1 549 перегляд(ів)

Рівномірний рух  точки по колу. Період обертання та обертова частота, доцентрове прискорення. Кутова швидкість

Мета: Розглянути рух тіла по колу; увести характеристики цього руху та

розрахункові формули; показати практичну значущість набутих

знань; надати уявлення про особливості руху природного супутника

Землі – Місяця; розвивати творчу уяву учнів; активізувати здійснення

інформаційного обміну; розвивати інтерес до фізики; виховувати

самостійність та спостережливість.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Открылась бездна звёзд полна,

                                                          Числа нет звёздам, бездне дна…

                                                                                          М.В. Ломоносов

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Вчитель: Чи любите ви спостерігати за зоряним небом ? Чарують відблиски далеких зір, ховаються у космічній безодні незвідані галактики… А Місяць залишається незмінним супутником землян. Як він рухається ? Які траєкторії описує серед космічних об’єктів ? Сьогодні ми зможемо з наукової точки зору поглянути на небесні світила і дати відповіді на ці питання.

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Використовуємо міжнародний проект “Критичне мислення”,  який спирається на три основні стадії “Виклик – Осмислення – Роздуми” та систему спеціальних методичних прийомів для кожної з них. Ця методична модель дає змогу учням самостійно визначати цілі навчання, здійснювати активний пошук інформації та усвідомлено розмірковувати про те, що вони дізналися.

І. Стадія “Виклик”

Учитель записує на дошці ключові слова та фрази нового матеріалу, обводить їх колами, й пропонує учням висловити ідеї-супутники (висловлені припущення можна теж записати на дошці). Учні аналізують свої знання з даної теми, демонструють первинні знання.

ІІ. Стадія “Осмислення”

Учні вступають безпосередньо в контакт з інформацією (читають, слухають, дивляться). Учитель надає матеріали учням (підручник, додаткова література) для опрацювання.

Прийом “Подвійні щоденники”

Пропонуємо учням поділити сторінку зошита навпіл. Зліва записати ту інформацію, яка вас вразила; можливо, вона викликала якісь спогади або асоціації з епізодами власного життя; здивувала або викликала протест. Справа дати коментарі: думки, що виникли, питання…

План реалізації:

  1. Рівномірний рух тіла по колу.
  2. Період обертання.
  3. Обертова частота.
  4. Кутова швидкість.
  5. Доцентрове прискорення.
  6. Модуль доцентрового прискорення.

 

ІІІ. Стадія “Роздуми (рефлексія)”

Прийом “Повернення до кластерів”

Відбувається міркувань, що виникли до і після роботи, доповнення кластерів.

Учні намагаються виразити думки своїми словами (привласнюють інформацію), вільно аргументують, обмінюються своїми ідеями з іншими (ознайомлюються з різними уявленнями).

  1. V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Розв’язування кількісних задач
Ігровий прийом “Фізичні гонки”

Учнів об’єднуємо учнів у кілька груп. Кожній даємо однакову кількість задач (можна таких же самих), фіксуємо початок їх виконання. Хто швидше й якісно виконає завдання. Даний прийом сприяє активізації розумових дій.

Далі – обговорення.

  1. Частота обертання вітроколеса вітродвигуна дорівнює 30 об/хв, якоря електродвигуна – 1500 об/хв, барабана сепаратора – 8400 об/хв, шпинделя шліфувального верстата – 96 000 об/хв. Обчислити її кутові швидкості.
  2. За який час колесо, що має кутову швидкість 4π рад/с, зробить 100 обертів.
  3. Кутова швидкість лопатей вентилятора становить 20π рад/с. Визначити кількість обертів за 30 хв.
  4. Лінійна швидкість точок робочої поверхні наждачного круга, який має діаметр 300мм, не повинна перевищувати 35 м/с. Чи можна насадити цей круг на вал електродвигуна, що робить 1400 об/хв.? Що робить 2800 об/хв?

Експериментальне завдання:

  1. Користуючись лінійкою і знаючи, на яку частоту обертання розраховано патефону пластинку, обчислити швидкість руху голки відносно пластинки на початку і в кінці руху.
  2. Що наз. періодом обертання ?
  3. Що наз частотою обертання ?
  4. Що наз. коловою частотою обертання ?
  5. Які одиниці періоду, частоти, колової частоти ?
Прийом “Групова мозкова атака”

5 Наведіть приклади обертального руху у природі ?

 

  1. Хвилина релаксації “Внутрішній промінь”

Допомагає зняти втому, стабілізує внутрішній стан.

Сядьте зручно. Уявіть, що всередині вашої голови, у верхній її частині, виникає світловий промінь, який повільно і послідовно рухається згори вниз. Промінь повільно і поступово освітлює обличчя, шию, плечі, руки теплим, рівним світлом. Промінь, проходячи вниз, розгладжує зморшки. У вас зникає напруження в голові, розпрямляються зморшки на лобі, опускаються брови, “гаснуть очі”, послаблюється напруження в кутиках губ, опускаються плечі, вивільнюються шия та груди. Внутрішній промінь формує зовнішність спокійної вільної людини, задоволеною собою і своїм життям.

Виконайте вправу кілька разів – згори вниз. Закінчуйте вправу словами: “Я став (стала) новою людиною! Я став (стала) сильним, спокійним і стабільним! Я все робитиму добре!”

 

  1. VI. Підсумки

Ігровий прийом “Ланцюжок”

Разом з учнями створюємо ланцюжок думок таким чином, щоб останнє слово твердження ставало першим словом наступної думки іншого учня.

Домашнє завдання

Опрацювати  § 14. Дати відповіді на запитання після параграфа.

Виконати завдання : вправа 11 (5,6).

Icon of Fiz10 Urok 16 Fiz10 Urok 16 (20.0 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *