581 перегляд(ів)

Урок по біології: Підцарство Найпростіші. Амеба звичайна

Мета:ознайомити учнів з найпростішими тваринами, дати їхню загальну характеристику, розповісти про конкретних представників.

Обладнання й матеріали: підручник [1], зошит [3], фотографії, малюнки, плакати, схеми, що дозволяють ілюструвати основні риси будови й життєдіяльності найпростіших.

Базові поняття й терміни: клітина, одноклітинні тваринні організми, амеба.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

I.Організаційний етап

II.Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Обговорення питання

Як ви думаєте, чим одноклітинні організми відрізняються від багатоклітинних, крім кількості клітин?

III.Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементамибесіди

  1. Загальна характеристика одноклітиннихтварин

Школярі вже знають про одноклітинних рослини, оскільки вивчали тему «Водорості». Тому розмову про одноклітинних тварин треба вести, опираючись на існуючі знання про рослини, проводити порівняння одноклітинних рослинних і тваринних організмів.

До одноклітинних тварин належать понад 30 тисяч видів, що живуть на дні й у товщі води морських і прісних водоймищ, вологому ґрунті. Понад 3,5 тисяч видів є паразитами людини й тварин. Розміри тіла найпростіших, в основному, мікроскопічні, але зустрічаються й більші, що сягають декількох міліметрів і навіть сантиметрів.

Які риси споріднюють ці організми?

Насамперед ті, у яких всі функції живого виконує одна клітина. їхнє одноклітинне тіло має функції цілісного організму, які виконуються органелами спільного призначення (ядро, ендоплазматична сітка, комплекс Гольджі, лізосоми, мітохондрії, рибосоми й ін.) й спеціального (травні та скорочувальні-вакуолі, джгутики, війки тощо). Узгоджено функціонуючи, вони забезпечують окремій клітині можливість існувати як самостійний організм.

Покрови найпростіших представлені або тільки плазматичною мембраною, або ще й щільною, досить гнучкою й еластичною оболонкою — пелікулою, що надає їм відносної сталості форми тіла. У цитоплазмі чітко вирізняються два шари: поверхневий, більш щільний — ектоплазма, і внутрішній, більш рідкий і зернистий — ендоплазма, у якій розташовуються органели найпростіших…

Biol8 (9) (14.9 KiB, 0 downloads)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *