7 201 перегляд(ів)

Стосунки людей. Типи сосунків. Стосунки в сім’ї, класі, молодіжному середовищі. Вплив сосунків людей на їхнє здоров’я

 

Мета: пояснити значення терміна «стосунки»; розібратися в принципах взаємин між людьми; відпрацювати навички розбудови міжособистісних стосунків; виховувати бажання працювати в команді.

Обладнання: таблиця «Ознаки і наслідки різних стилів спілкування»; схема; комплекти карток для вправи «Трикутник навичок».

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань і мотивація

навчальної діяльності

— Назвіть ознаки і наслідки різних типів спілкування.

— Чим розрізняються пасивний, агресивний та впевнений стилі спілкування (за вербальними і невербальними ознаками)?

— Назвіть переваги і недоліки пасивної, агресивної і впевненої поведінки.

Обговорення міні-творів і малюнків на тему «Що для мене означає позитивно спілкуватися».

Робота в групах «Дослідження наслідків різних стилів спілкування»

У ч и т е л ь.

Навичок упевненої поведінки набувають у процесі тренувань.

За допомогою наступного завдання у вас є можливість побувати в трьох ситуаціях: коли треба відмовитися від небажаної пропозиції, попросити про послугу і висунути справедливу вимогу.

Об’єднання учнів у три групи.

За допомогою таблиці «Ознаки і наслідки різних стилів спілкування» розіграти сценки, продемонструвати ознаки і проаналізувати наслідки різних стилів спілкування.

Демонстрації груп, обговорення.

Слово вчителя

Коли люди знайомляться, спілкуються, разом живуть або навчаються, між ними виникають стосунки.

Стосунки бувають родинними, дружніми, діловими, романтичними.

Деякі стосунки формуються за нашим бажанням, інші — незалежно від того, хочемо ми цього чи ні. ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементами бесіди

Підлітковий вік — період становлення якісно нових взаємин із дорослими. Стосунки однолітків і старших людей, хлопців і дівчат. Товаришування, дружба. Міжособистісні і суспільні стосунки. Зв’язок між діловими і міжособистісними стосунками. Компонент привабливості-непривабливості у взаємодії людей. Механізми взаємовпливу: імітація, навіювання, конформність, переконання. Стосунки: безпосередні, неформальні, формальні, рівні, нерівні.

Типи стосунків: референтні, кооперативні (договірні), змагальні (конкурентні), ділові (партнерські), управлінські (владно-ієрархічні). Система моральних стосунків: дружні і недружні, ворожі, довірливі і недовірливі, доброзичливі та егоїстичні, конфліктні та товариські.

Сімейні стосунки. Вплив порушення нормальних стосунків на психологічне здоров’я людини.

Робота зі схемою

У ч и т е л ь. Усі взаємини між людьми можна поділити на два головні типи: вертикальні й горизонтальні. І всередині їх також є чимало варіацій (учитель звертає увагу дітей на схему) Перший тип стосунків — вертикальний, виражає взаємини поколінь.

Другий тип взаємин — поєднання вертикального із горизонтальним, це зв’язок із людьми компетентними, що мають досвід і знання. «Попереду» пе ребувають ті, хто веде. «Позаду» — ті, кого ведуть.

Третій тип — суто горизонтальний, він об’єднує тих, хто перебуває «праворуч» і «ліворуч». «Праворуч» — близькі та знайомі, всі ті, до кого ми ставимося із симпатією, тобто «свої». «Ліворуч» — ті, до кого ми байдужі або ті, до кого ми ставимося неприязно й називаємо їх «чужими».

ІV. Валеологічна пауза

У ч и т е л ь. Уявіть, як могли б з вами спілкуватися казкові герої.

Руханка «Красуня, Лицар, Чудовисько»

Учні об’єднуються у дві команди і шикуються у дві шеренги (одна навпроти іншої). Гравці мають зобразити одного з трьох персонажів: Красуню, Лицаря або Чудовиська.

Красуня — кокетливо присідає у реверансі.

Лицар — робить рішучий випад «мечем» і вигукує «У-у-у!».

Чудовисько — піднімає руки вгору, загрозливо гарчить «Р-р-р!».

Команди пошепки обирають персонажа, повертаються обличчям до супротивників і на рахунок «три» зображують того, кого вони обрали.

Перемагає Красуня, якщо вона робить реверанс Лицарю.

Перемагає Лицар, коли нападає на Чудовисько.

Перемагає Чудовисько у разі нападу на Красуню.

Команда-переможець отримує один бал. Якщо обидві команди обрали той самий персонаж, зараховується нічия.

Грають три або п’ять разів.

— Які типи спілкування спостерігалися у цій руханці?

V. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів

Робота з підручником, с._________

— Чи є якісь незвичні особливі привітання у вашій сім’ї або між вашими друзями?

— Чи буває так, що ви засмучуєте когось із рідних людей? Як це впливає на їхнє здоров’я?

— Як дівчатка і хлопчики спілкуються між собою?

Запитання до дівчаток:

— Назвіть якості хлопчиків, які вам подобаються.

Запитання до хлопчиків:

— Назвіть привабливі якості характеру дівчаток, з якими ви вже товаришуєте або хотіли б подружитися. — Чи весело вам, коли хтось насміхається, глузує, дражнить вас?

— Наведіть приклади негативного впливу гнівливих образливих слів.

Робота в групах

1. Вправа «Наші стосунки»

Об’єднання учнів у чотири групи:

• група 1 — батьки;

• група 2 — брати (сестри);

• група 3 — учителі;

• група 4 — друзі.

Завдання групам:

1) дати загальну характеристику стосункам;

2) продемонструвати дії (пантомімою або інсценуванням), які можуть зіпсувати стосунки з цими людьми;

3) продемонструвати дії (пантомімою або інсценуванням), які здатні зміцнити такі стосунки.

2. Вправа «Трикутник навичок»

У ч и т е л ь. Для формування позитивних міжособистісних стосунків треба володіти багатьма життєвими навичками. Кожна група одержує 6 карток із написаними навичками, необхідними для формування стосунків «Толерантність», «Упевненість», «Навички співчуття і підтримки», «Навички ефективного спілкування», «Уміння розв’язувати конфлікти», «Навички роботи в команді».

Завдання групам:

1) Розкласти ці картки у вигляді трикутника. На вершині — картка, на якій записано найважливіші, на вашу думку, навички. У другому рядку — дві картки з важливими навичками, а в третьому — три з менш важливими.

2) Порівняти трикутники в різних групах.

3) Розказати, чи складно було досягти порозуміння.

VІ. Домашнє завдання

1) Опрацювати матеріал підручника, с.______.

2) Написати розповідь про людину, стосунки з якою ви вважаєте особливими.

3) Узяти інтерв’ю у батька або в матері.

Рекомендації

Учні за вибором виконують завдання № 2 або № 3.

У завданні № 2 висвітлити питання: «Що ви найбільше цінуєте у ваших стосунках?», «Чи цінує ваші стосунки ця людина так само, як і ви?», «Чи все вас влаштовує у спілкуванні з людиною, про яку йдеться?». До своєї розповіді можна додати портрет цієї людини або її фотографію (за бажанням).

Інтерв’ю з батьком або матір’ю (завдання № 3) проводиться за такою схемою:

1. Ваше прізвище, ім’я, по батькові.

2. Коли і де ви народилися?

3. Які стосунки у вашій сім’ї були між дорослими і дітьми, між братами і сестрами?

4. Як ви навчалися в школі?

5. Що вам подобалося в школі найбільше?

6. Розкажіть про найцікавішу подію з вашого дитинства.

7. Чи часто ви хворіли в дитинстві? Що ви робили для свого здоров’я в дитинстві й зараз?

8. Яким би ви хотіли бачити вашого сина (доньку) в майбутньому?

9. Ваші побажання одноліткам вашої дитини.

10-те запитання інтерв’юер придумає сам. Той, кого опитують, відповідає на нього.

Інтерв’юер ______________ (прізвище, ім’я учня).

Дата___________________ (день, коли було взяте інтерв’ю).

VІІ. Підсумки уроку

Встановлювати і підтримувати дружні стосунки — одна з найважливіших життєвих навичок. Від позитивних якостей, набутих у дитинстві, залежить психологічний клімат сім’ї, доброзичливі стосунки між людьми. Здорові сто- сунки — запорука щасливого й успішного життя, оскільки люди, між якими склалися здорові стосунки, краще задовольняють власні потреби, повніше реалізують себе, легше розв’язують проблеми, долають труднощі і життєві перепони.

VІІІ . Релаксація

Гра «Дуже добре!»

Мета: зняти емоційне напруження, покращити настрій.

Гравці стають у коло. Один із них обіймає товариша, який стоїть поруч, за плечі й говорить йому комплімент або щось приємне. Той, у свою чергу, повертається до іншого сусіда і також каже приємне слово або фразу. Гравці повинні намагатися не повторювати те, що сказали інші. Щойно комплімент повернеться до того, хто розпочав гру, усі учасники одночасно кладуть одне одному руки на плечі, голосно гукають: «Дуже добре!» і тричі плескають у долоні.

Icon of Osn Zdor6 (27) Osn Zdor6 (27) (19.3 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *