627 перегляд(ів)

Урок – мандрівка. Віталій Біанкі « Мишенятко Пік»

Мета. Познайомити учнів  з літературною казкою російського письменника; вчити   знаходити у  структурі тексту художні описи природи, тварин, пояснювати їх роль у творі; розвивати навички свідомого та виразного читання; збагачувати словниковий запас; виховувати    позитивні моральні якості.

Обладнання. Картки для підготовки до читання, до гри «Знайди помилку», робочий зошит.                                                               

Хід заняття

  1. Емоційний настрій до заняття

—  Сьогодні ми з вами помандруємо в чарівне місто. Ми з ним нероз­лучні в дитинстві, але й дорослими не забуваємо про нього. Бо мудрість, добро, краса його — невичерпні. Отже, ми мандруємо до казкового міс­та. Це дуже велике місто. Зупиняючись на його вулицях, відкриватимемо щось нове і цікаве.

В Казкове місто вирушимо разом, Перешкоди всі пройдем. А хто буде сумувати, Із собою не візьмем.

1.2 Зупинка на вулиці  Народній.

—  Дуже звичне для нас слово “казка”, а який великий зміст ховаєть­ся за цим словом!

  • З чим асоціюється у вас це слово?
  • Казки почали складати ще в глибоку давнину і передавали в усній
    формі із століття в століття, з покоління в покоління. Над казкою пра­цювали сотні, тисячі людей.
  • Як називаються такі казки? (Народні.)

Учитель відкриває ілюстрації, до народних казок. Поряд вивішується назва “Народні казки”.

—  Перша вулиця, якою ми пройдемо, це вулиця Народна.

—  Назвіть казки, які ви впізнали на малюнках.
1.3. Зупинка на вулиці Літературній.

—  Казки, як правило, розповідаються, а не читаються. Ці традиції збереглися з давніх часів, коли люди не знали писемності. Одні розпові­дали, а інші, такі як І. Франко, О. Пушкін, Г.К. Андерсен, брати Ґрімм, Шарль Перро записували ці казки. Щось доповнили, щось змінили, і миз вами отримали авторські літературні казки.

Наша подорож продовжується, ми на вулиці Літературній. Учитель відкриває дошку, на якій малюнки будиночків. Біля кожного з них аркуш паперу із завданням для дітей.

—  Але ці будиночки порожні, їх жителі залишили записки, в яких вказують, де вони.

Діти по черзі виходять до дошки, беруть записку і читають вголос, а інші відгадують, герої з якої казки там живуть, хто автор.

  • Я дуже хочу з вами познайомитись, але соромлюсь своєї гидкої зовнішності. (Г.К. Андерсен “Гидке каченя “.)
  • Терміново викликали лікувати звірів в Африку. (К. Чуковський “Айболить “.)

 

 

  • Пішла до бабусі, понесла їй пиріжки. (Ш. Перро “Червона Шапоч­ка”.)
  • Побіг у школу, бо нічого не знаю. (М. Носов “Пригоди Незнайка та його друзів “.)
  • Ми з Гердою у саду садимо троянди. (Г.К. Андерсен “Снігова коро­лева”.)
  • Пішла провідати семеро гномів. (Ш. Перро “Білосніжка і семеро гномів”.)
  • Я в гостях у П’ятачка. (Алан Мілн “Віні-Пух і всі, всі, всі…”.)
  1. Повідомлення теми і мети уроку.

– Сьогодні ми здійснимо подорож у країну казок російського письменника Віталія Біанкі. А хто буде головним героєм цієї казки ви дізнаєтесь, коли відгадаєте цю загадку.

Хвостик, як ниточка,

Сама, як калиточка,

А очі, як насінинки. (Мишка)

  1. Ознайомлення з біографічними даними письменника.

Коли   майбутній   російський  письменник був ще маленьким хлопчиком, він понад усе любив читати й слухати розповіді про дивне та різно­манітне життя  мешканців дикої  природи.   Його дім перетворився на справжній маленький зоопарк. І не дивно — адже батько Віталія був відомим ученим-природознавцем. Під час довгих прогулянок у лісі він розповідав синові про кож­ну травинку та комашку, про пташку та звірятко.

За допомогою батька хлопчик захоплено гортав сторінки великої, сповненої пригод і чу­дес книги, назва якої — Жива природа.

Потім хлопчик виріс, закінчив Петербурзький університет, і сам став ученим, дослідником, мандрівником, письменником.

За 25 років, подорожуючи з біноклем та за­писничком, Віталій Біанкі створив майже двісті казок, оповідань та повістей. Цю справжню ен­циклопедію життя лісу та його великих і малих мешканців перекладено багатьма мовами світу.

Найбільшу популярність серед дітей мають його книги: “Лісова газета”, “Оповідання та каз­ки”, “По слідах”, “Де раки зимують” та інші.

Прочитай його чудову казку про хороброго мишенятка Піка, і тобі неодмінно схочеться ознайомитися з іншими творами письменника.

  1. Ознайомлення з казкою «Мишенятко Пік»

– Читання казки вчителем.

4.1 Словникова робота.

Тлумачення малозрозумілих слів.

Прилаштували – причепили, прив’язали.

Роздобути – відшукати, знайти.

Врозтіч – утікати хто куди.

Безпомічним – слабким, незахищеним.

4.2 Самостійне читання учнями та аналіз прочитаного.

– Як маленьке мишенятко потрапило на дитячий кораблик?

– Яким зображено звірятко?

– Чи можна цю подорож назвати приємною? Чому?

 

– Що допомогло йому врятуватися?

4.3 Вибіркове читання.

– Знайдіть і зачитайте, які небезпеки чатували на Піка.

– Відшукайте той уривочок, як сталася корабельна аварія.

Гра «Кидок – засічка»

Вчитель читає початок абзацу, учні знаходять його у тексті і по черзі продовжують по 30 с за командами учителя.

  • « Прилаштували вітрило…»
  • « Легке суденце…»
  • « Риболов побачив…»
  • « Пік не вчився…»
  1. Узагальнення й систематизація знань.

Гра « Знайди помилку»

роздає учням картки з окремими реченнями з казки. Учні відшукують це речення у тексті і визначають чи є в ньому помилка.

Н. « Вітер гнав його все далі від дітей» (від берега)

« Риболов побачив мишенятко і окуня у воді» ( і щуку)

– Які інші назви можна дібрати до цих частин казки?

– Розкажіть про пригоди Піка від його імені.

  1. Робота з зошитом.
  2. Підсумок заняття.

– З якою казкою за жанром ми познайомилися сьогодні?

– Яка головна думка цього твору?

– Як ви вважаєте, чому навчає ця казка?

– Дайте характеристику Піка: сміливий, кмітливий, …  .

  1. Завдання для тих, хто любить читати.

Самостійно прочитайте про подальші пригоди мишенятка  « Страшна ніч», «Хвіст-чіплялка та шерстка невидимка», «Кінець мандрівки».

Icon of Zar F 22 Zar F 22 (22.4 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *