Мета: Описати математично рівноприскорений прямолінійний рух;
розвивати творчу уяву учнів; активізувати здійснення
інформаційного обміну; формувати комунікативні та риторичні
навики; формувати уміння й навички, які необхідні для розв’язування
задач; активізувати увагу; виховувати інтерес до навчання.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Епіграф уроку:
Хто зважиться стверджувати, що ми знаємо все,
що може бути пізнаним ?
Г. Галілей
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Ігровий прийом “Інтерв’ю”.
Учень грає роль кореспондента газети, який пише статтю на тему “Рівноприскорений рух. Прискорення. ”
Орієнтовні запитання для інтерв’ю:
- Історія виникнення «вчення » про рівноприскорений рух.
- Що є головною ознакою рівноприскореного руху ?
- Який портрет прискорення як фізичної величини можна скласти ?
- Яким буває прискорення ?
- Чи можна визначати прискорення ? Якими способами ?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
- Лекційний виклад матеріалу.
- Рівноприскорений рух:
- прискорення ;
- швидкість ;
- переміщення ; .
- Основна задача механіки:
.
- Задача Галілея про відношення переміщень за рівні послідовні проміжки часу:
.
- IV. Закріплення вивченого матеріалу.
- Прийом “Розв’язування перших задач”
Оголошується умова задачі. Учитель на дошці записує умову задачі в скороченому вигляді, розв’язок, усе супроводжується відповідними коментарями. Учні нічого не записують у зошити, а уважно слухають, запитують, якщо щось є незрозумілим.
Далі учитель запитує у класу чи все зрозуміло. Якщо ніяких непорозумінь немає, то розв’язок витирається, залишається на дошці лише скорочена умова задачі. Учням необхідно відтворити дану задачу, розв’язування у зошиті. Час фіксується. Далі – взаємоперевірка.
Дано:
Знайти: t, x.
Задача 1. Електропотяг, рушаючи зі станції з прискоренням 0,4 м/с2 , пройшов 0,5 км. Якої швидкості він досяг при цьому і скільки часу тривав розгін ?
Задача 2. Рухи двох тіл описуються рівняннями х 1 = 30-2t , х 2 = 5t+t 2
Опишіть рухи , визначте час, місце зустрічі та відстань між тілами через 10 с після початку руху.
Задача 3. Потяг, що рухається після початку гальмування з прискоренням -0,4 м/с 2 , через 25 с зупинився. Визначте швидкість на момент початку гальмування і гальмівний шлях.
- Прийом “Задача без вимог”
Учням наводимо умову задачі, в якій не сформульовані вимоги. Їм пропонуємо класти запитання до описаної задачі та відповісти на них (розв’язання).
Задача 4. Стріла, випущена з лука, летить вертикально вгору з швидкістю
20 м\с.
(Можливий варіант : На яку висоту піднімається стріла ?)
Задача 5. Рівняння руху тіла має вигляд .
- V. Підсумок.
Прийом ““Хвилинка хвальби”:
Кожен учень продовжує фразу: “Я хочу похвалити себе за те, що я…”
Домашнє завдання:
Опрацювати §11. Виконати вправу 9 (2,1).
