3 989 перегляд(ів)

Повість – казка. Крістіна Нестлінґер «Конрад, або Дитина з бляшанки»

Мета. Ознайомити учнів з життям і творчістю австрійської письменниці-казкарки

Крістіни Нестлінґер, викликати інтерес до її творів, збагачувати словниковий

запас учнів; розвивати навички виразного читання, уміння зіставляти народні

та літературні казки; формувати в учнів відповідальність за свої вчинки,

вміння давати самооцінку; виховувати повагу до батьків, бажання прийти на

допомогу, коли її хтось потребує.

Обладнання. Карта Європи, зошит, портрет письменниці, виставка книг, тести.

Хід заняття

  1. Емоційний настрій до заняття

Читання вірша з дошки.

Казка – вигадка, та в ній – шкаралупці золотій

Зерня сховане смачне.

Хто дістане, той почне думу думать про життя,

Збудить в серці почуття, мов торкнеться до вогню –

Вийде сміло на борню за добро і проти зла!

В казці – сила немала!

В. Бичко

Казка – вигадка, проте,

Щось в ній, браття, не пусте …

О. Пушкін

 

  1. Актуалізація опорних знань

2.1 Бесіда

Чи замислювалися ви коли-небудь над тим, чому казки так довго живуть на світі?   ( Бо у казках розкривається душа народу, знаходять відображення його переживання і мрії. У казках добро завжди перемагає зло, понад усе цінуються справжні людські якості і справедливість торжествує)

– Народна казка як жанр усної народної творчості має дуже давню історію, літературна казка і казка-повість з»явилася значно пізніше. Давайте згадаємо, що їх ріднить і які відмінності існують між ними.

 

2.2 Визначення ознак народної та літературної казок. Робота в групах

– З поданих ознак виберіть ті, що характерні для :

1 група. Літературної казки.

2 група. Для народної казки.

Запис на дошці

Є автор, немає автора

 

 

 

Є казкар, немає виконавця казки

 

Існує в усній форму, існує в письмовій формі

 

 

Текст змінюється, текст не змінюється

 

 

 

Час створення відомий, час створення невідомий

 

 

 

Негативний або позитивний герой

 

 

 

Чарівні предмети

 

 

 

Добро перемагає зло

– Які ознаки є спільними для літературної та народної казок? (Негативний або позитивний герой, чарівні предмети, добро перемагає зло)

 

  1. Повідомлення теми і завдань заняття

Сьогодні на занятті ми ознайомимось з життям і творчістю відомої австрійської письменниці Крістіни Нестлінґер, познайомимося з однією з її казок «Конрад, або Дитина з бляшанки» і продовжимо роботу над удосконаленням навичок читання.

 

  1. Вивчення нового матеріалу

4.1 Вступне слово вчителя

Крістіна Нестлінґер — одна з дивовижних дитячих письменниць-казкарів, лауреат Андерсенівської премії. Її книжки перекладені десятками мов народів світу і читаються мільйонами дітей багатьох країн усіх континентів.

У житті письменниці чогось особливого і не­звичайного   не  траплялося:   все  найфантастичніше і  найцікавіше народжувалося безпосередньо в її фантазіях і  виливалося  в дивовижних книжках для дітей.

Народилася Крістіна Нестлінґер у Відні, столиці Австрії,  1936   року   в   родині   середнього достатку, яка мешкала на околиці міста.

Дівчинка росла гострою на язик, розкутою і  досить не  передбачуваною у своїй  поведінці  і вчинках.  Вона ніколи  і  ні за яких обставин не розгублювалась, а завжди вміла оволодіти будь-якою найскладнішою життєвою ситуацією.

Закінчивши   школу, Крістіна   вступає  до   Віденської Академії Мистецтв, бо відчула в  собі неабиякий потяг до малювання.

Після закінчення Академії Нестлінґер деякий час   працює художником-ілюстратором, проте її не вдовольняє рівень власних малюнків, і  вона вирішує   змінити   свої   мистецькі   орієнтири береться за перо…

Свою літературну діяльність Нестлінґер одразу почала із творів для дітей. Першу книжку “Вогненно-руда Фредеріка”  Крістіна написала, коли їй  виповнилося  34  роки.   Читачам  і  поважним критикам твір сподобався.

Наступного року виходить повість “Три поштових грабіжники”, потім — відразу дві книжки “Чоловік для мами” та “Геть огіркового короля!”

В усіх творах Крістіни Нестлінґер поруч з дітьми діють і дорослі — батьки, вчителі, сусіди. Свої ж симпатії письменниця віддає дітям. Вона завжди намагається знайти пояснення поведінки та вчинків своїх малих шибеників-героїв. У її творах діти й дорослі можуть завжди порозумітися, знайти спільну мову і стати справжніми друзями Тому основним лозунгом творчості письменниці є її власний вислів: “Діти — люди, як і всі!”.

 

4.2 Робота з виставкою творів Крістіни Нестлінґер

4.3 Комбіноване читання учителем і учнями уривка казки.

4.4 Бесіда за змістом прочитаного

–   Розкажіть, як Конрад потрапив до пані Бартолотті?

–   Розгляньте хлопчика на малюнку художника.  Яким ви уявляли  його?

–   Що   дивувало   пані   Бартолотті   в   поведінці сина?

–    Поміркуйте, чому думки пана Єгона про Конрада були дещо іншими, ніж у його дружини?

 

4.5  Словникова робота. (Зошит,  завд.1  с.24)

– Попрацюйте в парах: прочитайте слова.

Бартолотті,  бляшанки, озоном,  накривкою, карлик, сконструйований, “Гунберт”, ‘Монберт”,  Конрад, пан   Єгон,    Рузіки, Кіті.

Шилінг – австрійські гроші.

 

  •  Виразне читаннґ тексту казки учнями та бесіда за змістом прочитаного.

а) Читання першої частини казки з хрестоматії.

– Який товар отримала пані Бартолотті?

– Який зовнішній вигляд мав карлик?

– Чи зраділа пані Бартолотті появі дитини?

б) Читання другої частини казки з хрестоматії.

– Знайдіть у тексті казки і прочитайте закінчення абзаців.

Пан   Єгон   був   у   чорному   костюмі   й   сірій краватці.

Тієї миті до передпокою зайшов Конрад.

Пані  Бартолотті  відчула, що йому треба дати  пояснення.

На стільці перед телевізором пан Егон побачив Конрада…

— Солодощі  ввечері, перед сном, дуже-дуже шкідливі, — відповів він.

— Це зветься “почуттям провини”…

—  Такого чудового хлопця я зроду не бачив!…

 

в) Тестове опитування. (Зошит,  завд.2  с.24)

 

  1. Пані Бартолотті отримала у посилці:

    а) дерев»яного чоловічка;

    б) блискучу бляшанку;

    в) маленького карлика.

  1. З якою метою фірма надіслала їй хлопчика Конрада?

а)  щоб забезпечити радісним, ласкавим і здібним нащадком;

    б) щоб усіх дітей у школі навчив бути ввічливими.

     в) щоб врятувати країну від біди.

  1. Конрад був хлопчиком:

а) ввічливим і  розумним;

б) ледачим і брехливим;

в) байдужим і жадібним.

  1. Чого найбільше хотів хлопчик?

а)  розважатися і веселитися;

б) навчатися в школі;

в)  лежати і нічого не робити.

 

  • Робота за малюнком

– Перекажіть уривок казки до якого зроблено ілюстрацію.

– Доберіть слова  з тексту, що могли б бути підписом до цього малюнка.

 

  • Робота накд виразним читанням казки

– Знайдіть і підготуйтеся прочитати інструкцію, яку пані Бартолотті знайшла в листі. Яким голосом і в якому темпі  треба читати її?

– Знайдіть і підготуйтеся прочитати за особами розмову пана Єгона і пані Бартолотті. Якою інтонацією ви будете читати слова пана Єгона? ( з здивуванням)

 

  1. Узагальнення і систематизація знань учнів
  • Стислий аналіз прочитаного

– Назвіть дійових осіб казки.

– Хто є головним героє казки?

– Яким ви уявили собі Конрада?

–   Пофантазуйте! Уявіть Конрада у своєму класі. Які пригоди могли б трапитися з ним. (Зошит,  завд.3  с.24)

 

 

5.2 Гра «Відгадай, хто я?»

Дидактична мета: вчити знаходити серед інших літературних чи народних  казок подібних за сюжетом.

Зміст. Після ознайомлення з казкою вчитель пропонує учням відгадати за описом чи уривком з казки іншого казкового героя, яким незвичним чином появився у своїх батьків.

 

            Наприклад, подається уривок з «Пригод Піноккіо» Карло Колоді:

«— Сьогодні в школі я навчуся читати, завтра — пи­сати, а післязавтра — рахувати. А потім, вивчившись, я зароблю багато грошей і на перший заробіток ку­плю батькові вовняну гарну куртку. Та не просто вов­няну! Я знайду куртку, оздоблену золотом і сріблом, з діамантовими ґудзиками. Бідолашний батько цього таки заслужив, бо через мене лишився в самій сорочці в такий холод, аби лише я мав змогу вчитися! Не всі батьки здатні на такі жертви!»

– Як з»явився хлопчиу у батька Карла?

– Яким він був хлопчиком? (Піноккіо — добрий, хвалькуватий, шибеник…)

 

Уривок з російської народної казки «Снігурочка»

« Жили собі дід і баба і не було у них дітей. Прийшла зима, випало багато снігу, сільські дітлахи висипали на двір. Дід і каже до баби:

– Давай і собі ми виліпимо дівчинку   ….» (Снігурочку)

– Якою вона була дівчинкою?

  1. Підсумок уроку

– Чи сподовалася вам казка?

– Хто її автор?

А які, на вашу думку, повинні бути взаємини у сім’ї?

–  Що у цій повісті є казковим?

Завдання для тих, хто любить читати.

Прочитайте повністю повість.

– Чи залишиться Конрад у сім»ї?

– Які випробування чекають на нього?

Icon of Zar F 15 Zar F 15 (25.9 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *