1 463 перегляд(ів)

Урок. Час дієслова. Перевірна робота. Усний твір

Мета: ознайомити учнів з істотними ознаками дієслів різних часових форм,з новими термінами; навчати розпізнавати час дієслів; розвивативміння аналізувати, зіставляти; виховувати любов до природи.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Каліграфічна хвилинка

Аю ую юл юм ют

Співаю юнак будую складають

Я по вулиці іду,

Я співаю на ходу,

І підспівують дерева

За парканом у саду.

Т. Коломієць

— Підкресліть у вірші дієслова.

  1. Словникова робота

Минулий — той, що вже пройшов, минув.

— Складіть речення зі словом минулий.

  1. Повторення вивченого про дієслово

— Яку частину мови називають дієсловом? (Що позначають? Наякі питання відповідають? Яким членом речення бувають?)

  1. Вибірковий диктант

— Випишіть із текстів дієслова.

  • Вийшов травень з лісу,

Лугові вклонився,

Од вітрів і сонця

Луг зазеленився.

М. Сингаївський

  • Спасибі людям, що зростили ліс:

За всі дуби, ялини в пишнім гіллі

І за красу отих зелених кіс,

В яких стоять гнучкі берізки білі.

М. Познанська

  • У верховіттях вітер колобродить,

Сумує стежка дичками внатрус.

А угорі про таїнства природи

Задумався мислитель чорногуз.

Ліна Костенко

  • Перепілка скаче

В молодій пшениці:

Виполемо зілля!

Нап’ємось водиці.

Г. Зайлер

(Вийшов, вклонився, зазеленився, зростили, стоять, колобродить, сумує, задумався, скаче, виполемо, нап’ємось).

— Назвіть дієслова, які позначають дію, що вже відбулася.

— Назвіть дієслова, які позначають дію, що відбувається зараз.

— Назвіть дієслова, які позначають дію, що відбудеться.

ІIІ. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні на уроці ви ознайомитеся з ознаками дієслів різнихчасових форм, новими термінами, переконаєтеся, чи змінюютьсядієслова за часами.

Фізкультхвилинка

  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
  2. Пояснення вчителя

— Дієслова змінюються за часами. Дієслова мають три часи.

Змінюється за часами

І аж три їх має.

Це теперішній, минулий.

І майбутній також.

На питання що робить? що роблять?

Теперішній відповідає.

Минулий — що робив? що зробив?

Майбутній час — що робитиме? що зробить?

— Дієслова змінюються за часами. Вони мають три часи: минулий, теперішній, майбутній. Щоб визначити час дієслова, требапоставити питання до нього і встановити, коли відбувається дія.

  1. Робота над текстом

— Прочитайте текст. Доберіть до нього заголовок. Випишіть дієслова, поставте до них питання, визначте час.

Починався чудовий літній день. У трикутних листках виграваливсіма барвами веселки крапельки роси. Навколо співали птахи.

Розмаїтні квіти тягнулися до Сонця. А над ними басовито гудівДжміль:

— Ж-ж-жарко… Ж-ж-жарко…

Йому й справді було жарко літати з квітки на квітку й збиратисік — нектар.

(За І. Прокопенком)

  1. Творче списування

— Прочитайте текст і спишіть, розкриваючи дужки.

Морські хвилі (змінювати) обриси узбережжя. Люди (намагатися) відстояти береги. Вони (будувати) хвилерізи, (мурувати)уздовж берега стіни з міцних матеріалів. (Укріплювати) людиі морське дно великими валунами. На узбережжі (насаджувати)дерева.

— Визначте час змінених дієслів.

  1. Гра «Упіймай дієслово. Визнач його час»

Земля дитинства

Дзвони літа я чую над лугом,

Чую голос вільшанки в гаю.

Ми ще вранці зібралися з другом

Знов піти на лугівку свою.

Там веселка у росах іскриться,

Тиху думу нашіптує гай.

Там у кожного є таємниця,

Тож попробуй знайди, відгадай…

М. Сингаївський

  1. Перевірна робота. Усний твір

За малюнком і поданими нижче словами складіть розповідь, доберіть до неї заголовок.

Спортивний майданчик, змагання, змагатись, спритність, бігати, наввипередки, стрибки у довжину.

  1. Підсумок уроку

— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

— Які часи мають дієслова? Назвіть їх.

— Як визначити час дієслів?

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *