980 перегляд(ів)

Урок 50. Префікс. Словотворча роль префіксів.Утворення слів за допомогоюнайуживаніших префіксів

Мета: поглибити знання учнів про префікс як значущу частину слів; спостерігати за словотворчою роллю префіксів у словах; розвивати вміння утворювати нові слова за допомогою різних префіксів; виховувати бережливе ставлення до природи.

Хід уроку

  1. Організаційний момент
  2. Актуалізація опорних знань
  3. Каліграфічна хвилинка

У уУуУс ум углубу

Україна українська учитель

Усі добрі люди — одна сім’я.

— Визначте наголос у словах; запишіть звукову модель словасім’я.

 

  1. Словникова робота

Гра «Спробуй, повтори!»

Перший учень називає словникове слово. Другий учень повторюєце слово й додає своє. Третій учень повторює вже два слова й додаєсвоє. Повторити «ланцюжок» слів стає дедалі складніше, оскількивін весь час подовжується.

Наприклад:

1-й учень. Батьківщина.

2-й учень. Батьківщина, ведмідь.

3-й учень. Батьківщина, ведмідь, вересень.

4-й учень. Батьківщина, ведмідь, вересень, вулиця і т. ін.

 

  1. Вправа «Мозковий штурм»

— З чого складається наше мовлення? (З речень)

— З чого складається речення? (Зі слів)

— З чого складається слово? (З основи і закінчення)

— Як виділити закінчення в слові? (Змінити його за допомогоюпитань.)

— Якщо змінюєш ти слово, то незмінна там… (основа).

— З чого складається основа?

 

  1. Гра «Заміна»

— Замініть слова, що містять дзвінкі приголосні звуки передглухими спорідненими, написання яких не потребує перевірки.

Під великим каменем на бере.. ку струмка влаштувала куницясобі гніздо. У травні з’явилося там троє звірків. Вони були покритірі.. ким сіруватим хутром. Молоді куниці росли шви.. ко. І незабароммати почала приносити їм польових мишей і жаб.

— Зверніть увагу на слово приносити. Скажіть, який коріньу цьому слові.

— Як називається частина основи, яка стоїть перед коренем?

 

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні на уроці ми будемо вивчати префікс. Це дуже важлива частина основи слова. Ми навчимось утворювати нові слова задопомогою префіксів.

 

  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
  2. Робота над текстом

Текст записаний на дошці.

— Прочитайте текст.

У школу

Першими приходять до школи прибиральниці, щоб до приходуучнів прибрати класи, коридори. Ось і вчителі заходять до школи.Підходять учні. Обережно, під наглядом старших, малюки переходять вулицю. Усі учні входять до школи, а після закінчення уроківвиходять з неї організовано.

— Випишіть спільнокореневі слова. Поясніть їх значення.

Приходять, приходу, заходять, підходять, переходять, входять,виходять; прибиральниці, прибрати.

— У першій групі спільнокореневих слів назвіть дієслова.

— Від якого слова утворилися ці слова?

— Яка частина надала словам різного значення?

— Пригадайте, як позначають префікс.

— Прочитайте префікс у кожному слові.

— Спробуйте самостійно відповісти на запитання: що називається префіксом?

Висновок. Префікс — це частина слова, яка стоїть перед коренем.

За допомогою префіксів утворюються нові слова.

Префікс

Префікса можливості безмежні.

Пари слів, що змістом протилежні,

Префікс може в значеннях зрівняти.

Але що нам довго мізкувати?

Префікса до слів додаймо з вами —

Різні стануть означать те саме.

Д. Білоус

 

  1. Колективна робота

Ну-мо, префікси візьміть,

Слова нові утворіть.

На-, при-, за-, під-,

до-, ви-, від-, з-.

Пливе, будує, сіє,

вчить, лікує, веде, везе, віє.

 

Фізкультхвилинка

 

  1. Узагальнення й систематизація знань
  2. Словниковий диктант

Дід, прадід, мудрий, премудрий, казав, переказав, бити, розбити.

— Виділіть префікси у словах. Поясніть, якого значення надають префікси поданим словам.

 

  1. Творча робота (за варіантами)

— Утворіть від слова їхали (летіли) нові слова, додаючи різніпрефікси. Запишіть ці слова.

— Зверніть увагу, як зміниться значення слів.

— Які префікси вам довелось використати? Позначте їх.

Їхали ми, їхали

Їхали ми, їхали,

(Летіли ми, летіли)

До річки ____,

Кладку ____,

В леваду ____,

На гору ____,

З гори ____,

Стіжок сіна ____,

На бадилинку ____,

Стали, забуксували.

Гаття назад додому!

А. Камінчук

  1. Списування

— Спишіть прислів’я та приказки, виділяючи у словах префікси.

Прислів’я нам допомагають,

Хоч інколи гіркі бувають.

Приказка яскравіша од квітки.

— До слова приказка доберіть спільнокореневі слова.

 

  1. Робота над прикметами

— Спишіть народні прикмети. Підкресліть антоніми. Виділітьпрефікс у цих словах.

  • Грак відлетів — чекай снігу.
  • Жайворонок прилетів — надійде стійке тепло.

 

  1. Гра «Збери слово»

Корінь –їзд-, префікс при-, слово відповідає на питання що?.(Приїзд)

Корінь –різ-, префікс по-, слово відповідає на питання що?.(Поріз)

Корінь –чист-, префікс по-, слово відповідає на питання що зробити?. (Почистити)

Корінь –сел-, префікс за-, слово відповідає на питання що зробити?. (Заселити)

Корінь –сад-, префікс роз-, слово відповідає на питання що?. (Розсада)

Корінь –пис-, префікс на-, слово відповідає на питання що зробити?. (Написати)

 

VІ. Підсумок уроку

— Яку частину основи слова ми вивчали сьогодні на уроці?

— Що називається префіксом?

— Для чого потрібний префікс?

— Що потрібно зробити, щоб виділити у слові префікс?

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *