994 перегляд(ів)

Спільний знаменник кількох дробів. Зведення звичайних дробів до найменшого спільного знаменника

Мета: на основі основної властивості дробу сформувати уявлення учнів про зміст поняття зведення дробів до спільного знаменника, а та­кож розпочати роботу з вироблення вмінь зводити дроби до найменшо­го спільного знаменника.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

 

Хід уроку

 

І. Перевірка домашнього завдання

Оскільки попередня тема опрацьована, то фронтальної перевірки домашнього завдання (задля економії часу) на уроці можна не робити. Достатньо зібрати зошити й перевірити роботи учнів.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

Усні вправи

  1. 1.     Обчисліть:

 

  1. 2.     Знайдіть серед чисел рівні й поясніть:

; ; 1; ; ; ; ; ; 0,5; ; 0,4.

  1. 3.     Знайдіть НСК чисел (найраціональнішим способом),
    а) 4 і 8; б) 12 і 16; в) 12 і 11; г) 5; 10; 11.
  2. 4.     Чи існує таке натуральне число, яке в добутку із числом 6 дало б число:
    а) 18; б) 27; в) 3? Відповідь обґрунтуйте.

 

ІІІ. Формування знань

@ На уроці треба розглянути два питання.

  1. 1.     Що означає «звести дріб до нового знаменника»?
  2. 2.     Як звести два (і більше дробів) до найменшого спільного знамен­ника?

Тому й викладення матеріалу можна проводити традиційно, спо­чатку розглянувши приклад на зведення дробу до нового знаменника, а потім алгоритм зведення дробів до найменшого спільного знамен­ника.

Результатом такої роботи може бути конспект № 9.

 

 

 

 

Конспект 9

Зведення дробів до НСЗ

1. Зведення одного дробу до нового зна­менника:

треба звести до знаменника с.

 

1) с : b = п — додатковий множник;

2) .

2. Зведення кількох дробів до НСЗ (най­менший спільний знаменник):

1) знайти НСК знаменників → НСЗ;

2) поділити НСЗ на кожний знаменник → додатковий множник;

3) чисельник і знаменник дробу помножи­ти на додатковий множник

Приклад

звести до знаменника 96.

Оскільки 96 : 4 = 24, то .

 

Приклад

Звести  і  до НСЗ.

Оскільки НСК (5; 7) = 35, то НСЗ = 35.

35 : 5 = 7; 35 : 7 = 5,тому

;

 

IV. Формування вмінь

@ Відповідно до схеми пояснення матеріалу, розв’язуємо спочатку вправи на:

а) формування вмінь зводити дріб до нового знаменника;

б) формування вмінь використовувати алгоритм зведення кількох дробів до НСЗ.

Розв’язування вправ

І рівень

Усні вправи

Назвіть дріб зі знаменником 16, який дорівнює дробу: ; ; . (Для

кращого сприйняття можна умову записати у вигляді рівності:

 )

Знайдіть НСК знаменників дробів:

a)  і ; б)  і ; в)  і .

Краще спочатку просто знайти НСЗ для даних дробів.

 

ІІ, III рівні

Письмові вправи

  1. 1.     Зведіть до знаменника 48 дроби: ; ; ; ; ; .
  2. 2.     Зведіть до найменшого спільного знаменника дроби:

а)  і ; б)  і ; в)  і ; г)  і .

  1. 3.     Зведіть до найменшого спільного знаменника дроби:

а) ,  і ; б) ,  і ; в) ,  і .

Додатково доцільно розв’язати задачі на повторення алгоритмів порівняння звичайних дробів з однаковими знаменниками; їх додаван­ня і віднімання, а також матеріалу, пов’язаного із мішаними числами.

Задача1. При яких значеннях а нерівність правильна?

а) ; б) ; в) ; г) .

Задача 2. Домогосподарка приготувала 13 кг вишневого варення і 15 кг полуничного. Вишневе вона розлила порівну в 15 банок, а полу­ничне — у 17 банок. Скільки кілограмів варення кожного виду було в одній банці?

Задача 3. Знайдіть пропущені букви

Задача 4. Знайдіть пропущені рисунки:

 

V. Підсумки уроку

Повторити засвоєні терміни і поняття можна під час виконання так званого «німого диктанту»:

@Вчитель заздалегідь за дошкою готує записи, що містять перетво­рення, розглянуті на уроці, і просто показує об’єкти, назву якого учні повинні були засвоїти. Наприклад:

VI. Домашнє завдання

  1. 1.     Зведіть до знаменника 36 дроби: ; ; ; ; ; .
  2. 2.     Зведіть до найменшого спільного знаменника дроби:

а)  і ; б)  і ; в)  і ; г)  і .

  1. 3.     Зведіть до найменшого спільного знаменника дроби:

а) ,  і ; б) ,  і ; в) ,  і .

  1. 4.     Запишіть неправильним дробом: , , .
  2. 5.     Виконайте дії: а) ; б) ; в) ; г) .
Icon of Urok 14 Urok 14 (39.4 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *