983 перегляд(ів)

Урок: Форма й орнаментація предметів побуту. При­крашання скляної посудини

Мета: 1. Поглибити знання учнів про взаємозв’язок форми та змісту в образотворчому мистецтві; закріпити поняття «декор», «орнамент» як засо­би наповнення й збагачення форми; удоскона­лити навички декорування об’ємних предметів.

 1. Розвивати образне, асоціативне мислення, пам’ять, фантазію.
 2. Виховувати естетичне ставлення до навко­лишнього світу; акуратність під час виконання роботи, інтерес до створюваного витвору; ак­тивізувати творчу ініціативу учнів.

Обладнання: матеріали: скляна посудина, клей ПВА, пензлі для клею; папір, ножиці; сипучий матеріал (греч­ка, горох, макаронні вироби, рис тощо); альбом із шаблонами (с. 39);

зоровий ряд: зразки декорованих предметів по­буту; дитячі роботи.

Хід уроку

 1. Організація класу
 2. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя.

Колись, дуже давно, людина виліпила з глини горщик. Це був один із предметів побуту, які її оточували. Але людина прагнула оточити себе не лише корисними, а й красивими речами. Що ж необхідно було зробити для того, щоб прикрасити предмети?

 • Оголошення теми уроку

Сьогодні ви ознайомитеся з особливостями декорування побу­тової кераміки й зумієте перетворити звичайну скляну посудину у витвір мистецтва.

 1. Вивчення нового матеріалу

Слово вчителя.

У ході розповіді вчитель демонструє відповідні вироби.

Що, на вашу думку, необхідно було робити людині, щоб прикра­сити звичайний глиняний горщик? (Варіанти відповідей учнів.)

Щоб горщик став кращим, людина прикрасила його хвиляс­тими лініями. Цей нехитрий візерунок став одним із перших зраз­ків декоративної творчості. Називають його «бігунець» і вважають символом вічності, любові.

У Х ст. до н. е. у Давній Греції сформувався певний стиль — геометрика, що одержав свою назву від своєрідних орнаментів, які зазвичай прикрашали керамічні вироби.

Вази з геометричним орнаментом створювалися в багатьох най­більших грецьких містах, і в кожному центрі місцеві майстри від­давали перевагу певним формам ваз і темам їхнього розпису. Так, аттичні вази вирізнялися суворими силуетами. Найпопулярні- шим типом посуду була амфора (овальна ємність у вигляді глечика з двома ручками). Поверхня ваз розкреслена горизонтальними смугами, широкими на тілі вази й вузькими біля шийки й основи.

Ці смуги заповнювалися меандром — орнаментом у вигляді нескін­ченної вигнутої або кривої лінії із завитками. На розписі ваз були представлені усі види простого й складного меандру, який відтоді став улюбленим грецьким орнаментом. Ручки цих ваз, як правило, подвійні, вони мають вигляд «священних рогів».

В VII ст. до н. е. на посудинах з’явилися сюжетні сцени. У цих розписах, в основному, представлені дві головні теми: оплакування померлих і внесення тіла до місця поховання (амфори ставили на могилах жінок, кратери — над могилами чоловіків). Надто стилізовані, схематичні малюнки не дають можливості розрізнити стать зображених людей, помітні тільки фігурки дорослих і дітей та тварин. Зго­дом грецька амфора стала предметом побуту й започаткувала основи декорування ваз, гор­щиків, об’ємних форм по всьому світу.

Декорують, прикрашають об’ємні форми по-різному, але на всіх використовують стилізо­вані природні форми. Одні предмети побуту розписують спеціаль­ними фарбами (петриківський розпис — Дніпропетровська обл., Івано-Франківська обл., Львівська обл., гжель — Росія).

Другі покривають предмети спеціальною глазур’ю (Харківська обл., Донецька обл.).

Треті створюють рельєф на поверхні об’ємної форми (Пол­тавська обл.).

 1. Практична робота

Прикрашання скляної посудини.

Сьогодні ви зможете перетворити повсякденний предмет у декоративний предмет побуту.

Дану роботу можна виконати різними способами (на розсуд учителя).

 1. Прикрасьте посудину за допомогою клею ПВА та пензля для клею, використовуючи техніку аплікації чи застосовуючи сипучі матеріали (гречка, рис, насіння).
 2. Розпишіть виріб гуашшю (у техніці петриківського роз­пису).
 3. Приготуйте солоне тісто, обліпіть посудину, виконайте рельєфний малюнок або продряпування.

Під час роботи вчитель проводить поточний інструктаж, у разі необхідності — індивідуальний.

 1. Завершення уроку

Підбиття підсумків, демонстрація дитячих робіт.

Завдання на наступний урок: підготувати основу (на аркуш картону формату А4 нанести клей ПВА (по всій поверхні), потім акуратно, густо насипати манну крупу, через 10 хв струсити, дати аркушу просохнути й через три години покласти під прес); аква­рельні фарби, пензлі № 2, 5, 7.

Obraz4 20 (24.7 KiB, 0 downloads)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *