Мета: поглибити вивчене про приголосні звуки; сформувати в учнів уявлення про уподібнення як фонетичне явище; ознайомити з основними умовами уподібнення приголосних за дзвінкістю – глухістю, твердістю – м’якістю, місцем і способом творення; навчати правильно вимовляти слова з префіксами з-, с-, роз-, без-; виробляти вміння розпізнавати у словах явище уподібнення, правильно вимовляти приголосні звуки, що уподібнюються; розвивати вміння порівнювати, проводити паралелі між поняттями та явищами; виховувати почуття власної гідності, толерантність, здатність зрозуміти іншу людину, прийняти її такою, яка вона є.
Тип уроків: уроки засвоєння нового матеріалу.
Перебіг уроків
Актуалізація мотиваційних резервів учнів з теми.
Розподільна робота.
У країні Фонетиці мешкали різні за характером звуки. Серед них особливо вирізнялися агресивні шиплячі та свистячі. Перші весь час шипіли й жалили, другі – сичали і дзижчали. Коли шиплячі і свистячі сварилися між собою, то з’єднувалися в один клубок, що й роз’єднати їх було важко.
- Запишіть у дві колонки шиплячі та свистячі звуки. [ж], [ц], [с], [ч], [з], [дж], [ш], [з’] [ц’]
Як і решта звуків, шиплячі і свистячі у словах завжди мусили бути на своєму місці. І нерідко опинялися поруч. Та в народі недарма кажуть: «З ким поведешся, від того й наберешся».
- Поясніть, як ви розумієте це прислів’я.
Перебуваючи поряд, шиплячі і свистячі ставали дуже подібними. І цей процес у мовознавстві так і назвали – уподібнення.
Ознайомлення учнів з темою, метою і завданнями уроку.
Освоєння теми уроку. Виконання системи завдань.
Дослідження на основі спостереження.
- Вимовте слова поведешся і наберешся. Чи чується у вимові цих слів шиплячий [ш]? Запишіть слова у транскрипції. Який звук позначається літерами ш і с?([повеидес‘:а], [набеирес‘:а], вимовляється звук [с‘:])
- Зверніть увагу, який звук «переміг», тобто виявився сильнішим, – шиплячий чи свистячий? (Свистячий.) У якій позиції він стоїть? (Свистячий стоїть після шиплячого.)
- Прочитайте слова. Доведіть, що в кожному з них шиплячі уподібнюються до свистячих. Зверніть увагу, які звуки позначають підкреслені літери.
Ручці – [ц’:]; книжці – [з’ц’]; грушці – [с’ц’].
- Вимовте слова боїться, вдається. Який звук позначається буквосполученням -ться? ([ц‘:а])
Орфографічна хвилинка. Запишіть слова за поданими транскрипціями. Підкресліть у кожному орфограму. Усно поясніть, які звуки уподібнюються.
[збеирес:’а], [бйуц’:а], [стріц’:і], [суниц’:і], [доріз’ц’і], [сиройіз’ц’і], [каз’ц’і], [галуз’ц’і], [збеируц’:а], [бйес’:а].
- У яких словах відбувається наближення голосних е – и?
Дослідження на основі спостереження.
Шиплячі звуки не дрімали. Тільки-но вони опинялися у слові після свистячих, одразу ж починали впливати на них, і тепер уже свистячі уподібнювалися до шиплячих.
- Прочитайте подані слова. Підкресліть однією лінією свистячі, а двома – шиплячі.
Розжувати, розчесати, зшити, безжально, зачерствілий, безшовний, незчисленний.
- Позначте у словах префікси й корені. До яких частин слова належать шиплячі і свистячі?
Орфоепічна хвилинка. Вимовте слова відповідно до правил орфоепії.
Безшумно, розчервонілий, зчистити, розшматувати, безжурний, зжитися, розжарений, безжальний.
Методична ремарка.
Правопис префіксів роз-, без-, з-, с- учні вивчатимуть у темі «Будова слова», тому зараз основний акцент звертаємо саме на вимову.
Робота з підручником. Розв’язання проблемної ситуації.
- Приклади уподібнення, які ви розглянули, стосуються місця і способу творення приголосних. Однак на межі префіксів роз-, без-і коренів, що починаються глухим приголосним, має місце уподібнення за глухістю. Уважно прочитайте матеріал підручника та обґрунтуйте виконання тестового завдання.
- У якому рядку всі слова правильно записано у фонетичній транскрипції?
А [роздер], [рожшив], [розпалив]
Б [рож:ував], [розлив], [роспов’ів]
Методична ремарка.
Учні мають звернути увагу на те, що у процесі мовлення залежно від його темпу приголосний [з] на кінці префіксів може звучати як [з] і як [с], тобто уподібнюватися. Отож у тестовому завданні правильні обидва варіанти.
- Які ще приклади уподібнення приголосних ви можете назвати?
Самостійна робота. Перепишіть, розставляючи, де потрібно, розділові знаки.Запишіть подані у транскрипції слова відповідно до правил орфографії.
Сьогодні лише [роспруз’с’а], відкинь страх і сором і будь лише собою. Саме те, чим ми відрізняємося, створює пречудове [багацтво] любові. Чого світ потребує найбільше? Трішки більше квітів на [доріз’ц’і] життя. Напевно хтось сьогодні вранці усміхнувся до тебе. Порадій цій [усм’іс’ц’і]! (За Б. Ферреро)
- Прокоментуйте подані висловлювання.
Підсумок уроку.
Клоуз-тест. Усно продовжіть подані речення.
Уподібнення – це … . У процесі мовлення шиплячі звуки, що стоять перед свистячими, … . Буквосполучення жч, зц, шцвимовляються відповідно як … . Буквосполучення -шся, -тьсянаприкінці дієслів вимовляються як … . Префікси роз-, без-, з- перед шиплячими вимовляються як … . Префікси роз-, без-, з- перед коренем, що починається глухим приголосним, можуть вимовлятися як … і … .
Домашнє завдання.
Вивчити теоретичний матеріал з теми у підручнику та навести письмово по 3 слова-приклади на кожне з останніх чотирьох правил клоуз-тесту.
На наступному уроці розглянемо уподібнення приголосних за дзвінкістю – глухістю.
Актуалізація мотиваційних резервів учнів з теми.
Бесіда
- Пригадайте, яка відмінність між дзвінкими і глухими приголосними.
- Назвіть пари звуків за дзвінкістю – глухістю.
Ознайомлення учнів з темою, метою і завданнями уроку.
Сьогодні на уроці ми з’ясуємо, чи уподібнюються глухі до дзвінких і навпаки.
Освоєння теми уроку. Виконання системи завдань.
- Послухайте розповідь і перекажіть її в науковому стилі.
Дзвінкі приголосні в українській мові майже завжди залишаються самі собою. Навіть коли сусідять із глухими, не втрачають індивідуальності, їхній голос звучить дзвінко: [рибка], [казка], [книжка]. Коли ж їм доводиться опинитися дуже далеко, аж наприкінці слова, то й там усі прекрасно чують їхній дзвінкий голос: [дуб], [в’із] , [д’ід].
Тільки дзвінкий [г] зазнав упливу свого друга – глухого [х] і в окремих словах став до нього подібним: [лехко], [вохко], [н’іхтик].
Глухі ж, навпаки, під впливом сусідів-дзвінких набираються від них дзвінкості і стають подібними до парних дзвінких: [бород‘ба], [воґзал], [р’уґзак].
Лінгвістична задача.
Розповідаючи про свого дідуся, Івасик сказав:
– У дідуся є малесенька гарна кіска.
– То твій дідусь – оригінал? – перебив його Петрик.
– Чому оригінал? – здивувався Івасик.
– А чому ж він кіску носить?
- Яка орфоепічна помилка спричинила ситуацію непорозуміння? Як виробити правильні вимову і написання слів?
Гра «Лінгвістичний волейбол». Доберіть перевірні слова до поданих.
Кігтик, легкий, молотьба, стежка, мережка, кладка, грядка, різка, ватажки, вогкість.
Робота з текстом. Прочитайте текст. Яка його основна думка? Що потрібно робити, аби не втратити своєї індивідуальності?
Ти на землі людина. У твоїй усмішці – ніжність і ласка, у твоїх очах – безкрайнє небо, у твоїй душі – любов. Безперечно, є й кращі за тебе. Однак такої, як ти, немає.
У світі точиться боротьба за твою душу. Нерідко з’являються люди, які хочуть зробити тебе таким, як усі. Нелегко зберегти свою неповторність. Та ти намагаєшся не зійти з протоптаної стежки, не соромишся щирих почуттів. Не зневажай прекрасного в собі, не уподібнюйся тим, хто безжально змушує тебе зчерствітидушею. Щедро ділися з людьми багатством власного серця і з удячністю приймай щедроти інших.
- Знайдіть слова, в яких відбувається уподібнення приголосних. Назвіть слова, в яких уподібнення за дзвінкістю – глухістю не відбувається.
- Запишіть фонетичною транскрипцією виділені слова.
- Наведіть приклади простого і складного речення з тексту.
Робота у групах. «Навчаючи вчуся». Випишіть із тексту слова з орфограмами. Обговоріть із сусідом по парті правопис їх. Продиктуйте ці слова одне одному.
Підсумок уроку.
- Побудуйте усне лінгвістичне висловлювання про уподібнення приголосних, використавши такі приклади:
[звернеис’:а], [звернуц’:а]; [меирез’ц’і], [галуз’ц’і], [доріз’ц’і]; [рожчулити], [рож:арити], [рош:укати]; [росплакатис’а]; [лехко], [йаґби]; [галузка], [д’іжка], [гриб], [л’ід].
Домашнє завдання.
Написати розлогу відповідь на запитання «Що потрібно, аби не втратити своєї індивідуальності?». Підкреслити слова, в яких відбувається уподібнення приголосних.
