18 528 перегляд(ів)

Урок 22. Слова із прямим і переносним значенням.Спостереження за значенням слів

Мета: формувати в учнів уміння виявляти в тексті слова із прямим та переносним значенням; розвивати вміння вживати в мовленні слова в переносному значенні; розвивати мовлення; збагачувати словниковийзапас; виховувати любов до рідної мови.

Хід уроку

  1. Організаційний момент
  2. Актуалізація опорних знань
  3. Словникова робота

Робота в групах. Гра «Не помились!»

На картках написані словникові слова. Деякі слова навмиснонаписані неправильно. Серед запропонованих учителем картокшколярі вибирають тільки ті, на яких словникові слова записаніправильно. Один із членів групи називає слова, які вибрано, та пояснює контрольні моменти в них.

Слова: корисний, адрес, Украйна, ґудзик, верблют, олівец,цукор. (Корисний, адреса, Україна, ґудзик, верблюд, олівець, цукор).

 

  1. Каліграфічна хвилинка

К ККккккнкрикікпкакок кл

Київ колектив

Кружляють, падають сніжинки,

Вдягають все у білі шати,

Летять легенькі, мов пір’їнки,

Вкривають поле, ліс і хати.

— Які образні слова та вирази є у вірші?

 

III. Повідомлення теми й мети уроку.

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про пряме й переносне значення слова.

 

  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
  2. Пояснення вчителя

— Послухайте текст.

Прийшла до беріз осінь. Принесла їм золоті стрічки. Вплелиберези ті стрічки в зелені коси. Подивилося сонце на берези і невпізнало їх. Сміється сонечко, а берези сумують.

(За В. Сухомлинським)

— Діти, а хто (або що) може прийти? (Люди прийшли, часприйшов, осінь прийшла…)

— Слово прийшла — однозначне чи багатозначне?

— Чи не замислювались ви над тим, що часом ознака одногопредмета переноситься на ознаку іншого? Хто може навести приклади таких слів? (Золотий годинник — золоте колосся)

Учні визначають, коли слово вжите у прямому значенні,а коли — у переносному.

— Переносне значення слова — це одне з лексичних значеньбагатозначного слова.

А чи є ще слова у тексті, вжиті у переносному значенні? (Осіньпринесла; берези вплели, сонце подивилося і не впізнало; сонечкосміється; берези сумують.)

— Спробуйте визначити їхнє лексичне значення.

 

  1. Мовні спостереження

1) Прочитайте сполучення слів у лівому і правому стовпчиках.Спробуйте порівняти значення виділених слів у кожномурядку.

Пряме значення слів                                           Переносне значення слів

золота обручка                                                 золоте серце

спокійне море                                                    спокійне життя

срібна монета                                                    срібний голос

срібна ложка                                                     чиста совість

залізний дах                                                      залізна воля

 

2) Які словосполучення вжиті в прямому значенні?Гострий язик, гостре слово, гостра коса, гострий ніж, гострийпогляд.

— Зі словосполучень, ужитих у переносному значенні, складітьречення.

Учитель звертає увагу учнів на те, як записані слова з переносним значенням у тлумачному словнику.

 

Фізкультхвилинка

 

  1. Узагальнення й систематизація знань
  2. Гра «Розподіли»

— Прочитайте. В один стовпчик запишіть словосполучення,у яких слова мають пряме значення, а в другий — переносне значення.

Сонячна посмішка; сонячний день; кам’яне обличчя; кам’янийбудинок; залізна витримка; залізні двері; м’яка подушка; м’якийхарактер.

 

  1. Творче списування

— Прочитайте словосполучення. Спишіть. Підкресліть ті, у якихслова вжиті в прямому значенні.

Шовкова трава, шовкове волосся, шовкова стрічка, шовковийголосок.

Солодкий мед, солодкий голос, солодка усмішка, солодкий чай,солодкі слова.

 

  1. Гра «Добери словечко»

— До слів, ужитих у прямому значенні, доберіть слова в переносному значенні.

Лист берези                           поштовий, похвальний

чисті руки                              совість, небо

добрий дідусь                       вдача, совість

золоті сережки                      руки, пора

чорна тканина                       робота, думки

темна ніч                                день, час

 

  1. Вибірковий диктант

— Випишіть словосполучення, у яких ужито слова в переносному значенні, в перший стовпчик, у прямому — в другийстовпчик.

 

В оксамитовому вишневому футлярі лежали срібні монети.Піднесла мишка до мордочки свої оксамитові лапки. Кожна гілкана світанку дзвонить срібною росою. Вітер колише трави шовкові.У нашої Оксанки шовкова спідничка, білі рукавички. Горять лісиянтарним листом. Янтарне намисто не лише красиве, а й корисне.

 

  1. Робота в парах

— Прочитайте текст. Замініть слова в прямому значенні словосполученнями в переносному. Який текст ви хотіли б записати?Чому?

Вечоріло. Небо потемніло. На ньому з’явилися зорі. Затих вітерець. Листочки перестали шелестіти.(Розповідати свої захопливі історії; засвітити золоті ліхтарики; вкритися темним чарівним килимком; укластися спати)

 

  1. Робота в групах

— Прочитайте текст. Поширте речення, замінивши слова словосполученнями. Доведіть, що вони вжиті в переносному значенніі збагачують текст.

Настала весна. Дерева розпустилися. Сонце пригрівало землю.Поля зазеленіли.(Ніжно голубити; вкритися оксамитовим зеленим килимком;спалахнути зеленим полум’ям.)

 

  1. Складання й записування речень з поданимисловосполученнями

Холодний вітер, холодний погляд, світлий зал, світле майбутнє,солодке яблуко, солодкий голос, тепла весна, тепла усмішка.

  1. Гра «Третій “зайвий”»

Золота ложка, золота людина, золоті руки.

Весела дівчина, веселе літо, веселі сніжинки.

Схлипує дитина, схлипує джерельце, схлипує вітер.

Сумує ліс, сумує матір, сумує небо.

 

VІ. Підсумок уроку

— У якому значенні можуть уживатися слова українськоїмови?

— У чому полягає відмінність між прямим і переносним значеннями слова?

— Чи може одне слово мати декілька переносних значень?А прямих?

— Якою є роль слів, ужитих у мовленні в переносному значенні?

— Поміркуйте, хто найчастіше вживає слова в переносному значенні? З якою метою?

 

Гра «Упіймай слова в переносному значенні»

Гримить грім, гримить пісня; солодкий сон, солодке яблуко;свіжа думка, свіжа квітка; дитина плаче, зима плаче; солодкий чай,солодке життя.

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

1 comment for “Урок 22. Слова із прямим і переносним значенням.Спостереження за значенням слів

  1. necrasowa.2@yandex.ru
    13.01.2016 at 17:52

    Большое спасибо за вашу помощь. Разработки уроков очень помогают в подготовке к урокам. Конспекты содержательные, используются различные формы и методы проведения уроков.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *