зможете осягнути його глибину, отримати насолоду від читання.

Ми з вами так і зробили. Я вважаю вас можна вже назвати Великими читачами. Замінимо на нашій схемі маленьку фігурку читача великою.

– Гадаю, можна назвати наш урок святом народження Великого читача. А щоб у вас був справжній день народження, необхідні подарунки.

Це будуть літературні подарунки – продовження казки, яке ви опрацюєте самостійно, як читач.

Дайте відповіді на запитання, як критик.

  • Чи погоджуєтеся ви з думкою, що Злоткінс був гостинним гобітом? Доведіть це.
  • Яку роль відвів гобітові Гандальф у їхній пригоді? Доведіть це.
  • Яку мету поставили перед собою гноми, вирушаючи в подорож? Чому так думаєте?
  • Уважно прочитайте   рядки, які   розповідають про зустріч гобіта з тролями. Як ви гадаєте, чому Викрадачеві не вдалося оволодіти гаманцем?
  • Завдяки чому Гандальфу вдалося пе­ремогти тролів? . Про яку рису характеру тролів це свідчить?

Станьте автором казки і :

  • Перекажіть історію про вкрадені багат­ства гномів.
  •      Складіть план до розповіді. (Зошит,  завд.2  с.25)

Якими  ви уявили ельфів? Створіть їх літературний портрет.

Icon of Zar F 16 Zar F 16 (43.8 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *