1 065 перегляд(ів)

Урок: Будова слова. Закінчення слова. Зміна форм и слова за допомогою закінчення. Закінчення як засіб зв’язку слів у реченні

Мета: формувати в учнів уміння змінювати слова за питаннями, виділяти змінну частину, визначати закінчення у слові, поданому в кількох формах; пояснити роль закінчення для зв’язку слів у реченні; розвивати мовлення, вміння аналізувати, зіставляти; виховувати любов до книги.

 

Хід уроку

 

  1. Організаційний момент
  2. Актуалізація опорних знань
  3. Аналіз помилок, допущених у контрольній роботі
  4. Словникова робота

Гра «Склади слова — назви тварин»

кйорнжвоаоербвлдюоаджблміджьл

(жайворонок, верблюд, бджола, джміль)

 

  1. Каліграфічна хвилинка

В вВв Вив вчвсмвнв яв

азбука навчання читання

Вивчиш азбуку — навчишся читати. Умітимеш читати —з кожним днем розумнішатимеш.

— Доберіть слова, близькі за значенням до слова азбука.

— Визначте кількість звуків і букв у слові читання.

— З чого складається текст? (Текст складається із речень.)

— З чого складається речення? (Речення складається зі слів.)

— З чого складаються слова? (Вони складаються зі звуків.)

 

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які інші частини можна визначити в словах.

 

  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

 

  1. Пояснення вчителя

— Прочитайте речення, додаючи у словах потрібні букви.

Книжк… — надійний помічник учня. Книжк… допомагаютьу навчанні. У книжк… ми шукаємо відповідь на свої питання.

— Знайдіть у виділених словах спільну та змінну частини.

— Де стоїть частина, яка змінюється?

— Уявіть, що виділені слова не змінюються, чи зрозуміли би виці вислови?

— Як вам зручно називати цю частину? (Закінчення)

— Яку роль виконує закінчення у реченні? (Зв’язує слова в реченні, утворює нову форму слова.)

 

  1. Робота в групах

— Уявіть, що наш клас отримав дивного листа з Канади відучнів третього класу.

Добрий день, друг!

Писати ви учень третій клас. Ми хочемо з вами листуватися.Хочемо дізнатися про ви, про ви школа, ви клас.

Бути радий отримати лист.

— Чи зрозумілий вам зміст цього листа?

— Дійсно, тим, у кого рідна мова англійська, надзвичайноважко впоратися із закінченнями в українських словах, от томувони й уживають слова в початковій формі.

— Назвіть слова, які потрібно змінити.

— Спробуйте змінити закінчення для зв’язку слів у реченні.Який лист вийде?

Добрий день, друзі!

Пишуть вам учні третього класу. Ми хочемо з вами листуватися.Хочемо дізнатися про вас, про вашу школу, ваш клас.

Будемо раді отримати листа.

— Який висновок зробимо? (Закінчення зв’язують слова, тобтоузгоджують.)

— Чи потрібно вміти узгоджувати слова в реченнях?

— Як можна зв’язати слова в реченнях? (Зв’язати слова в реченніможна, змінивши форму слова, а точніше, закінчення слів.)

 

Фізкультхвилинка

 

  1. Узагальнення й систематизація знань
  2. Як утворити нову форму слова?

— Змінна частина слова — закінчення. За допомогою закінченьутворюються різні форми одного і того самого слова. Щоб змінитизакінчення, слід просто змінити слово.

1) Найпростіше — утворити нову форму слова за принципом

«один — багато»:

книга — книги;

учень — учні.

2) За принципом: «він — вона — воно»:

чемний — чемна — чемні.

3) За допомогою питань:

(що?) дружба

(чого?) дружби

(чому?) дружбі

(що?) дружбу

(на чому?) на дружбі

 

  1. О знайомлення з алгоритмом визначення закінчення

— Визначимо закінчення у словах: села, місто, школяр, зошит,книгою.Алгоритм визначення закінчення

  • Прочитай слово.
  • Виділи закінчення, змінивши слово за запитаннями.
  • Познач закінчення порожнім квадратиком.

— Що цікавого помітили? (Деякі слова не мають закінчення.)

— Якщо в змінюваному слові у певній його формі немає закінчення, то кажуть, що це слово має нульове закінчення. Його позначають порожньою клітинкою.

 

  1. Усні вправи

1) Розташуйте слова за принципом «один — багато».

зоря           парти

вікна          зорі

крило         парта

крила         вікно

Відповідь:

зоря — зорі

вікна — вікно

крило — крила

парти — парта

 

2) Змініть форму слова за принципом «він — вона — воно».

Зосереджений — зосереджен… — зосереджен…

(Зосереджений — зосереджен а — зосереджен е )

 

3) Визначте закінчення у словах.

Цікав ий              квітк а                 хоч у

цікав а                 квітк у                 хоч уть

цікав і                  квітк и                 хоч е

 

  1. С амостійна робота з перевіркою за еталоном

— Спишіть, уставляючи замість крапок закінчення слів, та позначте закінчення у цих словах.

Осінь впевнено поселилась у нашому міст… Вона сама розклеїласкрізь яскрав… афіші. Птах… відлетіли у тепл… кра… Дерев…стоять мокр… та сумн…

 

— Перевірте правильність виконання за зразком.

Осінь впевнено поселилась у нашому міст і . Вона сама розклеїласкрізь яскрав і афіш і . Птах и відлетіли у тепл і краї . Дерева стоятьмокр і та сумн і .

 

— Знайдіть у тексті слово з нульовим закінченням. (Осінь)

 

  1. Тестування

1) Що таке закінчення?

а) Змінна частина слова;

б) незмінна частина слова.

2) Для чого служить закінчення?

а) Для зв’язку слів у реченні;

б) для утворення нової форми слова;

в) для утворення тексту.

3) Позначте рядок слів з нульовим закінченням.

а) Лист, зошит, урок;

б) казка, фарба, доброта;

в) шило, слово, добро.

 

  1. Гра «Упіймай закінчення»

Учень, до якого летить м’ячик, називає закінчення в слові.(Зима, діти, олівці, школа, весняний, паперові)

 

VІ. Підсумок уроку

— Вивчення якої теми ми розпочали?

— З якою частиною слова ми сьогодні ознайомилися?

— Що таке закінчення?

— Як його знайти? А як позначити?

— Що нового дізналися на уроці?

— Що найбільше запам’яталося?

— Яких висновків дійшли? (Слова можуть змінюватися. Змінначастина слова називається закінченням. Закінчення служить длязв’язку слів у реченні.)

— Ми говорили про маленьку частинку слова, яка має величезнезначення та зв’язує різні слова в реченні. Саме завдяки таким дрібницям українська мова є наймилозвучнішою мовою в світі, добревпорядкованою, тому що слова лаконічно і тонко поєднані.

 

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *