2 409 перегляд(ів)

Урок: Пропорції фігури людини в залежності від її віку, росту. Малювання однокласників із натури

Мета:

1. Поглибити знання учнів про передачу пропор­ційної побудови тіла людини; навчити передава­ти пропорції фігури людини в залежності від її віку, росту.

 1. Розвивати уявлення про простір, спосте­режливість, зорову пам’ять, образне мислення й уяву.
 2. Виховувати акуратність, формувати естетич­ний смак; активізувати творчу ініціативу учнів.

Обладнання: матеріали: кольорові олівці, фарби, альбом із шаблонами (с. 55-56);

зоровий ряд: репродукції: П. Пікассо «Дівчинка на кулі», І. Крамський «Селянин з вуздечкою», В. Сєров «Діти»; зразки нарисів.

Хід уроку

 1. Організація класу
 2. Актуалізація опорних знань

Бесіда.

 • Назвіть жанр образотворчого мистецтва, в якому працює художник, який зображує людину.
 • Кому належать слова про те, що в ідеально складеному тілі розмірні й пропорційні між собою всі частини?
 • Як називається статуя, яку створив грецький скульптор Поліклет?
 • Оголошення теми уроку

На минулому уроці ви пробували зображати фігуру людини за допомогою «конструктора». А сьогодні намалюєте фігуру людини в русі.

 1. Пояснення нового матеріалу

Слово вчителя.

(У ході розповіді демонструються відповідні репродукції.)

Дуже цікавим і в той же час найбільш трудомістким у реаліс­тичному відтворенні навколишнього світу є малювання людини. І справа не тільки в тому, що фігура людини є однією з найбільш складних та досконалих природних форм, але й у тому, що люди, маючи однакову загальну будову, значно відрізняються один від одного віковими, пропорційними особливостями, індивідуальними якостями, що обумовлено фізичними та психологічними даними їхнього розвитку.

Складність у зображенні людини пояснюється й великою кіль­кістю рухів, різноманітністю поз, які людина приймає за різних обставин. Крім того, правдиво передати в малюнку фігуру людини заважає одяг, хоча людська поза в багатьох випадках визначається саме ним. Наприклад, у людини в спортивному або робочому одязі поза більш динамічна, ніж у людини, одягненої по-зимовому.

Зображуючи людину, слід пам’ятати, що основні пропорційні співвідношення окремих частин фігури є практично однаковими для всіх людей.

Одиницею виміру при зображенні людини є висота голови. У фігуру дорослої людини висота голови вміщується 8 разів, під­літка — 6 разів, літньої людини — 7. Ширина плечей дорівнює двом головам. Голова, шия, тулуб складають половину росту людини, другу половину — ноги. Опущена рука досягає середини стегна. Довжина кисті руки дорівнює розміру обличчя, довжина стопи — висоті голови. При зміні пози людиною змінюється і центр ваги, а також положення голови, тулуба, кінцівок людини.

Спробуйте намалювати фігуру людини по точках руху, анало­гічну поданій в альбомі з шаблонами.

 1. Практична робота

Малювання однокласників із натури.

Учитель пропонує дітям зробити начерки фігури людини в альбомі з шаблонами. Однокласники позують один одному. Педагог звертає увагу на зміну центра ваги; учить помічати загальні риси в будові, звичках, рухах, одязі та їхні індивідуальні особливості.

 1. Завершення уроку

Загальна оцінка уроку. Перегляд дитячих робіт. Завдання на наступний урок: принести папір, кольорові олівці, фарби.

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *