4 550 перегляд(ів)

Українська мова 3 клас: Спільнокореневі слова. Корінь слова

Мета: сприяти усвідомленню учнями поняття про спільнокореневі слована основі дослідження спорідненості слів; навчати визначати коріньу ряді спільнокореневих слів; розвивати мовне чуття; виховуватилюбов до праці.

 

Хід уроку

 

  1. Організаційний момент
  2. Актуалізація опорних знань
  3. Каліграфічна хвилинка

Д д Дд Ді До ду ід од

Дідусь директор дятел

Де руки й охота, там скора робота.

— Визначте закінчення у словах охота, робота.

 

  1. Словникова робота

Гра «Знайди “зайве” слово»

Вересень, їжак, заєць, олівець. (Їжак)

 

  1. Робота над загадками
  • TT Нас слова міняють часто,

І, звичайно, це — на щастя,

Бо якби ми не мінялись,

То слова не поєднались. (Закінчення)

 

  • Якщо в слові неодмінно

Є частина змінна,

То є й та, що не зникає.

Як її ми називаєм? (Основа слова)

 

— Що таке закінчення?

— Що таке основа?

— З яких частин складається основа?

 

  1. Визначення закінчень та основи

Джерело, водяний, набережний, біленький, берег, дощовий, заморозки, водичка, трава.

— Без якої частини основи не буває слова?

 

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як називаються слова з однаковим коренем.

 

  1. С приймання й усвідомлення нового матеріалу

Проблемна ситуація

— Чи можна від одного і того самого слова утворити кількаінших? (Припущення учнів.)

— Поміркуймо разом.

садок

Сад                      садити

садівник

садовий

 

— Чи є щось спільне у значеннях цих слів? Покличмо на допомогу тлумачний словник!

Садок — молоденький сад;

садити — класти в землю для росту і плодоносіння;

садівник — людина, яка доглядає сад;

садовий (інвентар) — лопата та інші інструменти для роботиу саду.

— Чим об’єднані ці слова? (Спільним коренем)

— Вони так і називаються — спільнокореневі, або споріднені.

— Назвіть спільну частину в цих словах. (-сад-)

— Чи правильне моє твердження: «Корінь — це спільна частинаспоріднених слів»? Доведіть.

 

Фізкультхвилинка

 

  1. У загальнення й систематизація знань
  2. Гра «Відгадай слово»
  • Слово відповідає на питання що?. Спільнокореневе до нього —вишневий. (Вишня)
  • Слово відповідає на питання хто?. Спільнокореневе до нього —комбайн. (Комбайнер)
  • Слово відповідає на питання яка?. Спільнокореневе до нього —червона. (Червоненька)
  • Слово відповідає на питання який?. Спільнокореневе до нього —малий. (Маленький)
  • Слово відповідає на питання що зробив?. Спільнокореневе донього — співав. (Заспівав)
  • Слово відповідає на питання хто?. Спільнокореневе до нього —лікувати. (Лікар)

 

  1. Робота в групах

Гра «Слово — тільки корінь»

— Запишіть за 1 хв якнайбільше слів, що мають лише корінь.

Наприклад: гриб, кущ, ніч, сніг, хліб, степ. За кожне слово зараховують бал, за помилку — знімають 2 бали.

 

  1. Складання алгоритму визначення кореня

— Чи запам’ятали ви порядок знаходження кореня в слові?

— Як він називається? (Алгоритм)

Алгоритм визначення кореня

  • Прочитай слово.
  • Добери спільнокореневі слова.
  • Порівняй їх. Визнач спільну частину. Це — корінь.
  • Виділи корінь умовною позначкою.

 

  1. Виділення кореня у словах

Веселий, веселити, веселка.

Зелений, зеленіє, зелень.

Лікар, ліки, лікувати.

Рід, рідний, рідня.

 

  1. Вибірковий диктант

— Випишіть споріднені слова. Позначте корінь.

Тато мій — рибалка. Я теж люблю рибалити. Одного ясногосонячного дня ми пішли на риболовлю. У воді на мілині плавалобезліч маленьких рибенят. Це був справжній рибний дитячий садок.Тільки от великі риби, почувши нас, повтікали.

 

VІ. Підсумок уроку

— Що нового дізналися на уроці?

— Які цінні думки запам’ятали? (Корінь — це спільна частинаспоріднених слів. У корені закладене основне значення слова. Коріньможе звучати однаково, та в словах набирати різних значень.)

— Як визначити корінь?

— Які слова називаються спільнокореневими? Наведіть приклади.

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *