1 491 перегляд(ів)

Префікси і прийменники. Зіставленняза значенням та способом написання

Мета: поглибити знання учнів про префікс як значущу частину основислова; навчати розрізняти співзвучні префікси і прийменники на слухі на письмі, правильно їх писати; розвивати зв’язне мовлення учнів,уміння правильно відповідати на питання; виховувати культуру поведінки у громадських містах.

 

Хід уроку

  1. Організаційний момент
  2. Актуалізація опорних знань
  3. Каліграфічна хвилинка

Р рРрРаирбррш

папір парасолька подруга

Робить, як мокре горить.

— Як ви розумієте цей вислів?

— Складіть із ним речення.

 

  1. Словникова робота

Гра «Збери склади»

хаче рем ця кринибіспасирекди тор

(Черемха, криниця, спасибі, директор)

 

  1. Робота над віршем

День

День, як пісенька весела,

Обходив міста і села.

Кожен двір і кожен дім

Світлом виповнив своїм.

В кожні очі зазирнув

І спитати не забув:

«Що сьогодні ти зробив,

Чи не марно день прожив?»

В. Струтинський

— Випишіть слова, які відповідають на питання що робив?. (Обходив, виповнив, зазирнув, зробив, прожив)

— Позначте в них префікси.

— Що таке префікс?

— Як префікс пишуть зі словами?

— Для чого потрібний префікс?

— Ми знаємо, що за допомогою префіксів утворюються новіслова. Префікси зі словами пишуть разом. Але у нашій мові є слова,так звані службові, які дуже схожі на префікси. Їх називають прийменники. Наведіть приклади прийменників.

— Як ви гадаєте, для чого у нашій мові потрібні прийменники?

 

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися розрізняти префіксиі прийменники, а також правильно їх писати.

 

  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
  2. Порівняння префіксів і прийменників

1) Спишіть словосполучення, підкресліть слова із префіксом таприйменники, які пишуть окремо.

Дослідіть, чому префікс пишемо разом, а прийменники —окремо.

Без сорому — безсоромний;

На письмі — написаний;

відбігли від старту;

дочитати до кінця;

засніжило за вікном;

написати на дошці.

 

2) Порівняльна характеристика.

Префікс:

  • Частина слова.
  • Пишемо разом.
  • Потрібний для утворення нових слів.
  • Не можна вставити слово між префіксом і коренем.

Прийменник:

  • Окреме слово.
  • Пишемо окремо.
  • Потрібний для зв’язку слів у реченні.
  • Можна вставити слово між прийменником і словом.

3) Порівняйте два речення. Що ви помітили?

  • За дерево заховався зайчисько.
  • За високе дерево заховався зайчисько.

— Як треба відрізняти прийменник від однозвучного префікса?

 

  1. Колективна робота

— Розкрийте дужки.

(На)малюю (на)папері.

(До)бігти (до)дерева.

(В)ходити (в)річку.

(Під)копати (під)кущем.

 

Фізкультхвилинка

 

  1. Узагальнення й систематизація знань
  2. Робота над віршем

— Спишіть вірш.

Обручок

У Тимошаз ручок

Утік обручок.

Закотився з двору

За високу гору.

Г. Хіміч

— Поясніть правопис виділених слів. Які частини вони містять?Як це довести?

 

  1. Колективна робота (біля дошки)

— Розкрийте дужки. Поясніть орфограму.

  • (З)праці радість, (з) (без)ділля смуток.
  • (При) роботі швидко час минає.
  • Нема чоловіка (без) кості і злості, а (при) повідки (без) правди.
  • Щоб (по) рейках (про) їхати, треба (по) шпалах (про) йти.
  • (Про) вовка (про) мовка, а він — у хаті.

 

1 варіант

Миколка (за)йшов (за)товаришем.

Хлопці (від)штовхнулися (від)берега.

2 варіант

Човен (на)скочив (на)мілину.

Рибаки уже далеко (від)пливли (від)берега.

 

  1. Робота в групах

(З)мерзлі, (у)сніг, (у)гайках, (за)біліла, (на)гілках, (у)пав, (за)вис,(на)полоханих, (на)землю, (з)гадую, (на)зиму, (в)барлозі, (до)весни,(у)сміхається, (в)лаштувавсь.

1-ша група. Випишіть слова з прийменниками.

2-га група. Випишіть слова з префіксами.

 

  1. Творче завдання

— Складіть словосполучення з однозвучними префіксами і прийменниками (на, від, під, з, по).

— Запишіть утворені словосполучення у зошит, підкресліть прийменники, виділіть префікси.

 

  1. Вправа «Незакінчене речення»
  • Префікс — це частина основи слова, яку пишуть зі словом…(разом).
  • Префікс — це частина основи слова, що стоїть перед… (коренем).
  • Між прийменником та словом можна поставити… (інше словочи питання).
  • Прийменники зі словом пишуть… (окремо).

VІ. Підсумок уроку

— Що сподобалося на уроці?

— Що здалося складним?

— Чого ви навчилися сьогодні на уроці?

— Пригадайте, що називається префіксом.

— Як префікс пишуть зі словами?

— Як пишуть прийменники?

— Як перевірити, що це прийменник, а не префікс?

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *