2 155 перегляд(ів)

Урок: Проектування предметів побуту. Композиція «Світильник»

Мета: 1. Дати поняття про дизайн, проектування; формувати в учнів уміння передавати основні особливості форм предметів побуту; навички проектного мислення в розв’язанні проблемних ситуацій засобами формоутворення.

 1. Розвивати образне мислення, окомір, уявлен­ня про розміщення предметів побуту в просторі.
 2. Виховувати навички роботи в парах, уміння спільно приймати рішення в реалізації проекту; отримувати задоволення від спільно зробленої роботи.

Обладнання: матеріали: поліетиленова кришка для банки, дріт, пластикова одноразова склянка; кольоро­вий папір, ножиці, клей, пластилін; альбом із шаблонами (с. 43-44);

зоровий ряд: зразки побутових предметів, вико­наних дизайнерами; дитячі роботи.

Хід уроку

 1. Організація класу
 2. Актуалізація опорних знань

Бесіда.

 • Чим відрізняється реальне зображення предмета від деко­ративного?
 • Що таке стилізація?
 • Розкрийте поняття «природні форми».
 • Наведіть приклади використання стилізованих форм в обра­зотворчому мистецтві.
 • Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя з елементами бесіди.

З часом люди звикли до того, що їх оточують красиві й зручні речі, які мають певне призначення.

 • Де художники запозичують ідеї для створення красивих, зручних речей?
 1. Оголошення теми уроку

Сьогодні ми з вами познайомимося з поняттям «дизайн» і ство­римо конструктивну форму настільної лампи для казкових персо­нажів.

 1. Вивчення нового матеріалу

Слово вчителя.

Проектування художніх форм, зовнішнього вигляду виробів у промисловості, фасадів споруд, інтер’єрів приміщень тощо нази­вається дизайном (у пер. з англ. design — креслити, проектувати.) Дизайн — один із різновидів художньо-проектної діяльності по створенню промислових виробів і формуванню цілісного предмет­ного середовища, яке оточує людину.

Створений художником-дизайнером виріб стає еталоном для майбутнього промислового виробництва. Але звідки ж художники- дизайнери запозичують свої ідеї? Форми багатьох предметів запо­зичуються в природі. Наприклад, птахи підказали форму літаків, риби — підводних човнів, падаюча крапля води — обтічну форму багатьох гоночних машин. Як ви думаєте, що стало прототипом для створення вертольота? (Бабка.)

Людина запозичує в природи не тільки форму, але й сполу­чення фарб. Забарвлення птахів, метеликів і рослин може бути прикладом краси й гармонійності колірних сполучень.

В основі різноманіття форм лежать прості геометричні тіла: куб, призма, циліндр, конус, куля, піраміда, шляхом поєднання яких і утворюються форми більшості оточуючих предметів. За вра­женням, яке справляють на людину форми, їх можна поділити на важкі, легкі, статичні, динамічні, грановані, обтічні, симетричні, асиметричні тощо.

Створюючи нову красиву форму, необхідно пам’ятати основне правило: форма предмета повинна відповідати його призначенню. Так, щоб ракета легко долала опір повітря, їй надали обтічної форми. Якщо ж порушити це правило й зробити ракету, наприклад у формі куба, вона не досягне потрібної швидкості.

Крім форми, для краси предмета дуже важливий його колір: правильне забарвлення знижує втому, поліпшує настрій; впливає на сприйняття пропорцій і ваги; застосування контрастних кольо­рів може виділити якусь частину предмета; а приглушеною, одно­манітною гамою можна поєднати окремі частини в одне ціле; надати формі предмета рухливості або нерухомості, підкреслити пропор­ційність і легкість також можна за допомогою кольору. Колір пови­нен відповідати призначенню предмета, добре сполучатися з навко­лишнім середовищем, бути доречним у певному інтер’єрі.
Погляньте, які зручні, красиві речі створюють художники-дизайнери. (Доцільно використати альбом із шаблонами)

 1. Практична робота

Створення композиції «Світильник».

Сьогодні ви маєте зробити світильники для казкових героїв. Основа конструкції буде в усіх однакова, а от декор виробу залежатиме від характеру обраного персонажу.

 

Етапи виконання роботи.

 • У пластмасовій кришці зробіть невеликий отвір і вставте дріт: це основна конструктивна форма. На дно кришки підкладіть шма­точок пластиліну (для стійкості). На інший кінчик дроту надіньте одноразовий стаканчик. Зігніть дріт у будь-якому напрямку.
 • Використовуючи кольоровий папір, ножиці, клей, при­красьте свій світильник відповідно до особливостей обраного пер­сонажа.

Наприкінці уроку свій проект ви представите на виставці та розповісте про нього за таким планом:

 1. Творець предмета.
 2. Форми, використані при його виготовленні.
 3. Колірне рішення.

Учитель проводить поточний інструктаж, за необхідності надає допомогу.

 • Завершення уроку

Захист проекту, демонстрація дитячих робіт, визначення кра­щих.

Загальна оцінка уроку. Завдання на наступний урок: принести папір, кольорові олівці, ножиці, трафарет фігури людини.

Obraz6 23 (43.9 KiB, 3 downloads)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *