1 768 перегляд(ів)

Урок 3. ДЕРЖАВА ОСВІЧЕНИХ ЛЮДЕЙ

Мета: пояснити учням значення навчання в житті людини; вдосконалювати навичкироботи в групі; розвивати мислення, мовлення; виховувати бажання добре вчитися,щоб стати освіченою людиною.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
  2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

— Хто навчався в школах Стародавньої Греції?

— Як ви вважаєте, чому в Давній Русі в школах навчалися діти тільки заможнихлюдей?

 

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, навіщо людям потрібно вчитися.

 

  1. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
  2. Робота за підручником (с.15-21)

— Прочитайте текст на с. 15-17 і поділіться своїми думками щодо прочитаного.

— Що із прочитаного було вам знайоме?

— Що нового ви дізналися?

— Що здивувало арабського мандрівника?

— Назвіть ім’я українського князя, який дуже багато зробив для підвищеннярівня освіченості свого народу.

— Чому Ярослав Мудрий приділяв велику увагу освіті свого народу?

— Як змінилася освіта у нашій країні порівняно з освітою у давні часи?

— Розгляньте малюнки на с. 15-16. Складіть за ними речення.

— Що таке літопис? Прочитайте про це у тлумачному словничку на с. 17.

— Знайдіть у тексті відповідь на запитання: навіщо людям учитися?

— Доведіть, що У країна здавна була державою освічених людей.

— Поцікавтеся у своїх рідних, яка в них освіта. Розпитайте про їхнє навчання.

Розкажіть про це в класі.

— Прочитайте і поясніть народну мудрість на с. 17. Якою темою об’єднаніці прислів’я?

— А що допомагає вам здобувати знання в школі?

— Що мовчить, а всіх розуму вчить?

— Учитель демонструє різні навчальні та художні книги (енциклопедії, довідники,словники, збірники казок та ін.), розповідає, що народ дуже любитьі шанує своїх мудрих мовчазних друзів і тому складає про них багато приказокі прислів’їв.

  • Хто багато читає — той багато знає.
  • Золото добувають із землі, а знання — з книги.
  • Книга — твій друг, без неї — як без рук.

— Книга вчить нас, як потрібно жити, відповідає на безліч запитань і сама

вміє запитувати. Книга — наш вірний друг і порадник.

— Які книги оточують вас у житті?

— Як ви ставитеся до своїх мудрих друзів?

Практичне завдання

— Спитайте дозволу в батьків і принесіть до школи свою улюблену

книжку. Зробіть у класі виставку книжок. Розкажіть одне одному коротко,

про що ваші книжки.

— Прочитайте рубрику «Чи знаєш ти?» на с. 17. Розкажіть, про що ви дізналися.

— Прочитайте розповідь Василя Сухомлинського «Учитель» на с. 18 і поділітьсясвоїми думками щодо прочитаного.

— Що в цьому тексті виявилося для вас новим?

— Що, на вашу думку, треба робити учням, аби і їм, і вчителеві працювалося і думалося «легко й вільно»? Обґрунтуйте свою відповідь.

— Уявіть себе на місці вчителя. Як ви поводитиметеся?

— Розпитайте своїх батьків і родичів про їхніх учителів. Разом із батьками

складіть вітальні листівки до Дня вчителя.

— Якими повинні бути вчителі, ми з’ясували. А якими повинні бути учні?

Як же слід поводитися в школі, щоб добре навчатися?

— Прочитайте Правила поведінки учня (за Букварем 1851 року) «Добрий учень» (с. 19).

Користуючись текстом, перелічіть правила, яких дотримували учніпонад 150 років тому.

— Які з цих правил важливі й донині? Які з них застаріли?

— Які правила для учнів сучасної школи вам найскладніше виконувати?

Чому?

Практичне завдання

— Складіть правила, як і ви хотіли б адресувати учням далекого майбутнього.

— Прочитайте оповідання «Найдорожчий плід» н ас. 20-21.

Робота в групі

Прочитайте оповідання за особами. Читаючи, спробуйте вступити в діалогз кожним із братів.

Практичне завдання

— Доведіть, що знання —- найбільша цінність. Для учня (учениці), чиї аргументивиявляться найпереконливішими, підготуйте подарунки (малюнок чиаплікацію).

 

  1. Фізкультхвилинка

 

  1. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
  2. Інсценування «Учитель і учень»

Учитель об’єднує учнів у пари та роздає їм картки з різними ситуаціями,

наприклад:

  • учень не вивчив урок;
  • учень образив свого друга;
  • удома батьки учня посварилися і т. д.

Один гравець з пари — вчитель, другий — учень. Діти мають скласти невеликісценки-діалоги на теми заданих ситуацій і показати їх іншим.

Бесіда

— Що в роботі вчителя найголовніше?

— Перерахуйте якості хорошого вчителя.

— Якого вчителя можна назвати другом своїх учнів?

— Якими повинні бути відносини між учнями і вчителями, щоб школа нагадуваласім’ю?

— Розкажіть про різних людей у своєму житті, які вас чого-небудь навчили.

Щоб виховувати повагу до вчителів, до їх праці, доцільно провести вправу«Шановна людина».

Учитель роздає учням картки з назвами різних професій і пропонує їм розказатипро вчителя, якого поважають учні; лікаря, якого поважають хворі; шофера, якого поважають пасажири; продавця, якого поважають покупціі т. ін.

  1. Метод роботи «Коло»

— Продовжіть речення: «Найдорожчий плід — це…».

 

  1. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Що нового ви дізналися на уроці?

— Що вас найбільше вразило?

 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 15-21.

Icon of Ja U Sviti (3) Ja U Sviti (3) (16.5 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *