460 перегляд(ів)

Спостереження за влучним добираннямдієслів автором текстудля змалювання подій, явищ

Мета: продовжити знайомлення учнів з істотними ознаками дієслів; навчати влучно вживати дієслова в усному й писемному мовленні; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення, граматичну пильність учнів;виховувати працелюбність.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Всі почули: дзень-дзелень?

До роботи! Добрий день!

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Каліграфічна хвилинка

Ос ереивад

Дерево посадив сад

Посадив дерево — себе прославив,

Посадив сад — рід прославив.

— Як ви розумієте прислів’я? Поясніть.

— Підкресліть у прислів’ї дієслова.

  1. Г ра «Чотири дракони»

_ _ дра                    Ця драрікою пливе. (Видра)

Ко _ _ н _               Цей конлише униз росте. (Корінь)

Д _ р _ _а               Ця дравід села до села. (Дорога)

Ко _ _ н                  Цей кондрова все руба. (Колун)

_ _ д_ ра                 Цей драштовхає всіх і б’ється. (Задира)

К _ о _ н                 Цього конхто бачить, той сміється. (Клоун)

Др _ _ а                  Ці дралежать горою у бору. (Дрова)

Кон _ _ _                Цей кон, якщо змінити о на і, завершить нашу гру.

(Кінець)

ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку

— Яку частину мови ми вивчаємо?

— Що називає дієслово?

— На які питання відповідає?

— На сьогоднішньому уроці ми продовжимо вивчати дієслово.

  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
  2. Колективна робота

— Прочитайте текст. Доберіть до нього заголовок.

Ще не скрізь розтанули сніги. І в полі, і в лісі доживають своговіку холодні злежані плями, а він уже прилетів. Уже бігає чорнимиталовинами на своїх високих ніжках і раз у раз нахиляє до земліголівку. Це він збирає шкідливих комах, жучків.

А коли виясниться небо, злітає й починає співати.

— Про яку пташку йдеться?

— Складіть і запишіть два речення про вісника весни.

— Поясніть правопис виділених слів.

— Підкресліть дієслова.

  1. Гра «Постав на місце всі дієслова»

На плакаті написано текст болгарської казки з пропущенимидієсловами:

«Один батько … старшого сина на город … картоплю. … син мотику, мішок і … . Слідом за ним … менший брат. … на город і замістьроботи стали … казки. Трохи згодом … до них батько.

— Як … ? — … він.

— Ніяк,— … старший брат.

— А ти як? — … меншого сина.

— … старшому,— відповів той, бо не … , що … брат.

— Добрі робітники! — … батько.

— Один нічого не … , а другиййому…».

Учні мають придумати й записати на смужках з паперу всі пропущені дієслова. (Послав, копати, взяв, пішов, рушив, прийшли,розповідати, прийшов, працюєте, спитав, промимрив, запитав,допомагаю, знав, скаже, промовив, робить, допомагає.)

Коли всі учні напишуть дієслова, учитель читає перше реченняповністю. Ті учні, у яких дієслова збігаються з прочитаними, піднімають руку і віддають свою смужку вчителеві. Учитель читає другеречення і т. д. до кінця казки.

Виграє той, хто напише найбільше дієслів, що збігаються з пропущеними.

Фізкультхвилинка

Сонечко прокидається,

Сонечко потягається,

Сонечко посміхається,

Сонечко умивається:

Миє щічки, очка, вушка.

Пішов дощик.

Сонечко спить.

Сонечко прокидається,

Вмикає годинничок:

Тік — так, тік — так.

Сонечко заснуло.

  1. Узагальнення й систематизація знань
  2. Робота в парах

Гра «Продовж казку»

Жив собі Снігур. Захотілося йому до Сонця долетіти. Вирушиву дорогу. Подивилося Сонце на смільчака, здивувалося. Як посмівзимовий птах до небесного світила добратись! Тоді Сонце…

  1. Робота в групах

— З поданих слів складіть речення-прислів’я.

  • Роботи, й, коні, без, дохнуть.
  • Ластівка, не, весни, робить, одна.
  • До, язик, доведе, Києва.
  • Ворони, навпростець, літають, тільки.
  • Рве, тиха, греблю, вода.
  • Старий, не, віл, з, зверне, борозни.
  • Нова, чисто, мітла, мете.
  • Вода, не, в, встоїться, решеті.
  1. Робота над скоромовкою

— Вивчіть скоромовку. Випишіть головні члени речення. Ставтепитання від підмета до присудка.

Ще дощ іде. Періщить злива.

Щенятко вимокло, як хлющ.

А щиглик, щебетун щасливий,

Щебече, пурхнувши на кущ.

  1. Гра «Відредагуйте речення»

Незнайко припустився помилок у написанні поданих речень.Відредагуйте ці речення.

Шофер попросив, щоб його заправили бензином.

У того, хто наполегливо працює, життя завжди буде змістовеі цікаве.

Граючи у футбол, м’яч вилетів на трибуни.

VІ. Підсумок уроку

— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

— Які завдання вам сподобалися найбільше?

— Під час виконання яких завдань у вас виникли труднощі?

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *