9 217 перегляд(ів)

Способи розв’язання конфліктів

 

Мета: пояснити значення терміна «конфліктоген», навести приклади конфліктогенів; розвивати вміння аналізувати конфліктні ситуації і вирішувати їх; ознайомити учнів із прийомами конструктивного розв’язання конфліктів, із методикою медіації; відпрацьовувати навички самоконтролю; виховувати толерантне ставлення до інших людей.

Обладнання: картки з твердженнями для виконання логічної вправи; дидактичний і роздатковий матеріал «Правильний вибір», «Шляхи вирішення конфліктів», картки із прикладами конфліктних ситуацій, «Правила вирішення конфлікту», блок-схема; ілюстрації до теми «Конфлікт»; м’яч.

Що підготувати заздалегідь: п’ять таблиць «Шляхи подолання конфлікту» для кожної групи й одна зведена таблиця.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності. Перевірка домашнього завдання

— Що називають конфліктом?

— Що спричиняє конфлікт?

— Які бувають конфлікти?

— Скільки стадій конфлікту ви знаєте? Які саме?

— Чи впливають конфлікти на здоров’я? Як саме?

— Що означає індіанська приказка: «Щоб зрозуміти людину, треба пройти 15 миль у її мокасинах»?

Виконання логічної вправи за картками (для 4–5 учнів за їхнім бажанням)

Виберіть із наведених тверджень ті, з якими ви згодні.

Під час конфлікту більшість людей: сперечаються; намагаються зрозуміти один одного; допомагають один одному; кричать один на одного; співпрацюють; уважно слухають один одного; підозрюють один одного; намагаються перемогти; посміхаються; б’ються; змагаються один з одним; звинувачують один одного; ображаються один на одного; намагаються якомога швидше закінчити розмову.

Обговорення суджень.

Слово вчителяКонфлікти — це невід’ємна частина людських стосунків. Хтось пожартував, що у світі більше конфліктів, ніж піщинок у пустелі.

Люди щодня вступають у конфлікти із собою, так само з однокласниками, родичами, колегами, суспільством. І якщо уникнути конфліктних ситуацій неможливо, то потрібно навчитися їх «долати». Здобуваючи певні навички регулювання конфліктів, людина має змогу діяти в таких ситуаціях виважено й усвідомлено, відповідати за свої вчинки.

Вирішення конфлікту — це пошук виходу з конфлікту, що задовольнятиме інтереси всіх його учасників.

Розв’язати конфлікт простіше на самому початку його розвитку, коли взаємних претензій нагромадилося ще не досить багато. Якщо ви сподіваєтеся, що все владнається саме собою, то ризикуєте дістати нові ускладнення. Будь-яка конфліктна ситуація вимагає вирішення.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементами бесіди

Конфліктологія. Правила подолання конфлікту. Стадії та стратегії поведінки у вирішенні конфліктної ситуації: напад, захист, ухилення, пристосування, відкрита взаємодія. Способи розв’язання конфліктів. Позитивні і негативні методи вирішення конфліктів.

Стратегії поведінки в можливих варіантах розв’язання конфліктів: суперництво, уникнення, пристосування, компромісне врегулювання, співробітництво. Медіація та її етапи.

Робота в групах

Об’єднання учнів у п’ять груп.

Завдання групам

Розгляньте таблицю «Шляхи подолання конфлікту» і доберіть приклади конфлікту, який можна подолати цим способомКожна група заповнює свою частину таблиці. Виконавши вправу, всі групи заповнюють зведену таблицю повністю.

У ч и т е л ь. Для більш вдалого добору вирішення конфліктної ситуації, пам’ятайте правила, які вам допоможуть у цьому. (Правила записано на плакатах або на дошці). Процес вирішення конфлікту можна розділити на 5 стадій або щаблів, пройшовши які ви можете знайти вихід із ситуації, в якій опинилися. Розглянемо блок-схему Валеологічна пауза

Математичний етюд «Лічба»

Рибку витяг дикобраз — РАЗ. (1)

Жабка вигукнула: «Ква!» — ДВА. (2) Ворон каркнув угорі — ТРИ. (3)

Прилетіли сойки сірі — ЧОТИРИ. (4)

А глухі тетері сплять — П’ЯТЬ. (5)

В щуки викликало злість — ШІСТЬ. (6)

Котик мовить: «Рибку з’їм!» — СІМ. (7)

Дятел стукав на горісі — ВІСІМ. (8)

Заблукався кротик: «Де я?» — ДЕВ’ЯТЬ. (9)

Всі ви рибки наїстися — ДЕСЯТЬ. (10)

(Ігор Січовик)

В. п. — стоячи.

1. Кистю правої руки показати рибку, яка пливе («рибку»), потім імітувати витягування рибки з річки («витяг»). Зігнути руки в ліктьових суглобах, розвести пальці в сторони, показуючи голки дикобраза («дикобраз»). Виставити один палець на правій руці («раз»).

2. З’єднати долоні обох рук, піднести їх до рота поперек обличчя, великі пальці торкаються губ («жабка вигукнула»). Утримуючи великі пальці біля губ, роз’єднати долоні з другої сторони, наче жабка роззявила рота («ква»). Виставити два пальці на правій руці («два»).

3. Кистями утворити пташку, з’єднавши великі пальці по всій довжині, підняти, опустити і знов підняти решту пальців («ворон каркнув угорі»). Виставити три пальці на правій руці («три»).

4. Двічі підняти та опустити руки, наче крила («прилетіли сойки сірі»). Виставити чотири пальці на правій руці («чотири»).

5. Скласти разом долоні, нахилити голову праворуч, підклавши долоні під праве вухо («А глухі тетері сплять»). Виставити п’ять пальців на правій руці («п’ять»).

6. Хуткими різкими рухами правої руки імітувати злу щуку («в щуки викликало злість»). З 6-го по 10-й рядок до виставлених п’яти пальців на правій руці додавати по одному на лівій (щоб разом було виставлено відповідно від шести до десяти пальців).

7. М’якими рухами рук зображувати вмивання лапками котячої мордочки.

8. Ліву руку зігнути в лікті, передпліччя вертикально. Стукати вказівним пальцем правої руки по лівій долоні, яка знаходиться у вертикальному положенні (8 р.).

9. Заплющити очі, крутити головою праворуч-ліворуч, зображуючи сліпого крота.

10. Погладити живіт правою долонею за рухом годинникової стрілки, імітуючи ситість.

V. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів

Робота з підручником, с._________

— Яка поведінка є найбільш коректною в конфліктних ситуаціях?

Практична робота № 11Моделювання ситуацій із конструктивним розв’язанням конфліктів

Запишіть рекомендації конструктивного вирішення конфлікту в класі.

Ситуація 1. Староста класу Ольга запропонувала всім класом провести цікаво вільний час. Вона звернулася до однокласників:

— Давайте подумаємо, куди ми можемо поїхати на екскурсію на вихідні дні. Почулися вигуки:

— Поїдемо в центр міста. Там є музеї, театри. Інші пропонували:

— Якщо вже їхати, то лише до Києва. Там є багато цікавих місць.

— Якщо їхати до столиці України, то треба відразу визначити, які сааме музеї відвідаємо і в якому театрі побуваємо.

— Мусимо мати детальний план проведення екскурсій, — запевняли інші.

Учні здійняли такий галас, що їх було чути по всій школі. Але до спільної думки однокласники так і не дійшли. Почалися суперечки.

Чому підлітки не змогли спокійно вирішити, куди їм їхати на екскурсію?

Як треба було вчинити Ользі?

Ситуація 2. Наведіть приклад конфліктної ситуації між класами в школі або групами учнів одного класу під час проведення спортивних змагань.

Ситуація 3. Змоделюйте ситуацію суперечки підлітка і когось із батьків.

Запишіть, як розв’язати такий конфлікт?

Висновок.

Робота з дидактичним матеріалом

Розгляньте таблицю й обговоріть, який підхід до розв’язання проблем і конфліктів ви найчастіше спостерігаєте у своєму житті? Чому? А в класі? ПояснітьVІ. Домашнє завдання

1) Опрацювати матеріал підручника, с.______.

2) Змоделювати конфліктні ситуації і вирішити їх із застосуванням різних методів (див. довідковий матеріал).

3) Поділитися вмінням уникати конфліктних ситуацій або досвідом урегулювання конфліктів.

Рекомендації

Завдання № 2 доцільно виконувати групою учнів, підготувавши на наступний урок кілька сценок.

VІІ. Підсумки уроку

Слід відшукувати оптимальний шлях подолання конфлікту. Агресивна і пасивна поведінка провокує конфлікти. І навпаки, впевненість у собі, адекватна самооцінка, повага до себе та інших допомагають уникати конфліктів, конструктивно й успішно розв’язувати їх.

VІІІ . Релаксація

Гра «Ідеальні батьки і діти»

Гравці утворюють коло. Спочатку їм пропонується перетворитися на ідеальних батьків. Ведучий (учитель) стоїть у центрі кола з м’ячем і вибірково кидає його комусь із гравців. Той, хто спіймав м’яч, повинен закінчити фразу:

«Якби я був ідеальним батьком (або матір’ю), то…». Після закінчення фрази гравець вертає м’яч ведучому. Незважаючи на стать, гравці можуть говорити як від імені чоловіка, так і від імені жінки. Це навіть буде цікавіше, ніж традиційне співвідношення. Наприклад, хлопчик може сказати: «Якби я був ідеальною матір’ю, то навчив би сина шити». Повторювати кінцівки фраз не можна.

Відповідати треба швидко і чітко. Можна підключити почуття гумору, жарти, але в міру, без крайнощів і нісенітниці. Бажано, щоб відповіли всі учні. Таким же чином гравці перетворюються на ідеальних синів та дочок.

Спонтанні відповіді дітей дають учителю інформацію для роздумів, адже в більшості випадків діти кажуть те, що їм найперше спадає на думку, і, можливо, те, чого б вони справді бажали досягти у своїй нинішній або майбутній сім’ї

Icon of Osn Zdor6 (29) Osn Zdor6 (29) (19.7 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *