833 перегляд(ів)

Урок: Проектування предметів побуту. Композиція «Світильник»

Мета: 1. Дати поняття про дизайн, проектування; формувати в учнів уміння передавати основні особливості форм предметів побуту; навички проектного мислення в розв’язанні проблемних ситуацій засобами формоутворення.

 1. Розвивати образне мислення, окомір, уявлен­ня про розміщення предметів побуту в просторі.
 2. Виховувати навички роботи в парах, уміння спільно приймати рішення в реалізації проекту; отримувати задоволення від спільно зробленої роботи.

Обладнання: матеріали: поліетиленова кришка для банки, дріт, пластикова одноразова склянка; кольоро­вий папір, ножиці, клей, пластилін; альбом із шаблонами (с. 43-44);

зоровий ряд: зразки побутових предметів, вико­наних дизайнерами; дитячі роботи.

Хід уроку

 1. Організація класу
 2. Актуалізація опорних знань

Бесіда.

 • Чим відрізняється реальне зображення предмета від деко­ративного?
 • Що таке стилізація?
 • Розкрийте поняття «природні форми».
 • Наведіть приклади використання стилізованих форм в обра­зотворчому мистецтві.
 • Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя з елементами бесіди.

З часом люди звикли до того, що їх оточують красиві й зручні речі, які мають певне призначення.

 • Де художники запозичують ідеї для створення красивих, зручних речей?
 1. Оголошення теми уроку

Сьогодні ми з вами познайомимося з поняттям «дизайн» і ство­римо конструктивну форму настільної лампи для казкових персо­нажів.

 1. Вивчення нового матеріалу

Слово вчителя.

Проектування художніх форм, зовнішнього вигляду виробів у промисловості, фасадів споруд, інтер’єрів приміщень тощо нази­вається дизайном (у пер. з англ. design — креслити, проектувати.) Дизайн — один із різновидів художньо-проектної діяльності по створенню промислових виробів і формуванню цілісного предмет­ного середовища, яке оточує людину.

Створений художником-дизайнером виріб стає еталоном для майбутнього промислового виробництва. Але звідки ж художники- дизайнери запозичують свої ідеї? Форми багатьох предметів запо­зичуються в природі. Наприклад, птахи підказали форму літаків, риби — підводних човнів, падаюча крапля води — обтічну форму багатьох гоночних машин. Як ви думаєте, що стало прототипом для створення вертольота? (Бабка.)

Людина запозичує в природи не тільки форму, але й сполу­чення фарб. Забарвлення птахів, метеликів і рослин може бути прикладом краси й гармонійності колірних сполучень.

В основі різноманіття форм лежать прості геометричні тіла: куб, призма, циліндр, конус, куля, піраміда, шляхом поєднання яких і утворюються форми більшості оточуючих предметів. За враженням, яке справляють на людину форми, їх можна поділити на важкі, легкі, статичні, динамічні, грановані, обтічні, симетричні, асиметричні тощо.

Створюючи нову красиву форму, необхідно пам’ятати основне правило: форма предмета повинна відповідати його призначенню. Так, щоб ракета легко долала опір повітря, їй надали обтічної форми. Якщо ж порушити це правило й зробити ракету, наприклад у формі куба, вона не досягне потрібної швидкості.

Крім форми, для краси предмета дуже важливий його колір: правильне забарвлення знижує втому, поліпшує настрій; впливає на сприйняття пропорцій і ваги; застосування контрастних кольо­рів може виділити якусь частину предмета; а приглушеною, одно­манітною гамою можна поєднати окремі частини в одне ціле; надати формі предмета рухливості або нерухомості, підкреслити пропор­ційність і легкість також можна за допомогою кольору. Колір пови­нен відповідати призначенню предмета, добре сполучатися з навко­лишнім середовищем, бути доречним у певному інтер’єрі.
Погляньте, які зручні, красиві речі створюють художники- дизайнери. (Доцільно використати альбом із шаблонами)

 1. Практична робота

Створення композиції «Світильник».

Сьогодні ви маєте зробити світильники для казкових героїв. Основа конструкції буде в усіх однакова, а от декор виробу залежатиме від характеру обраного персонажу.

Етапи виконання роботи.

 • У пластмасовій кришці зробіть невеликий отвір і вставте дріт: це основна конструктивна форма. На дно кришки підкладіть шма­точок пластиліну (для стійкості). На інший кінчик дроту надіньте одноразовий стаканчик. Зігніть дріт у будь-якому напрямку.
 • Використовуючи кольоровий папір, ножиці, клей, при­красьте свій світильник відповідно до особливостей обраного пер­сонажа.

Наприкінці уроку свій проект ви представите на виставці та розповісте про нього за таким планом:

 1. Творець предмета.
 2. Форми, використані при його виготовленні.
 3. Колірне рішення.

Учитель проводить поточний інструктаж, за необхідності надає допомогу.

 • Завершення уроку

Захист проекту, демонстрація дитячих робіт, визначення кра­щих.

Загальна оцінка уроку. Завдання на наступний урок: принести папір, кольорові олівці, ножиці, трафарет фігури людини.

Obraz4 23 (44.5 KiB, 1 downloads)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *