878 перегляд(ів)

Спостереження за ознаками художніх,науково-популярних та ділових текстів

Мета: навчати учнів розрізняти тексти за стильовими ознаками; розвиватизв’язне мовлення, увагу; виховувати любов до рідної мови.

 

Хід уроку

 

  1. Організаційний момент
  2. Актуалізація опорних знань

 

  1. Бесіда

— З яких частин складається текст?

— Що потрібно робити, щоб уникнути повторів у тексті?

— З якою метою ви це робите?

 

  1. Редагування тексту

— Прочитайте текст. Відредагуйте та запишіть його в зошит.Доберіть до тексту заголовок.

Рябчик живе в густому великому лісі. Тут рябчик завжди знаходить, чим поживитися. Взимку — бруньками, сережками з дерев,в інші пори року — ягодами. На деревах рябчик спочиває. Чудоволітає між вітами. Притулившись до стовбура, рябчик ховається відворогів.

 

  1. Створення проблемної ситуації

— Послухайте тексти і скажіть, що вони мають спільного і чимвідрізняються.

Ромашка

Ромашка — трав’яниста рослина з розгалуженими стебламиі суцвіттями — кошиками. На їхніх краях розміщені білі квіти,а в середині — жовті.

 

Лугова цариця

У зеленому затишному храмі, вся переплетена золотими нитками сонця, на високому гінкому стебельці росла лугова цариця —ромашка. Рівна, висока, з яскраво-жовтою голівкою, у білих прозорих пелюстках.

 

— Чому про одне і те саме розповідають по-різному?

 

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні на уроці ви ознайомитеся з ознаками різних текстів,у яких по-різному висловлено думки. Ви спробуєте розрізняти такітексти і складати їх.

 

  1. С приймання й усвідомлення нового матеріалу

 

  1. Пояснення вчителя

— Кожен текст використовують з певною метою. Залежно відцього розрізнять такі стилі мовлення.

  • Художній стиль. Його використовують з метою естетичноговпливу на читача. Це оповідання, вірші, казки, байки, гуморески. Ці тексти відзначаються емоційністю, багатством лексики.
  • Науково-популярний стиль. Його використовують у повідомленнях під час пояснень, для подання наукових відомостей(у наукових журналах, підручниках). Ці тексти точні, послідовні, містять спеціальні терміни.
  • Діловий стиль. Використовують під час складання інструкційдля гри, написання заяви, оголошення, документів. У цих текстах чітко, офіційно передано ділову інформацію.

 

  1. Первинне закріплення

Завдання 1

— Прочитайте текст.

— Визначте, який це опис — художній чи науковий.

— Запишіть опис зовнішнього вигляду глухаря.

Тихо навкруги. Наче завмерло все. Аж ось цокнуло щось. Немовгілка тріснула. Ні, то бородатий, червонобровий глухар.

Ось він. Хвіст віялом, крила підняті, шия витягнута. Ходить потовстій гілці, пишається. Туркоче, глухарок на галявину скликає.Він чутливий, сторожкий. Найменший шурхіт чує.

 

Завдання 2

— Визначте за ознаками, який це текст:

а) художній;

б) науково-популярний;

в) діловий.

Прізвища, імена, по батькові людей, клички тварин, назвикраїн, міст, сіл, вулиць, річок, гір, морів — це власні іменники(власні назви). Наприклад: Шевченко, Київ, Дніпро, Карпати.Власні іменники пишуть з великої букви.(За М. Лєденцовим)

— Запишіть іменники, які пишуть з великої букви.

— Додайте до них ще 2–3 слова, які пишуть з великої букви.

 

Завдання 3. Робота за таблицею

Оголошення       дата            місце         зміст                    події           підпис

 

Усіх, хто любить пісні, ігри, запрошуємо 14 лютого 2014 рокуо 12.00 на свято Масляної, яке відбудеться у шкільному дворі. Перепустка — гарний настрій.

Шкільне самоврядування

— До якого стилю належить цей текст?

 

Фізкультхвилинка

 

  1. Узагальнення й систематизація знань

Завдання 1. Робота з деформованим текстом

— Прочитайте. З поданих слів складіть і запишіть речення. Переставте їх так, щоб вийшов текст. Доберіть заголовок.

літо, настало.

ромашки, волошки, у, полі, зацвіли, і.

шовкові, гойдає, трави, вітерець.

ромашка, дивиться, оком, жовтим.

виглядають, трави, небесні, з, волошки.

 

Завдання 2. Робота в парах. Опис калини

— Відгадайте загадку.

У вінку зеленолистім,

У червоному намисті

Видивляється у воду

На свою хорошу вроду. (Калина)

— Назвіть слова, які допомогли вам відгадати загадку.

— Розгляньте малюнок калини.

— Дайте відповіді на запитання, використовуючи словапідказки.

 

  • Як люди називають калину?
  • Які у неї гілки?
  • Яке листя?
  • Який цвіт?
  • Які ягоди?

Слова-підказки: як дівчина-чарівниця; як наречена у вінку;тонке, зелене, розгалужене; темно-зелене, смарагдове; білий, запашний, квіточка, ніби дівчина в білій хустині; червоні, соковиті,дають цілющий сік.

— Запишіть опис калини в зошит.

Зачитування письмових робіт. Аналіз мовних помилок.

— Які слова в описі зробили ваш текст художнім?

— Підкресліть їх.

 

  1. Підсумок уроку

— У яких стилях мовлення можуть бути написані тексти?

— Чому існують різні стилі мовлення?

Icon of Ukr3 Urok (10) Ukr3 Urok (10) (365.5 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *