4 378 перегляд(ів)

Розв’язування задач (випаровування і конденсація)

Мета: узагальнити та систематизувати зна­ння учнів про особливості процесів пароутворення та конденсації, плавлення, кристалізації,; фор­мувати і розвивати вміння розв’язувати задачі; розвивати логічне мислення, вміння працювати в групі; виховувати почуття колективізму, взаємопідтримки.

Основні поняття: плавлення, кристалізація, випаровування, конденсація, кількість теплоти.

Обладнання: репродукції картин, жетони різ­ного кольору, скарбнички.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.

Людина грає тільки тоді,

коли вона людина в повному розумінні слова,

і вона буває цілковитою людиною

лише тоді, коли грає.

Ф. Шіллер

Хід уроку

І. Розминка

Гра «Упізнай мене»

Картки зі словами розкладені на столі. Учень підходить до столу, витягує картку й описує цей процес, не вимовляючи цього слова. А учні в класі повинні здогадатися, про що йдеться.

Слова на картках: кипіння, температура кипін­ня, нагрівання, згоряння,питома теплота пароутворення.

II. Основний зміст уроку

1. Прослухати повідомлення «Хмари»

2. Гра «Аукціон»

Внесками аукціону є знання учнів, виграє той, у кого більше знань. Учитель виконує роль веду­чого, у процесі аукціону він стежить, щоб внески (думки) були чіткими, лаконічними. Формується 5 команд, готуються жетони 3-х кольорів (залежно від якості внеску скарбнички команд поповнюють­ся жетонами різного кольору).

Учитель. Перш ніж розпочати торги, прослу­хайте правила аукціону:

1.  Кожна команда робить свій внесок по черзі. Жеребкування визначає команду, яка розпочинає аукціон.

2.  Внеском вважається закінчена думка, ідея, висновок на дошці.

3.  Якщо команда повторює думку, то її внесок не зараховується і хід переходить до наступної команди.

4.  Ведучий має право розвивати ідею, давати зав­дання у вигляді задач. Право відповіді надається команді, яка першою знайшла розв’язок.

5.  Внесок оцінюється від одного до трьох балів (кольором жетона).

6.  Команда, яка порушує дисципліну під час торгів, штрафується від одного до трьох балів.

7.  Купує команда-переможець, яка отримала найбільшу кількість балів за свої внески.

Отож, із правилами аукціону ознайомилися. Розпочинаємо торги.

 

Перший лот — випаровування.

Другий лот — плавлення.

Третій лот — кристалізація.

Четвертий лот — конденсація.

У процесі торгів розв’язати задачі:

1)  Яку кількість теплоти потрібно витра­тити, щоб. 4 кг льоду, який узято за температури  -30 °С, перетворити на пару за 100 °С? (11132 кДж)

2)  У калориметрі міститься 1 кг води, взятої за температури 10 °С. Скільки пари за t = 100 °С потрібно впустити в калориметр, щоб температура у ньому піднялася до 60 °С? (85 г)

3)  Яку кількість теплоти потрібно від­вести від 50 г водяної пари, взятої за температури 100 °С, щоб отримати 50 г льоду за  t  = 0 °С? (152,5  кДж)

4) Яку масу нафти треба спалити у котельній установці з ККД, рівним 60 %, щоб 4,4 т води, що надходить з водопроводу при  10 ºС, нагріти до 100 ºС і 10 % усієї води перетворити на пару при 100 ºС? (99 кг)

III. Підсумки уроку

Учитель аналізує хід гри. Успіхи оцінюються у балах, які виставляються в журналі.

IV. Домашнє завдання

1. Розв’язати задачу:

Після того як у калориметр, який міс­тить 500 г води, впустили 20 г водяної пари, темпе­ратура якої 100 °С, там установилася температура 50 °С. Якою була початкова температура води?

2. Складіть розповідь, вірш, казку про воду, ви­користовуючи дані з таблиць, якими ми користує­мося при вивченні теми «Теплові явища»:

Густина 1000 кг/м3; питома теплоємність 4200 Дж/кг°С; температура плавлення й крис­талізації 0 °С; питома теплота плавлення льоду 330 кДж/кг; температура кипіння 100 °С; питома теплота пароутворення 2,3 МДж/кг (приклад казки наведено в додатку).

Додаток

У деякому царстві, у деякій державі жив-був цар Нептун, і була в нього красуня-дочка на ім’я Вода. І всім вона була прекрасна: маса 1 м3 була 1000 кг, питома теплоємність 4200 Дж/кг°С, але от лихо – кристалізувалася вона за 0 °С, і тому батько тримав її постійно в теплі. Одного разу прочитала вона в газеті про прекрасного принца, а звали його Посейдон Льодове Серце. І з тих пір з’явилася в неї заповітна мрія: розплавити серце прекрасного юнака, але для цього була потріб­на кількість теплоти, яка дорівнює 330 кДж/кг. Недовго думаючи, вирушила Вода до Посейдона. Однак, коли вона приїхала, прекрасний принц мило розмовляв із Міддю й, здавалося, був зако­ханий у неї. Тоді від ревнощів температура Води підвищилася до 100 °С, і вона закипіла. А оскільки маса її була 1 кг, а температура 100 °С, то почався процес пароутворення. Для цього потрібна була кількість теплоти, що дорівнювала б 2,3 МДж/кг. Отже, перетворилася Вода спочатку на пару, а під час охолодження в повітрі сконденсувалася й стала чудовою білою хмарою. Довго бідкався цар Нептун, але нічого не поробиш. І з того часу багато разів перетворювалася Вода то на лід, то на пару, то на рідину. І досі так триває.

Icon of Uroku 8 (60) Uroku 8 (60) (9.9 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *