3 432 перегляд(ів)

Урок 18. НАМАГАЙСЯ НЕ ОБМАНЮВАТИ

Мета: узагальнити знання дітей про загальнолюдські правила суспільного життя; спонукатишколярів до виконання моральних правил людських чеснот; вчити аналізувати,співставляти, виділяти головне; виховувати чесність.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
  2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

 

  1. Робота в парах

Гра Я знаю такі людські чесноти…

— Увічливість, щедрість, делікатність, уміння дотримувати даного слова,

правдивість — це такі людські чесноти, як і повинна мати кожна людина.

 

  1. Гра «Утвори пару»

— З’єднайте стрілочками близькі за значенням назви людських чеснот.

Доброта чесність

правдивість поміркованість

розважливість чуйність

делікатність щирість

рішучість відвертість

сміливість тактовність

 

  1. Гра «Правильний вибір»

— Позначте ≪ + ≫ вислів, що характеризує людину, яка дотримує даного

нею слова.

О Я обіцяв мамі гарно вчитись. З понеділка і почну.

О Я пообіцяв мамі допомогти. Зараз же і почну.

 

  1. Слухання й обговорення оповідання В. О. Сухомлинського (див. додаток до уроку 18)

— Чому засумував хлопчик?

— Як він виправдовувався перед мамою про розбиту вазу?

— Чому хлопчик заплакав?

— Чи завжди ви буваєте чесними і правдивими?

 

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про чесність і правдивість.

 

  1. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
  2. Робота за підручником (с. 85-90)

— Прочитайте текст на с. 85 і поділіться своїми думками щодо прочитаного.

— Що із прочитаного було вам знайоме?

— Що нового ви дізналися?

 

Робота в групі

— Прочитайте текст ≪Правдиві два слова≫ Владислава Кузнецова нас. 8 5-87 за особами.

— Поміркуйте, як Сергійкові треба було вчинити, щоб про нього сказали:≪Хлопчик говорить правду≫.

— Прочитайте рубрику ≪Чи знаєш ти?≫ на с. 87. Розкажіть, про що ви дізналися.

— Прочитайте оповідання ≪Брехун≫ за Левом Толстим на с. 88 і поділітьсясвоїми думками щодо прочитаного.

— Що трапиться, коли всі казатимуть неправду? Спробуйте уявити такийбезлад.

— Розгляньте малюнок на с. 88. Перекажіть оповідання за малюнком.

 

Робота в групі

— Об’єднайтеся в групи. Створіть за оповіданням мультфільм з окремихкадрів-малюнків. Розгорніть сюжет на дошці. Запишіть під малюнкамиосновну думку твору.

 

Робота в групі

— Прочитайте вірш Івана Світличного ≪Сорока≫ на с. 89—90 за особами —хтось від імені сороки, а решта учнів нехай їй заперечують і виправляють їївислови.

— Якою була сорока?

— Прочитайте і поясніть народну мудрість на с. 90.

 

  1. Фізкультхвилинка

 

  1. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

 

  1. Гра «Доповни пораду»
  • Чесна людина завжди говорить… (правду).
  • Якщо зробив негарний учинок, слід відразу визнати свою… (провину).
  • Коли щось обіцяєш, завжди треба виконувати… (свої обіцянки).
  • Правдива людина ніколи свого товариша… (не обдурить).
  • Потрібно бути завжди правдивим, щоб не завдавати іншим… (прикрощів).
  • Якщо у чомусь завинив, то не слід перекладати свою провину… (на інших).
  • Чесна людина не буде говорити про інших людей погано, не буде передавати…(плітки).

 

  1. Робота над прислів’ями

— Потрібно завжди говорити тільки правду, якою б вона не була. У народікажуть: ≪Правда світліша за світле небо≫. Дотримуйте чесного слова і дорожітьним.

— Поясніть прислів’я.

  • Брехні, як і шило, в мішку не сховаєш.
  • Хто вчора збрехав, тому завтра не повірять.
  • Маленька правда переможе велику неправду.
  • Краща гірка правда, ніж солодка брехня.

 

  1. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Чи важко бути чесним?

— Що потрібно робити, щоб тебе назвали чесною людиною?

— Чи траплялися у вашому житті випадки, коли чесність допомогла вам

подолати неприємності?

— Хто у вашій сім’ї найчесніший?

— Розкажіть про людину, яка є для вас взірцем чесності.

 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С .85-90.

 

ДОДАТОК ДО УРОКУ 18

 

Слухання й обговорення оповідання

 

ЧОМУ ЗДИВУВАВСЯ ПЕТРИК

Мама залишила Петрика вдома, а сама пішла до крамниці по хліб.

Петрик сидів біля відчиненого вікна. На вікні стояла кришталева ваза.Надворі було тепло. Сяяло сонце, співали пташки.

Великий барвистий метелик сів на кришталеву вазу. Петрику захотілосявпіймати метелика. Він зіп’явся на вікно, простяг руку, штовхнув вазу. Кришталеваваза впала на подвір’я й розбилася.

— Що ж тепер буде? Що скаже мама? — засумував хлопчик.

Він позбирав скалки, відніс на город і закопав лопаткою в землю. Сів білявікна Петрик і чекає маму.

Ледве мама відчинила двері, Петрик підбіг до неї й каже:

— Мамо, то не я розбив кришталеву вазу. Не я скалки відніс на город і закопавмаленькою лопаткою.

В очах матері Петрик відчув тривогу.

— Хто ж розбив вазу? — запитала мама.

— Метелик,— відповів Петрик тихо.

Мама всміхнулась.

— Як метелик розбив вазу — це зрозуміло…— сказала вона.

— Але як вінвідніс ті скалки на город, як закопав їх — дивно.

Петрик теж здивувався. Настільки здивувався, що аж заплакав.

 

В. О. Сухомлинський

Icon of Ja U Sviti (18) Ja U Sviti (18) (17.2 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *