1 484 перегляд(ів)

Прийоми композиції. Тональний  контраст, акценти в композиції, фактура предметів, протиставлення в композиції, передній план композиції

Мета: навчальна – вчити учнів передавати на малюнку чарівний світ природи засобами кольору і техніки; формувати уміння заповнювати зображенням усю площину паперу;

розвиваюча – розвивати творчу уяву, аналітичне та образне  мислення через сприйняття репродукцій картин,  розширювати кругозір, розвивати пам’ять, уяву, навички естетичного сприймання  та дрібну моторику руки;

виховна – естетичне  сприйняття навколишнього світу, бережливе ставлення до природи та художній смак, зміцнювати бажання малювати, старанність, охайність.

Техніка виконання: комбінована (акварельний (гуашевий) живопис, графічні техніки (простий олівець, гелеві ручки)

Методи навчання: інформаційно-рецептивний (пояснювально-ілюстративний)

Форма організації: урок

Тип уроку: комбінований.

Терміни і поняття: композиція, контраст, фактура, тло, акцент

Обладнання:

для вчителя —  комп’ютер, зразки робіт;

для учнів — альбом, акварельні фарби, пензлі, палітра, склянка
з водою, гелеві ручки

Візуальний ряд: репродукції картин – пейзажів І.Айвазовського, П.Левченка, І.І. Шишкін

 

 

 

План уроку(45хв)

“Прийоми композиції. Тональний  контраст, акценти в композиції, фактура предметів, протиставлення в композиції, передній план композиції(створення статичної композиції «Сум» або «Спокій» динамічної композиції «Радість» або «Рух») ”

І.     Організація классу – 2 хв.

ІІ.   Повідомлення теми уроку –  2  хв.

ІІІ.  Актуалізація опорних знань – 2 хв

Бесіда на тему: “Використання композиції в нашому житті”

ІV. Мотивація навчальної діяльності – 3 хв

  1. V. Вивчення нового матеріалу – 10 хв

VІ.  Практична робота – 20 хв.

  1. Виконання вправи (групова або фронтальна робота).

( Навчальна гра «Будиночки для фарб»)

  1. Виконання живописної композиції – (Створення статичної композиції «Сум» або «Спокій» динамічної композиції «Радість» або «Рух») “

VІІ. Підсумок уроку – 3 хв.

(виставка закінчених творчих робіт учнів з подальшим

аналізом кращих досягнень та допущених помилок)

VІІІ. Домашнє завдання. (Підготовка до наступного уроку)  – 3 хв.

 

 

 

 

 

 

                                        

 

 

 

 

 

 

                                         Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Створення емоційної атмосфери.

Діти, зараз урок образотворчого мистецтва . А мистецтво – це джерело добра і краси. Давайте  посміхнемося один одному, подаруємо друзям хороший настрій. Особисто я хочу побажати вам сьогодні бути впевненими, працьовитими уважними, та охайними.  Бажаю вам УСПІХУ.

Девіз уроку.  Ми – художники, митці.                Слайд 2

Ми – таланти і творці!

ІІІ.  Актуалізація опорних знань

  1. Вправа «Мозковий штурм».
  • Що таке лінія?
  • Що таке лінійний малюнок?
  • Що таке силуетний малюнок?
  • Давайте пригадаємо, що ми знаємо про композицію з попередніх уроків?

2.Бесіда на тему: “Використання композиції в нашому житті Слайд 3,4,5

Ми часто в своєму житті компонуємо різні речі: прикрашаємо кімнату, складаємо букет квітів, тобто шукаємо таке положення речей одна відносно одної, коли вони будуть виглядати найвиразніше, відкидаємо зайве, підкреслюємо головне. Ми творимо красу. Це є мета композиції.

ІV Мотивація навчальної діяльності. 

– Що для вас є успіхом на уроці? (Учні висловлюють свої думки.)

IIІ. Повідомлення теми та завдань уроку.

– Тема нашого уроку  “Прийоми композиції. Тональний  контраст, акценти в композиції, фактура предметів, протиставлення в композиції, передній план композиції(створення статичної композиції «Сум» або «Спокій» динамічної композиції «Радість» або «Рух») ”

Для досягнення успіху нам необхідно сформулювати завдання уроку. Це може зробити кожен із вас. Використовуючи формулу, давайте з’ясуємо мету уроку. «Після  уроку я зможу:

*пояснити…

*назвати…

*виконувати…»                                                                                       Слайд 7

Отже, сьогодні на уроці ми  продовжимо ознайомлюватися з прийомами композиції; вчитимемося виявляти задум в композиції, відповідний настрій засобами художніх технік; познайомимося із поняттям тональний контраст, акцент, фактура, передній план.

VІ.  Вивчення нового матеріалу

Слово вчителя.

Для того щоб говорити про колірний контраст, потрібно визначити, що ж таке контраст. У житті ми досить часто зустрічаємо це поняття: висока людина й людина маленького зросту, повна й худа; широкий пасок і вузький; солодкий і гіркий на смак тощо.

— Наведіть приклад контрасту, з яким ви зустрічалися в житті.

Як ви помітили, контраст — це різка протилежність у чомусь.         Слайд 8

У живописі контраст буває колірний і тональний. Давайте розглянемо колірний круг. Якщо подивитися на червоний колір, то навпроти нього розташований зелений, проти синього — жовтогарячий, а проти фіолетового — жовтий.

Ці кольори називаються контрастними. Червоний квадрат на зеленому фоні виглядає яскравіше, ніж на жовтогарячому, він у цьому випадку краще помітний. Якщо ці кольори розташовані поруч, підсилюється колір кожного з них. Художники часто використовують контрастні кольори під час написання своїх картин. Такі картини мають дуже яскравий вигляд.                Слайд 9,10

Але існує й інший вид контрасту в живописі. Це тональний контраст. Будь-який колір може бути і світлим, і темним. Візьмемо синю фарбу. Якщо додати до неї води, вона стане світло-блакитною, у разі меншої кількості води колір буде темнішим, більш насиченим. А тепер подивіться на їх поєднання: світлу фарбу добре видно на яскравому фоні й навпаки. Слайд 11

– Порівняйте ці дві картини. (Учитель демонструє репродукції картин .)

– Яка з картин яскравіша?

(Діти на основі отриманих на уроці знань висловлюють свою точку зору, учитель налаштовує їх на думку про колірний і тональний контраст.)

Силует дерева на тлі  неба, вкритого сірими хмарками, буде темний, а на тлі темного дощового неба – світлий. В одному випадку дерево буде світлою плямою на темному тлі, а в другому – навпаки. Що більша різниця тону між тлом і плямою, то більший тональний контраст виникає між ними і більшу увагу привертає до себе пляма.                                                          Слайд 12

Тло в композиції – це середовище, що оточує ті предмети або персонажі, які ми зображуємо.

    Пляма – це те місце, яке займає зображення на площині.

Так, що ж таке тональний контраст? Акцент? Передній план?

Тональний контраст – це один із засобів акцентування уваги на зображенні. Акценти в композиції можуть бути різними: колірні, змістові, тонові. Ми робимо акцент на тих деталях, предметах, героях, які нам потрібно виділити для того, щоб краще зрозумілий зміст твору. Іноді достатньо спрямувати промінь світла на головного героя або предмет, який пояснює зміст дії, щоб виникла розповідь, виявилися головні і другорядні герої, деталі. Іноді  для цього використовують фактуру предмета: блискуча баня церкви на тлі хмар привертає до себе увагу блиском золота.     Слайд 13

Найпростіший спосіб виділити предмети в композиції – це зобразити їх симетрично, протиставити один одному. Тоді між ними ніби з’являється діалог. Композиція може розділятися по вертикалі, горизонталі або діагоналі.

Використовуючи протиставлення в композиції, ми можемо порівняти між собою різні характери, зовнішність, розміри. Так, високий дужий богатир поруч з маленьким струнким хлопчиком буде виглядати ще дужчим. Тут виникає розповідь про кожного з героїв. І навпаки, якщо зобразити багато однакових дужих богатирів, то вони втратять свої характерні риси, перетворяться на монотонний безформний натовп без характерів і облич. А якщо серед цього натовпу поставити хлопчика, він відразу стане змістовим акцентом і розповідь буде лише про нього, а натовп стане тлом.

Зазвичай найголовніші деталі зображення не виносять на передній план. Так створюється враження глибини у картині. Якщо поставити головних героїв прямо на раму, буде складатися враження, ніби вони випадають назовні. Отже, передній план – те, що зображено на картині ближче до глядача, попереду.                                                                                  Слайд 14

Композиції поділяються на статичні (спокій) і динамічні (рух).

Статичні композиції використовуються для передачі спокою, гармонії. Динаміка – це повна протилежність статики до всього. Використовуючи  динамічну побудову у своїх роботах ви можете більш яскраво передати настрій, емоції, радість, підкреслити форму і колір предмета.

Статика і динаміка у композиції

Статичними називають композиції нерухомі, важкі. Яскравим прикладом статичної композиції є симетрична композиція.                               Слайд 15-19

Всі прості геометричні фігури діляться на статичні і динамічні. До статичних відносимо: квадрат, прямокутник, який лежить на великій грані. Якщо ми подивимось на ці фігури, вони стійкі, і нікуди не впадуть.

До динамічних відносяться: трикутник і паралелограм,  які стоять на короткій стороні, еліпс, куля, піраміда і т.д.

Велике значення відіграє розміщення  цих фігур в композиції, так, чим нижче до краю листка розміщена вся композиція, тим статичніше вона виглядає. Але будь яку статичну композицію можна перетворити на динамічну

–  Розглянемо картину зображену у підручнику  «Зречення апостола Петра». Ії виконав Рембрант Гарменс ван Рейн – великий голандський художник. Автор численних портретів і автопортретів, картин на міфологічні сюжети. Але найчастіше митець звертався до сюжетів з Євангелія, і особливо Біблії, де його цікавили насамперед взаємини людей, їх думки і дії у складних і важливих ситуаціях. Рембрант був також прекрасним рисувальником і офортистом.

  • Які композиційні прийоми використав художник у цій картині?

VІІ.  Практична робота.

  1. Виконання вправи (групова або фронтальна робота).

( Навчальна гра «Будиночки для фарб»)

  1. Давайте спробуємо створити композицію на вільну тему і надати їй статичності або динамічності.  Теми композицій: «Сум», «Радість», «Рух», «Спокій»

План роботи:

  1. Створіть ескіз для майбутньої композиції. Для цього на окремому аркуші в невеликому розмірі (не більше 10 см) спробуйте намалювати свій задум. Оберіть для своєї майбутньої кроботи формат – прямокутний, квадратний, колоподібний, видовжений тощо, а також вирішіть, який композиційний прийом можна застосувати. На ескізі можна пошукати відповідь на питання, де ви створюєте найбільший контраст, де змістовий центр композиції. Можна також випробувати і колірне рішення.
  2. Олівцем на аркуші паперу скомпонуйте зображення , перенісши його з ескізу.
  3. Деталізуйте частини зображення, продумуючи деталі
  4. Виправте помилки у побудові та композиційному розмішенні частин зображення
  5. Підготуйте малюнок до подальшої роботи: зітріть усі допоміжні лінії, які ви використовували для побудови, зайві лінії
  6. На палітрі поруч підберіть кольори, які б відповідали кольорам, задуманим у ескізі. Почати роботу потрібно з тих кольорів, які вам зрозуміліші.
  7. Поспостерігайте, які різні колірні, тонові, та напівтонові співвідношення на різних частинах композиції
  8. Наприкінці роботи подивіться на результат загалом – чи не немає якихось деталей, які б заважали сприйняттю роботи з невеликої відстані. Занадто світлі ділянки пригасіть,занадто темні трошки висвітліть, якщо побачите, що в ході роботи викривилися пропорції, виправте їх.

VІІІ.  Підсумок уроку.

1.Аналіз робіт учнів  ( виставка кращих учнівських робіт)

Учитель робить виставку на дошці з найкращих робіт.

Проводиться обговорення цих робіт.

–   Яка робота найкраща? Чому?

–  У чому ви відчули труднощі?

–  Що давалось легко?

  1. Оцінювання робіт.
  2. Закріплення вивченого матеріалу.

Пропоную пограти в гру «Брейн-ринг»

Як називається вид образотворчого мистецтва, що художньо передає навколишню дійсність за допомогою фарб? (живопис)

Процес створення художнього твору та пошук гармонійної взаємодії його частин – це … (композиція)

Попередній начерк картини – це… (ескіз)

Непрозора фарба, що розчинається водою – це … (гуаш)

VІІІ. Домашнє завдання.

Зробити підбірку ілюстрацій до наступного уроку,паралон, гуаш, стаканчик, альбом

Icon of Urok 7 Urok 7 (20.0 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *