605 перегляд(ів)

Урок 8 клас біологія: Роль плазунів в екосистемах, їхнє значення для людини. Охорона плазунів

Мета: ознайомити учнів з роллю плазунів в екосистемах, їхнім значенням для людини, розповісти про охорону плазунів.

Обладнання й матеріали:підручник [1], зошит [3], фотографії, малюнки, плакати, схеми, щодозволяютьілюструвати роль плазунів в екосистемах, їхнюзначення для людини та їхохорону.

Базовіпоняття й терміни:плазуни, значенняплазунів, охоронаплазунів.

Тип уроку: комбінований.

 

Хід уроку

І.Організаційний етап

ІІ.Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Обговоренняпитання

Чому кількість сучасних видів плазунів незначна? У чому складнощі їхньої охорони?

ІІІ.Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементамибесіди

  1. Роль плазунів в екосистемах

Колись плазуни були надзвичайно численною й різноманітною групою, фактичними власниками Землі. Різні види плазунів заселяли наземний простір, жили у воді й навіть літали. Але потім ця епоха закінчилася. Сучасні плазуючі посідають досить скромне місце й за чисельністю, й за розмаїттям.

У пустелях і степах, де чисельність плазунів висока, вони відіграють помітну роль у біоценозах. Більшість ящірок і змій знищують значну кількість шкідливих комах, молюсків і гризунів. Багато ящірок у пустелях служать кормом для ряду звірів, наприклад лисиці й тхора.

  1. Значенняплазунів для людини

Деякі види плазунів завдають помітної шкоди. Середньоазіатська черепаха в ряді районів стає шкідником на баштанах і, особливо, у розплідниках фісташок. На риборозплідних станціях серйозної шкоди завдають водяні вужі, що знищують велику кількість мальків промислових риб: коропа, лосося, осетра.

Імовірною є негативна роль ряду плазунів, особливо сухопутних черепах, деяких ящірок і змій, у поширенні ряду захворювань людини й свійських тварин, оскільки на них живуть німфи й дорослі іксодові кліщі.

У деяких країнах серйозної шкоди людині завдають отруйні змії. Кількість жертв від отруйних змій, звичайно, сильно перебільшена, але все ж таки в жарких країнах, особливо в Південно-Східній Азії й Південній Америці, щорічно від укусів змій умирають тисячі людей…

Biol8 (43) (14.8 KiB, 0 downloads)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *