956 перегляд(ів)

Способи вимірювання довжини і часу. Відносність механічного руху.

Мета: ознайомити учнів із способами вимірювання довжини та часу; нагадати учням, як правильно користуватися штангенциркулем та мікрометром; пояснити відносність механічного руху; формувати матеріалістичний світогляд учнів; виховувати віру в свої сили.

Методи і прийоми навчання: перевірка домашнього завдання, евристична бесіда, метод : місткий кошик.

Обладнання: відеозаписи, які ілюструють відносність механічного руху, секундомір, лінійка, штангенциркуль, мікрометр, метроном, годинник, дидактичні матеріали.

Тип уроку: урок комбінований.

Хід уроку.

І. Організаційна частина.

ІІ. Актуалізація опорних знань:

Перевірка домашнього завдання.

Під час руху вздовж прямої координата точки змінилася за 5с від значення х0=10 м до значення х=-10 м. Знайдіть модуль швидкості та напрямок руху точки.

Тіло рухається вздовж осі Х протилежно її напрямку. Модуль швидкості дорівнює 54 км/год. Початкова координата 20 м. Запишіть положення тіла за 4с. Чому дорівнює шлях, пройдений тілом?

 

Евристична бесіда.

Пригадайте, якими приладами ви користувались на уроках трудового навчання  та фізики при вимірюванні довжини?

Чим вони відрізняються між собою? Що в них спільного? ( лінійка, штангенциркуль, мікрометр, вимірювальна стрічка)

Якими приладами користуються для вимірювання часу? (секундомір, метроном, годинник)

Мотивація навчальної діяльності. Ми знаходимось в автобусі, який рухається прямолінійно та рівномірно із швидкістю 15м/с. Ми почали рухатись до виходу із швидкістю 0,5 м/с. Яка наша швидкість? Чи можемо ми відповісти на дане запитання  однозначно? Повідомлення теми та мети уроку.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу:

  1. Актуалізація опорних знань.
  • Що потрібно для того, щоб описати механічний рух?
  • Чи достатньо мати тільки тіло відліку, щоб повністю охарактеризувати рух тіла?
  • Скільки тіл відліку можна вибрати для опису руху даного тіла? Наведіть приклад.
  • Скільки систем відліку можна вибрати для опису руху даного тіла? Наведіть приклади?
  1.          Бесіда з учнями.

Уявіть собі, що ви знаходитесь у вагоні потяга, який рухається зі швидкістю 50 км/год відносно поверхні Землі або… (учні доповнюють: дерев, стовпів, семафора, залізничного полотна і т. п.)

У напрямі руху потяга по вагону іде людина (спостерігач), яка рухається зі швидкістю 5 км/год відносно вагона або… (учні доповнюють: стільців, інших пасажирів і т. д.).

З якою швидкістю людина рухається відносно Землі або (…)?

З якою швидкістю людина рухається відносно пасажирів?

Якщо людина рухатиметься зі швидкістю 5 км/год вздовж вагона, але в протилежний бік до напряму руху вагона, то якою буде її швидкість відносно Землі? відносно пасажирів?

  1.          Слово учителя (з елементами бесіди).

Отже, ми з’ясували, що швидкість руху тіла залежить від вибору тіла відліку, точніше від того, в якій системі відліку розглядається рух даного тіла.

Системи відліку, пов’язані із Землею або тими тілами, які перебувають у стані спокою відносно Землі, називають нерухомими.

Якщо систему відліку пов’язати з тілом, яке рухається відносно нерухомої системи відліку, то таку систему називають рухомою.

Повернемося до задачі про рух потяга.

З чим можна пов’язати нерухому систему відліку? (Із землею.)

З яким тілом пов’яжемо рухому систему? (Із вагоном.)

Швидкість потяга відносно нерухомої системи позначимо буквою vнер. (vнер.= 50км/год), а швидкість переміщення людини відносно рухомої системи позначимо через v (vвідн.= 5 км/год). Як бачимо, швидкість людини відносно нерухомої системи (Земля) дорівнює швидкості людини відносно рухомої системи плюс швидкість рухомої системи відносно нерухомої, тобто v= vвідн.+ vнер..

А тепер розглянемо інший приклад.

  1.          Робота з підручником.

—Розгляньте рис.8.1 (с. 40) (або плакат «Відносність механічного руху»).

—Уважно прочитайте §8 від слів «Розглянемо рух тіла,…»(с. 40) до слів «Зверніть увагу: …» (с. 41).

  1.          Евристична бесіда з учнями.

—Які переміщення здійснив собака і відносно яких систем?

—Як додаються два переміщення?

—— Як додаються швидкості?

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

Розв’яжіть задачу.

Заважає чи допомагає течія перепливти річку за найкоротший час? Найкоротшим шляхом? Вважайте, що ширина річки та швидкість течії є скрізь однаковою.

 

Ескалатор метро рухається зі швидкістю 0,8м/с. За який час пасажир переміститься на 40м відносно Землі, коли він іде  в напрямі руху зі швидкістю 0,2м/с у системі відліку, пов’язаній з ескалатором?

V. Підсумок уроку.

Метод : місткий кошик. На аркуші паперу діти малюють кошик, на якому пропонується написати фізичні терміни з вивченої теми. Головне, щоб «кошик» був заповнений доверху. Через певний час гру зупиняю і прошу одного з учнів зачитати слова. Учні викреслюють назви, які повторюються в їх записах. Переможцем виявляється учень, у якого більше за інших записано термінів, тобто в якого найбільш місткий кошик для знань.

VI. Домашнє  завдання. 

Основне.Опрацювати § 8

                А: №6(1)

                В:  №6(3)

Додаткове  Знайти інформацію про те, як у давнину вимірювали час; якими одиницями користувалися в різних країнах, якими користуються зараз.

Icon of Fiz10 Urok 5 Fiz10 Urok 5 (14.8 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *