1 449 перегляд(ів)

Повість – казка. Туве Янссон «Маленькі Мумі- троллі і велика повінь»

Мета. Ознайомити учнів з казкою-повістю фінської казкарки і художниці

Туве  Янссон, вчити самостійно знаходити в тексті слова, які автор вживає для

характеристики й опису персонажів, учити висловлювати своє ставлення до

прочитаного; розвивати навички виразного читання з використанням

відповідної інтонації, тону і темпу; вчити ділити текст на частини і добирати

до них заголовки; формувати в учнів відповідальність за свої вчинки, вміння

давати самооцінку; виховувати повагу до батьків, бажання прийти на

допомогу, коли її хтось потребує.

Обладнання. Карта Європи, зошит, картки з анаграмами, портрет письменниці.

Хід заняття

  1. Емоційний настрій до заняття

Давай з тобою обіймемось

І над землею піднімемось.

Тепло сердець з»єднаємо

І сонцем засіяємо.

Я бажаю вам добра!

Учні. Ми бажаємо вам добра! Якщо вам буде важко, ми допоможемо один одному.

 

  1. Змістовна й мотиваційна підготовка учнів до сприймання теми

2.1 Читання анаграм

Варіант 1. Слова,  в яких переставлено літери:

гинавуащ   (гущавина)

пліаср (праліс)

срвтбуо (стовбур)

зятрквіо (звірятко)

мртеаяв (темрява)

боолто (болото)

Варіант 2. Слова в яких переставлено склади:

му дрі чий       (дрімучий)

тий  гус           (густий)

ні гріз               (грізні)

ний страш        (страшний)

на ха ло по ний (наполоханий)

кри не хіт          (крихітне)

пре на  гар        (прегарна)

 

2.2 Мотивація навчальної діяльності

– Якщо об»єднати прочитані вами слова в анаграмах у текст, то про що можна б розповісти у ньому? (Про ліс густий, грізних звірів, темряву і болото і крихітне звірятко)

 

Відкриваємо скарбничку.

Скринька зовні невеличка.

Не втрачаєм часу марно,

дістаєм перлину гарну.

Вчитель дістає книгу Туве Янссон «Маленькі Мумі- троллі і велика повінь».

 

3.Повідомлення теми і завдань уроку

– Сьогодні ми звами ознайомимося ще з однією чудовою казкою Туве Янссон «Маленькі Мумі- троллі і велика повінь», будемо вчитися виразно читати уривок цієї казки і висловлювати свої думки щодо прочитаного.

 

  1. Вивчення нового матеріалу

4.1 Робота з портретом Туве Янссон

– Уважно погляньте на портрет видатної фінської казкарки та художниці.

Покажіть на карті, де знаходиться країна, в якій народилася і жила ця письменниця.

 

  • Вступне слово вчителя.

Ось уже майже шістдесят років діти  всього   світу, а разом з ними й дорослі, що в душі завше залишаються дітьми, зачитуються зворушливими й дотепними повістями про мумі-тролів та їхніх друзів, які написала і намалювала Туве Янссон — геніальна фінська казкарка та художниця.

Туве Янссон народилася у мистецькій родині. Її тато   —   відомий   у   Фінляндії   скульптор, а мама — шведська художниця-графік. Отож, Туве

дитинства прагнула стати художницею, навчалася у  художніх  школах  Стокгольма, Гельсінгфорса (Гельсінкі) та Парижа. Допомагаючи  родині, вона   вже   під   час    навчання   працювала ілюстратором   журналів   і   книжок.   Якось  вона намалювала фігурку, дуже схожу на Мумі-троля, і стала нею “підписувати” свої ілюстрації.

Коли   тридцятирічна   Туве   Янссон   написала першу повість про мумі-тролів  “Маленькі тролі і   велика   повінь”   і   віднесла  її у  видавництво, вона ще не знала, що стане всесвітньовідомою письменницею, найзнаменитішою казкаркою Фінляндії. Вона написала понад двадцять книг для дітей і дорослих, отримала півсотні  різноманітних міжнародних премій і нагород як письменник і художник. Її книги  про мумі-тролів перекладені більше ніж тридцятьма мовами.

Туве Янссон прожила 87 років. Вона назавжди   залишилася   в   серцях багатьох   поколінь маленьких читачів усього світу.

 

  • Виразне читання тексту казкивчителем (з початку тексту і до слів: «Далі вони вирушили втрьох…»

– 3   якою   метою   Мумі-тролі   вирушили   в  небезпечну подорож?

– Навіщо   вони   взяли   з   собою   Крихітне Звірятко? Про що це свідчить?

 

  • Колективне читання учнями тексту і відтворення змісту казки за запитаннями.

–   Яку допомогу надала Тюльпанна мандрівникам? Якою ви її уявили?

–   Знайдіть у тексті рядки, які характеризують Мумі-троля, його Маму, Крихітне Звірятко та Тюльпанну.

–    Як ви гадаєте, які пригоди чекають дивовижних героїв?

 

  1. Словникова робота. (Зошит, завд.1  с.23)

Пообіддя – після обіду.

Брели – ішли.

Поквапитися – поспішити.

Сторч – вгору.

Витріщалися – дивилися.

Постернували – попливли.

 

  • Читання учнями мовчки уривка «Як Мумі -троль з мамою зустріли крихітне звірятко».

–  Які риси характеру Мумі-тролля розкриває цей діалог?

 

  • Читання учнями уривка «Як вони втрьох пливли на човні»

– Як мати турбувалася про свого синочка?

– Як переборювали страх, коли побачили жахливих створінь?

– Хто врятував маленьких звірят від страховиська?

 

  • Читання уривку казки «Сталося диво — їхній тюльпан знову яскраво засяяв»

– Як звали дівчинку, що з»явилася з квітки?

– Які слова свідчать про ввічливість Мумі – тролля?

 

  1. Узагальнення та систематизація знань учнів
  1. 1 Складання плану казки. (Зошит, завд.2  с.23)

 

На скільки частин можна поділити текст казки? Спробуйте дібрати заголовки до кожної частини за допомогою слів із тексту.

 

План

  • Вони вибралися на пошуки затишного й теплого місця для будиночка.
  • Побачили Крихітне   Звірятко.
  • Доведеться добиратися   човном.
  • Змій неухильно наздоганяв їх.
  • —Дуже дякуємо за допомогу, прегарна панно!

 

5.2 Вправи для формування поняття «Мова художнього твору»

 

Гра «Словесне малювання»

Дидактична мета: вчити дітей звертати увагу на зовнішність літературних героїв,  уявляти їх; формувати вміння користуватися образними засобами мови для опису героїв.

Зміст. Учитель починає гру словами:

Намалюю я портрет,

Тільки чий – це секрет.

Відгадайте, вас прошу я,

Чий же я портрет, малюю.

Описує літературний портрет героя, ім»я якого мають відгадати учні.

«Дівчинка з ясно-блакитним волоссям до п’ят. Ця блакитноволосса краля жила між пелюстками тюльпана» (Тюльпанна)

– Опишіть який ви уявили зовнішній вигляд Мумі-тролля.

 

  1. Гра «Уяви себе». (Зошит, завд.3  с.23)

 

Дидактична мета:  вчити дітей відчувати авторську присутність у тексті.

Зміст.  Учитель пропонує учням  після прочитання твору уявити себе в ролі:

а) стороннього спостерігача – очевидця подій (оповідача);

б) безпосереднього учасника подій, головного героя;

в) автора.

Перекажіть зміст тексту за вибраним варіантом.

Дискусія після гри: чи може автор твору бути одночасно й дійовою особою?

 

6.Підсумок уроку

– Що ви можете сказати про відносини між мамою і сином Мумі –троллем?

– Яким потрібно залишатися у будь-яких ситуаціях?

–   Як ви вважаєте, реальні чи вигадані персонажі  діють у  цьому творі?  Обґрунтуйте свою думку.

–   Що цікавого ви дізналися про Мумі-троллів, їх характер і життя?

–   На вашу думку, чому повість-казка нази­вається “Маленькі троллі і велика повінь”?

–   Придумайте іншу назву до цієї казки. (Зошит,  завд.4  с.23)

 

 

Завдання для тих, хто любить читати

Прочитайте повністю повість –казку «МАЛЕНЬКІ  ТРОЛЛІ І   ВЕЛИКА  ПОВІНЬ»

Icon of Zar F 14 Zar F 14 (24.0 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *