1 775 перегляд(ів)

Урок 35. Розрізнення синонімів,спільнокореневих слів різних формодного й того самого слова

Мета: навчати учнів розрізняти спільнокореневі слова і форми того самогослова (під керівництвом учителя); розвивати увагу до лексичного значення слів; виховувати любов до природи.

Хід уроку

 

  1. Організаційний момент
  2. Актуалізація опорних знань
  3. Каліграфічна хвилинка

Е е Ее Ех ве ме ере бе

Олень олівець цукерка

Ех, якби та якби та в роті виросли гриби.

— Доберіть споріднені слова до слова гриби.

 

  1. Словникова робота

Гра від Діда-Буквоїда

д_кт_нт з_вд_нн_ в_вт_р_к ч_т_нн_

(Диктант, завдання, вівторок, читання)

 

  1. Гра «Збери родину»

— Прочитайте вірш, знайдіть у тексті спільнокореневі слона,випишіть їх у зошит та позначте корінь.

Слон

Слон, слониха й слоненя

Йдуть купатися щодня.

Має радість слоненятко,

Бо його купає татко.

В. Кравчук

— Розгляньте уважно всі виписані слова (слон, слониха, слоненя,слоненятко) та зробіть висновок про те, яке слово допомогло встановити у них корінь? (Слово «слон», бо в словах «слониха», «слоненя»,«слоненятко» була спільна частина «-слон-»)

— Які слова називають спорідненими? (Такі, що мають спільнучастину з однаковим значенням.)

 

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, чим розрізняються споріднені слова і форми одного і того самого слова.

 

  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
  2. Гра «Відгадай»
  • «Білі мухи налетіли… » Що це? (Сніг)
  • Сильний сніг… (Сніговій)
  • День, коли йде сніг… (Сніговий)
  • Як назвати сніг пестливо?.. (Сніжок)
  • Як назвати снігову зірочку?.. (Сніжинка)

— Назвіть споріднені (спільнокореневі) слова.

Сніг, сніговій, сніговий, сніжок, сніжинка.

— Чи мають вони спільну частину? (Сніг-; у деяких словах —сніж-)

— Чому? (Бо відбувається чергування в корені.)

— Чи змінюється значення слів? (Так)

— Чому? (Бо утворюються нові від кореня за допомогою суфіксів.)

— Змінимо слово сніг за питаннями: (нема чого?) снігу, засипало(чим?) снігом.

— Ці слова різняться лише закінченням, тобто це одне і те самеслово.

— Чи є в них спільна частина? (Сніг-)

— Чи змінюється значення цих слів? (Ні)

— Як ви вважаєте чому? (Значення його не змінюється, бо залишається незмінною основа.)

 

  1. Виведення правила

— Отже, узагальнимо висновки і складемо таблицю.

 

Розрізняй!
Спільнокореневі слова Форми слова
сніг сніг
сніжок снігу
сніговий снігом
сніжинка снігів
засніжений снігами

 

— Спільнокореневі— це слова, що мають спільну частину —корінь — з однаковим значенням та утворюються за допомогою закінчень, суфіксів, префіксів.

Форми слова утворюються за допомогою спільної частини — кореня з однаковим значенням і закінченням. Значення форм слова незмінюється, бо залишається незмінною його основа.

— За допомогою цих таблиць ви завжди зможете перевіритисебе.

 

Фізкультхвилинка

 

  1. Узагальнення й систематизація знань
  2. Робота над загадкою
  • Я берізку хитну, я тебе підштовхну.

Налечу, засвищу, парасольку потягну.

А мене не видно. Хто я? (Вітер)

— Доберіть слова, споріднені для слова вітер. (Виконання завдання на дошці і в зошитах.)

Вітер, вітерець, вітряний, вітряк, вітрище, вітрюган, вітрисько.

— Яка спільна частина в цих словах? (Вітер)

— Який корінь у цих словах? Виділіть його. Що сталося в кореніслів вітер — вітряний?

— Що означає цей вислів: «Не кидай слів на вітер»? (Говоритинеобдумано, не відповідати за свої вчинки.)

 

  1. Вибірковий диктант

Жовтіє листя на кленах і осиках. Ледь повіє вітер, закружляєжовта завірюха в лісі. І нагадає, що настав місяць жовтень.

— Чи можна ці речення вважати текстом? Доведіть.

— Випишіть слова з однаковим коренем. Чи споріднені вони?Доведіть. Виділіть корінь.

— Це були дійсно спільнокореневі слова.

 

  1. Письмо з пам’яті

— Вивчіть вірш, записаний на дошці.

Я ходив сьогодні в ліс,

З лісу казочку приніс.

Розповім про голоси,

Що дарують вам ліси.

М. Сингаівський

— Які слова повторюються? (Ліс, лісу, ліси)

— Як ви гадаєте — це споріднені слова чи форми того самогослова? Доведіть.

 

  1. Робота в парах

— Доберіть спільнокореневі слова та позначте корінь.

1) До слова малий.

Малий — маленький, малеча, малята, малесенький, малюк.

2) До слова невеликий.

Невеликий — великий, велетень, величина, велич.

 

  1. Робота в групах

Гра «З одного кореня»

За 2 хв за допомогою префіксів та суфіксів від кожного кореняутворіть якнайбільше слів та запишіть їх.

-дуб-, -квіт-, -вод-, -зелен-, -біл-, -пис-

 

  1. Тестування

1) Позначте спільнокореневе слово до слова будинок.

а) Будувати;

б) будинки;

в) будяк.

2) Позначте спільнокореневе слово до слова казка.

а) казан;

б) казковий;

в) казки.

 

VІ. Підсумок уроку

— Як утворюються форми слова? Наведіть приклади.

— Які слова називаються спільнокореневими? Наведіть приклади.

— Для чого необхідно розрізняти ці слова?

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *