693 перегляд(ів)

Урок по білогії 8 клас: Розмноження кісткових риб і їхня поведінка

Мета: ознайомити учнів з особливостями розмноження, поведінки й сезонних явищ у житті риб.

Обладнання й матеріали: підручник [1], зошит [3], фотографії, малюнки, плакати, схеми, що дозволяють ілюструвати поведінку й сезонні явища в житті риб.

Базові поняття й терміни: риби, розмноження риб, поведінка риб, сезонні явища в житті риб.

Тип уроку: комбінований.

 

Хід уроку

I.Організаційний етап

II.Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Обговоренняпитання

Які риби будують гнізда?

III.Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементамибесіди

  1. Розмноження й поведінка риб

Гнізда будує, наприклад, дев’ятиголкова колючка. Ця риба мідно- коричневого кольору є однією із найменших риб, її розмір усього 3—5 см. У неї зі спини ростуть здебільшого дев’ять шипів, які служать зброєю проти хижаків. Улітку, у період нересту, самець будує гніздо серед водоростей, де самка, після складної шлюбної церемонії, відкладає ікру. Самець охороняє гніздо в період дозрівання ікри, що зазвичай триває менше тижня.

Поведінка риб пов’язана з їхнім спілкуванням. «Мова» риб— здійснюється значною мірою через зорові й слухові сприйняття. Риби сигналізують одна одній про наявність їжі, про небезпеку, загрозу, готовність до нересту. Такі сигнали подаються позами й рухами, що відповідає забарвленню й світловим спалахам (у глибоководних риб), виділенням хімічних речовин, створенням електричних полів, звуками.

У зграйних риб добре виражені сигнали, що координують рухи. Риба, що рухається вперед, звичайно викликає у інших зграйних риб так званий рефлекс проходження.

Багато риб видають звуки; колишні уявлення про підводне середовище як про світ тиші зовсім неправильне. Ми не чуємо риб тільки тому, що лише незначна частина енергії виданого у воді звуку переходить крізь поверхню води в повітря, і тому, що багато утворюваних рибами звуків поширюються на хвилях, які нам погано чуютно у воді без спеціальних при ладів — гідрофонів…

Biol8 (35) (14.7 KiB, 1 downloads)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *