4 072 перегляд(ів)

Пристосування квіткових росин до різних умов життя

Мета:сформувати в учнів елементарні поняття про окремі ознаки пристосування рослиндо спеки, нестачі вологи, світла, надмірної вологи; розвивати вміння розрізнятиознаки пристосування окремих рослин до різних умов життя; виховувати спостережливість,допитливість.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
  2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
  3. Бесіда

— Назвіть різні способи розмноження рослин.

— Назвіть рослини, які розмножуються цибулинами, кореневищем, бульбами.

— Які рослини розмножують частинами стебла?

  1. Гра «Вірю — не вірю»
  • Квітка є органом розмноження квіткових рос лин.
  • Плоди не сприяють розповсюдженню насіння в природі.
  • Плоди горобини, обліпихи, калини смачні та мають яскравий колір, чимприваблюють птахів.
  • Виростити нову рослину можна тільки з насіння.
  • Якщо зрізану гілку традесканції поставити у воду, то через деякий часутворяться корінці.
  • Кімнатна фіалка не розмножується листками.
  1. Гра «Відповідність»

— Як вирощують рослини? Установіть відповідність.

Виноград, чорна смородина, порічки, аґрус                            бульбами

Картопля і земляна груша                                                кореневищами

Цибуля, тюльпани, нарциси, проліски, під сніжники      живцями

Півники, конвалії, сон-трава, папороть, хвощ, осот                 цибулинами

 

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як квіткові рослини пристосувалися дорізних умов життя.

 

  1. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
  2. Робота за підручником (с. 91-94)

— Пригадайте, які умови необхідні для рослини, щоб вона добре рослаі розвивалася

— Розгляньте малюнки на с. 91. Розкажіть про вологолюбні і посухостійкірослині! Як вони Пристосувалися до різних умов життя?

— Розгляньте малюнки на с 92. Розкажіть про світлолюбні і тіньовитривалірослини. Як вони Пристосувалися до різних умов життя?

Практичне завдання

— Поспостерігайте за кімнатними рослинами, які ростуть у вас удома,

у класі. Які з кімнатних рослий світлолюбні, а які добре ростуть у затінку?

— Про що ви дізналися в рубриці «Для допитливих» ?

 

2 Фізкультхвилинка

 

  1. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
  2. Практична робота. Робота зі зразками гербаріїв квіткових рослин

Обладнання: гербарії; зображення (фотографи, малюнки) рослин, атласи-визначники рослин.

Хід роботи

  1. Розглянь малюнки або гербарні зразки рослин. У кожної рослини зверниувагу на корінь; розглянь наземну частину рослини — пагін та його складові:стебло, листок, бруньки. Розглянь квітку рослини, плід, насіння.
  2. Разом з учителем за допомогою атласа-визначника з’ясуй їхні назви. Запишиназви квіткових рослин у зошиті.
  3. Вікторина
  • Які рослини захищаються колючками? (Ожина, терен, шипшина, троянда)
  • Чому в деяких рослин замість листя — колючки? (З голочок колючки вологамайже не випаровується, і така рослина здатна жити навіть у пустеліА ще це засіб захисту рослин від тварин.)
  • Як ще рослини захищають себе від посухи? (Довгим корінням)
  • Як рослини пристосувалися до суворої зими? (Влітку вони ростуть, а назиму скидають листя, щоб урятуватися від холодного вітру і морозу.)
  • Чим рослина приваблює тварин? (Яскравим забарвленням, приємним запахом,солодким нектаром.)
  • Чому на кожному дереві гілки ростуть по-різному: густіші й довші, рідшій коротші? (Бо тягнуться до сонця, а їх закривають іншігілки.)
  • 3 якого боку дерева гілки густіші? (З того, звідки яскравіше і тепліше грієсонце.)
  • Чому стовбур у берези білий? (Спеціальна речовина забарвлює кору в білийколір. Стовбур — прохолодний, адже білий колір відбиває сонячні промені:Біла кора рятує березу від опіків.)
  • Яка рослина любить тінь, прохолоду, вологість і поселяється з північногобоку дерева? (Мох )
  • Як виживають конвалії, папороті під деревами? (Вони мають широкелистя. Ними рослини вловлюють світло в затінених місцях.)
  • Чому в природі не зникають бур’яни? (Тому що у них дуже багато насіння.)

 

 

  1. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Прочитайте висновки на с. 93.

— Як рослини виживають у посушливих місцях?

— Завдяки яким ознакам рослини пристосувалися до надмірної вологи?

— Завдяки яким ознакам рослини добре ростуть у лісі під деревами?

— Як рослини захищаються від знищення їх тваринами і людиною?

— Чому в природі не зникають бур’яни?

 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 91-94.

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *