2 246 перегляд(ів)

Урок. Повторення вивченого про будову слова

Мета: повторити та закріпити знання учнів про будову слова; вдосконалювати практичні вміння визначати у слові всі його значущі частини шляхом постановки проблемних питань; розвивати мислення школярів, вміння аналізувати, зіставляти, робити самостійні висновки;вдосконалювати орфографічні навички, зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас; продовжити розвивати в учнів уміння спілкуватися, працювати в групах; виховувати доброзичливість та почуття колективізму, любов до рідної мови, самостійність, старанність, наполегливість, повагу до думки інших.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми й мети уроку

  1. Слово вчителя

— Сьогодні у нас не просто урок української мови, а урок — засідання мовознавчого клубу 3-го класу «Пізнайко», на якому мизакріпимо вивчене за темою «Будова слова».

  1. Вправа «Очікування»

— Чого кожен із вас очікує від сьогоднішнього уроку-засідання?

— А я, у свою чергу, сподіваюсь, що ви будете правильно, точной красиво висловлювати свої думки, злагоджено працювати, робитивисновки, будете активними співрозмовниками. Гадаю, що глибокі,повні відповіді розкриють питання, які нас зацікавлять. А наприкінці уроку ми перевіримо, чи здійснилися наші очікування.

І останнє. Оцінювати ваші відповіді я буду за допомогою фішок.

За повну, змістовну відповідь — ціла фішка, якщо відповідь неповна — половина фішки. Ціла 1 фішка дорівнюватиме 7 балам.Давайте попрацюємо так, щоб усі отримали тільки високі оцінки.

ІІІ. Робота над темою уроку

  1. Повторення вивчених правил

Вправа «Мікрофон»

— Що таке закінчення?

— Для чого воно потрібне?

— Які частини має основа слова?

— Що закладено у корені? (У корені закладено основне значенняслова.)

— Чи завжди можна вважати слова спорідненими, якщо кореніслів звучать однаково? (Ні. Корені можуть звучати однаково, таслова можуть мати різні значення.)

— Які слова називаються спільнокореневими? (Слова, які маютьспільну частину — корінь і однакове значення.)

— Чергування яких голосних у корені ви знаєте? Наведіть приклади. ([о, е — і], наприклад: ніч — ночі, піч — печі.)

— Розкажіть про чергування приголосних. Наведіть приклади.(У коренях слів: [г — ж — з], [ х — с — ш], [к — ц — ч]. Наприклад:бік — на боці — бочок.)

— Як перевірити ненаголошені [е], [и] в корені? (Щоб знати,яку букву (е чи и) писати в ненаголошеному складі кореня, требазмінити слово або дібрати до нього спільнокореневе так, щоб ненаголошений голосний став наголошеним.)

  1. Каліграфічна хвилинка

емлалабім`ясн ом зиово

Запис деформованого речення

Яскраві, весняне, на землю, посилає сонце, промені. (Веснянесонце посилає на землю яскраві промені.)

— У якому значенні вжито слово посилає? Усно визначити головні члени речення.

Завдання для груп

1-ша група розбирає за будовою слова:

яскраві, промені (представники — біля дошки);

2-га і 3-тя групи до слова весняна добирають спільнокореневіслова і визначають корінь (представники — біля дошки).

  1. Словникова робота

— Прочитайте вірш. Про яку квітку в ньому йдеться?

Опівночі айстри в саду розцвіли…

Умились росою, вінки одягли,

І стали рожевого ранку чекать,

І в райдугу барвів життя убирать.

О. Олесь

— Складіть і запишіть речення зі словом айстра.

Це цікаво!

Понад двісті років тому в сади Європи вперше була завезена айстра. Її доправили з Китаю або Кореї, де вона росте в дикому стані.

Фізкультхвилинка

  1. Цікаво знати!

— Скільки в нашій мові префіксів? Виявляється, цього ніхтоточно не знає. Вчені вважають, що близько 50. А в китайській мовіпрефікси відсутні взагалі.

А суфікси у старих граматиках української мови називалися«наростками». Яка назва вам подобається більше?

  1. Інтерактивна вправа «Голосування ногами»

— Якщо ви почуєте неправильне твердження, тупотіть ніжками.

  • Корінь — змінна частина слова.
  • Суфікс стоїть після кореня.
  • Префікс служить для утворення нових слів.
  • Визначити закінчення означає дібрати спільнокореневі слова.
  • Основа — це слово без закінчення.
  • Корінь — спільна частина споріднених слів.
  1. Гра «Відгадай частину слова»

— Відгадайте загадки.

  • Я житель підземний лісів і полів

І спільна частина споріднених слів. (Корінь)

  • Я стану перед коренем, я ніби голова

І залюбки утворюю нові й нові слова (Префікс)

  • Слова я не утворюю, наприкінці стою,

І змінюватись дуже я, повірите, люблю! (Закінчення)

  • Хоч за коренем позаду, в мене теж значна посада,

Я без зайвої розмови утворю новеньке слово. (Суфікс)

  1. Гра «Відгадаємо слова»
  • Корінь — у слові «відгадай»,

Префікс — у слові «запитай»,

Суфікс — у слові «нічка»,

Закінчення — в «криничка».

— Це слово… (загадка).

— До якої частини мови воно належить?

— Доберіть спільнокореневе слово, щоб воно належало до прикметників.

  • Корінь — у слові «написати».

Префікс — у слові «заспівай»,

А закінчення та суфікс

В слові «казка» пошукай.

— Це слова… (записка).

— До якої частини мови воно належить?

— Доберіть спільнокореневе слово — прикметник.

  1. Підсумок уроку

— Закінчіть речення:

Ми знаємо…

Ми вміємо…

— Чи справдилися ваші очікування? Перевірмо це за допомогою

«Дерева знань».

Якщо очікування виправдалися, на «Дереві знань» запалімо

жовті ліхтарики, якщо ні — сині ліхтарики.

 

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *