Мета: розширити знання учнів про людські чесноти; вчити думати про свої вчинкита їхні наслідки; розвивати мислення, мовлення; виховувати позитивні риси характеру.
Хід уроку
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
- АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додаток до уроку 15)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про те, як і риси характеру належать долюдських чеснот.
- ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Робота за підручником (с.70-76)
— Прочитайте текст ≪Ввічливість≫ на с. 70-71 і поділіться своїми думкамищодо прочитаного.
— Що із прочитаного було вам знайоме?
— Що нового ви дізналися?
— Як ви розумієте слово ввічливість?
— Прочитайте про це у тлумачному словничку на с. 71.
Робота в парі
— Об’єднайтеся в пари. Обговоріть текст і розгляньте малюнки на с. 70-71.На основі тексту і малюнків складіть правила ввічливості.
Робота в групі
— Прочитайте вірш Грицька Бойка ≪Сашко≫ на с. 72.
— Обговоріть поведінку Сашка.
— Складіть поради цьому нечемному хлопчику. Запишіть їх на дошці абоплакаті.
— Прочитайте текст ≪Щедрість і жадібність≫ за Робертом Ротенбергом нас. 72-73 і поділіться своїми думками щодо прочитаного.
— Що із прочитаного було вам знайоме?
— Що нового ви дізналися?
— Що таке щедрість? Наведіть приклади.
— Розгляньте малюнки на с. 73. Про що вони розповідають?
Практичне завдання
— Улаштуйте в класі куточок однокласників. Виготовте з паперу ≪кишеньки≫ з іменами учнів. Наклейте на великий аркуш. До ≪кишеньок≫ можнапокласти записки з подякою за щось, вітання з днем народження, іншимсвятом або просто зі словом ≪Молодець!≫ за гарну відповідь на уроці.
— Прочитайте текст ≪Бути ощадливим — добре, скупим — погано≫ на с. 74і поділіться своїми думками щодо прочитаного.
— Що на вашу думку, означає бути ощадливим?
— Як ви вважаєте, у хлопчика, про якого йдеться в тексті, багато друзів?
Чому?
— Прочитайте і поясніть народну мудрість на с. 75. Якою темою об’єднані
ці прислів’я?
Робота в групі
— Прочитайте українську народну казку ≪За добро — добром≫ на с. 75-76за особами.
— Поміркуйте, чому вона так називається.
— Обговоріть, чого Мишка навчила Лева.
- Фізкультхвилинка
- УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
- Робота над прислів’ями
— З ’єднайте частини прислів’їв.
Добре роби, а не примітливий.
Кого почитають, добре буде й тобі.
Робиш добро — не кайся, а зла уникай.
Все добре переймай, а робиш зло, на зло й сподівайся.
В чужому домі будь привітливий, того й величають.
— Не лише дітям, а й дорослим хочеться, щоб усі їхні друзі, і всі сусіди,і навіть зовсім незнайомі перехожі завжди ставилися до них уважно, по-доброму. І весь секрет у тому, що тільки до ввічливої, вихованої і доброї людинисторонні люди завжди ставляться по-доброму. Тільки таку людину всілюблять, поважають. І у неї є вірні й надійні друзі.
Якщо хочеш, друже,
Щоб тебе любили,
Чемним і привітним,
Добрим, чесним будь!
Не роби другим,
Що тобі не миле!
Правило це мудре,
Друже, не забудь!
- Робота в парі
— Підкресліть якості, які людина повинна викорінювати в собі.
Щедрість, скупість, ввічливість, працьовитість, делікатність улесливість,жадібність, справедливість, агресивність, доброта, брехливість.
— З’єднайте стрілочками близькі за значенням назви людських чеснот.
Доброта чесність
правдивість поміркованість
розважливість чуйність
делікатність відвертість
щирість сміливість
рішучість тактовність
- ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Які риси характеру належать до людських чеснот?
— Серед позитивних і негативних слів-характеристик оберіть позитивні.Уважний, чуйний, щедрий, жадібний, ледачий, хазяйнуватий, щирий,делікатний, байдужий, скупий, легковажний, ввічливий, лагідний, відповідальний,чемний, милосердний, справедливий, хитрий, жорстокий, рішучий,злий, працьовитий, охайний, наполегливий.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С .70-76.
ДОДАТОК ДО УРОКУ 15
- Гра «Доповни правила»
1) Правила поведінки в тролейбусі, автобусі, трамваї, маршрутному таксі.
- Чекаючи транспорт, не можна стояти… (на краю тротуару).
- Під час посадки не можна… (штовхатися).
- Поступайся місцем людям… (похилого віку).
- Якщо в салоні немає вільних місць, тримайся за… (поручні).
- Обов’язково потрібно проплачувати… (проїзд).
- (Не можна) … галасувати в салоні, висовувати руки та голову у відчиненівікна.
- Під час руху. ..(не можна) стояти на східцях і притулятися до дверей.
2) Правила поведінки в метро.
- Спускаючись ескалатором, потрібно триматися з а … (поручні),.
- Підходити до дверей вагону можна тільки після… (повної зупинки потягу).
- Входити до вагону можна тільки після того, як … (вийдуть пасажири).
- Якщо щось упало на колію, не… (діставати річ самостійно), повідомитипро це… (працівника станції).
- Гра «Так чи ні?»
- На вулиці голосно розмовляю, галасую, сміюся.
- Поступаюся місцем старшим.
- На вулиці гризу насіннячка, недогризки від яблук.
- Під час відвідування кінотеатру не галасую, не бігаю, не затіваю ігри.
- Розштовхую інших дітей, займаючи місце.
- Кидаю папірці від цукерок у магазині.
- Під час перегляду кінофільму не заважаю глядачам, не свищу, не тупочу.
- У салоні автобуса голосно розмовляю.
- Поводжуся чемно, дисципліновано.
