3 054 перегляд(ів)

Урок: Пропорції фігури людини. Людина в русі. Колек­тивна робота «Спортивні змагання»

Мета: 1. Поглибити знання учнів у сфері відтворення пропорційної побудови людського тіла за допо­могою аплікації.

 1. Розвивати просторові відчуття, спостереж­ливість, зорову пам’ять, образне мислення й уя­ву.
 2. Виховувати естетичне сприйняття життєвих явищ і творів мистецтва; формувати здатність сприймати художній образ аплікацій.

Обладнання: матеріали: кольоровий папір, клей, ножиці, аль­бом із шаблонами (с. 54);

зоровий ряд: зразки начерків фігури людини; рухлива модель фігури людини з картону, реп­родукція скульптури «Дорифор» Поліклета.

Хід уроку

 1. Організація класу
 2. Актуалізація опорних знань

Бесіда.

 • Назвіть відомі вам жанри образотворчого мистецтва.
 • Що таке статика? динаміка? Наведіть приклади, які харак­теризують ці поняття. Покажіть статичний, динамічний рухи.
 • Що таке одиниця виміру? Які одиниці виміру довжини? маси?
 • Оголошення теми уроку

Сьогодні на уроці ми з вами продовжимо вивчати, як пра­вильно зображувати фігуру людини, ознайомимося з пропорціями фігури людини, спробуємо за допомогою аплікації передати людину в русі.

 1. Вивчення нового матеріалу

Слово вчителя.

Жанр, присвячений зображенню людини або групи людей, називається портретом. Мистецтво портрета народилося кількатисяч років тому. Найдавніші зі збережених творів цього жанру — гігантські скульптурні зображення давньоєгипетських прави- телів-фараонів, висічені з каменю.

Давньогрецький скульптор Поліклет у своєму творі «Канон» стверджував, що в правильно складеному тілі людини всі частини розмірні та пропорційні між собою. На доказ теорії Поліклет вилі­пив статую, назвавши її «Дорифор». (Демонстрація відповідних репродукцій.) Для багатьох поколінь вона стала символом доско­налості, краси людського тіла! А для скульпторів — зразком для наслідування. І в наші дні уявлення про красу майже не зміни­лося. Як і раніше, юні художники осягають таємниці скульптури античності, тобто греко-римської стародавності.

Малювати фігуру людини дуже складно, тому необхідно знати пропорції людського тіла.

Як, наприклад, у математиці одиницею виміру довжини є сантиметр, так у зображенні фігури людини одиницею виміру є голова. (Демонстрація таблиці фігури людини.) Голова в довжину росту людини вміщується 8 разів, плечей — 2 рази; у довжину від плечей до стегон (тулуб) — 3 рази, від стегон до ступні (ноги) — 4 рази; у довжину рук (від плеча до кисті) — 3,5 разу. Ці канони вивів Поліклет ще в Стародавній Греції.

 1. Практична робота
 2. Слово вчителя.

Давайте подивимося, які рухи робить людина, займаючись спортом. (Учитель викликає до дошки двох-трьох учнів, вони пока­зують рухи футболістів, баскетболістів тощо.)

А тепер звернемо нашу увагу на фігурку-конструктор. За бажанням фігурка може рухатися чи бути нерухомою. Цей конс­труктор допомагає художникові-початківцю зобразити людину в динаміці. (Демонстрація відповідних ілюстрацій.)

Квадрат поділіть на три рівні частини. Першу подумки поділіть на три частини, з яких 1/3 — голова, 2/3 — тулуб. Другу і третю частини розріжте навпіл горизонтально і вертикально.

 • Виконання колективної роботи «Спортивні змагання».

Завдання розподіляються по групах: 1-а зображує гру фут­болістів; 2-а — момент гри у волейбол; 3-я — змагання лижників. Перш ніж приклеювати всі деталі, перевірте, чи всіх пропорцій тіла ви дотримались. Учитель проводить індивідуальний інструктаж.

 1. Завершення уроку

Демонстрація дитячих робіт. Підбиття підсумків уроку. Завдання на наступний урок: принести папір, кольорові олівці, фарби.

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *