1 206 перегляд(ів)

Урок-казкова подорож Розв’язування задач та вправ

Мета: повторити, узагальнити та системати­зувати знання з теми «Теплові явища»; формувати навики розв’язування задач; розвивати критичне та логічне мислення, уяву; виховувати спостережли­вість, доброзичливість, любов до природи.

Основні поняття: нагрівання, охолодження, плавлення, кристалізація, випаровування, конден­сація.

Обладнання: різнокольорові жетони, комплект картинок «явища природи».

Тип уроку: узагальнення й систематизації знань.

Чим більше в мене роботи,

тим більше я навчаюся.

М. Фарадей

Хід уроку

І. Розминка

Зачитування вірша

Продзвенів уже дзвінок,

Всі прийшли ми на урок.

Наш урок незвичний

І не гумористичний.

Участь в конкурсах візьмемо,

Подолаємо бар’єри.

Ще розв’яжемо задачу

І пограємо в удачу.

Тому сіли всі рівненько,

Посміхнулися гарненько,

Настрій на урок взяли,

Працювати почали.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Заслуховування  рефератів: «Історія народження автомобіля», «Перспективи застосування двигу­нів Стірлінга».

IІI. Основний зміст уроку

Для гри потрібно приготувати жетони різного кольору (зелений – 1 бал, жовтий – 2 бали, черво­ний – 3 бали). Під час гри учні відповідно до свого вкладу в загальну роботу команди отримують же­тон відповідного кольору.

Уявіть собі…

Літній сонячний ранок, милозвучно виспівують пташки, ви виходите на подвір’я і нахиляєтеся над зеленою соковитою травою та враз поринаєте у казкові пригоди. Маленька мурашка піднімається по стеблині, вона повільно повзе, виблискуючи у сонячних променях. І тут перед нею, наче гора, з’являється «прозора, кришталева куля» – кра­плинка роси. Сонячне сяйво відображається в ній міріадами веселкових відблисків, а ще у краплині, наче у дзеркалі, мурашка бачить своє відображен­ня. Обережно! Небезпека! Вітер колихнув стеблин­ку, і краплинка наче гора, насувається на мураху. Що робити? Тут ми підхоплюємо краплину, і вона з’являється у нас у долоні. Чудернацька та смішна, вона почала до вас говорити. З’ясувавши, що ви навчаєтесь у школі, вирішила перевірити, як ви знаєте тему «Теплові явища», оскільки це її улю­блена тема. В подарунок переможцю вона подарує пляшечку солодкої газованої води.

1. Пояснити прислів’я:

Цвяхом моря не зігрієш. (Цвях має невелику масу і виготовлений він зі сталі, яка має відносно малу питому теплоємність. Тому кількість тепло­ти, яку може віддати цвях, замала для того, щоб нагріти велику масу води.)

Вітер сніг з’їдає. (Вітер прискорює випарову­вання, в тому числі й твердих тіл.)

Куй залізо, поки гаряче. (Із підвищенням темпе­ратури легше змінити форму твердого тіла, оскіль­ки зменшуються молекулярні сили взаємодії. Отже, його можна кувати й надавати потрібної форми.)

Поле зі снігом – комора з хлібом. (Сніг, маючи низьку теплопровідність, захищає озимі від вимер­зання.)

Людина, що цегла, – після обпалення стає твердішою. (Після обпалення цегли збільшується її міцність: зменшується відстань між молекулами цегли (внаслідок випаровування води), а тому збіль­шуються сили взаємодії.)

2.  Сонечко так ласкаво пригрівало, що наша крапля зникла. Куди ж вона поділася? Та ось не пройшло й багато часу, як вона гукає з хмарки: «Ось біля мене є декілька літер, використовуючи їх, складіть формули із заданої теми та поясніть їх!» (вчитель заготовляє карточки з буквами, знаками дорівнює – з яких учні повинні скласти формули з даної теми)

3. Крапелька задоволена, а хмарка розсердилася, почорніла, нахмурилася та й розплакалася. Пішов невеличкий дощ, знову зникла наша героїня. Хто знає, де її шукати? Хмарка зникла, виглянуло со­нечко, а по дорозі біжить струмочок, дзвінкий та веселий. Як ви гадаєте, хто зі струмочка до нас звертається? Так, ви не помилилися. Це знову вона, тепер вона пропонує розв’язати задачі:

•  У сталевому тиглі масою 500 г майстер розплавив 200 г олова. Яка кількість теплоти була на це витрачена, якщо початкова температура оло­ва становила 32 °С?

•  Скільки води при 0 °С було в калориметрі, якщо після того, як туди впустили

10 г водяної пари при 100 °С, температура піднялася до 40 °С?

•  Скільки  дизельного палива спалить двигун міжнародного автобуса за годину, якщо він розвиває потужність 110 кВт? ККД двигуна 25%.

•  З печі у форму вилили 500 г розплавле­ного олова за температури 432 °С. Олово охолоджу­ється і кристалізується; відливка, що утворилася, остигає до 32 °С. Яка кількість теплоти виділяється при цьому? Вважайте питому теплоємність роз­плавленого олова 250 Дж/(кг°С).

IV. Підсумки уроку

Підрахунок жетонів. Виставлення оцінок

V. Домашнє завдання

Затих струмок, не лишилося й сліду від нього. Куди потрапила наша краплинка? Мабуть, до річ­ки, а потім – до синього моря, забула про нас. Та ні! Не надійтеся, вона нам прислала листа, в якому записано домашнє завдання:

1.  Повторити § 47 –52 (підручник В. Сиротюк), підготуватися до контрольної роботи.

2. Розв’язати задачу:

Обчисліть ККД двигуна дизель-електро­станції, яка для виробництва 26,7 МДж електро­енергії використовує 2 л дизельного палива.

Icon of Uroku 8 (64) Uroku 8 (64) (10.2 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *