4 083 перегляд(ів)

Урок: Рівновага тіл. Момент сили. Умова рівноваги тіла

Мета: подати пізні види рівноваги тіл; вивести формулу умови рівноваги тіл та момент сили; формувати вміння оцінювати ситуацію;

розвивати уявлення про оточуючий світ та техніку, вміння висловлювати та доводити думку;

виховувати точність, послідовність, економність, взаємоповагу.

Методи і прийоми навчання: гра “Фізичний конструктор”, аналіз конкретної ситуації, “Займи позицію”, гра “Хто більше”.

Обладнання: картки з елементами формул та правил,

Тип уроку – комбінований урок.

 

Хід уроку

 

  1. Організація класу.

Повідомлення теми та мети уроку.

 

  1. II. Актуалізація опорних знань.

  Гра “Фізичний конструктор”.

Учні об’єднуються в групи, отримують картки з формулами та правилами, розрізані на частини. Завдання полягає в тому, щоб якнайшвидше скласти формулу чи правило.

 

ІІІ. Пояснення нового матеріалу.

  Метод “аналіз конкретної ситуації”.

Уявіть, що Вам потрібно дотягтися до книжки на верхній полиці. Ви підставляєте стілець, стаєте навшпиньки, нахиляєтесь і… не втримуєте рівновагу. На цьому уроці ми з Вами розглянемо цю та подібні ситуації з точки зору фізики.

  • Рівновага тіла – це збереження стану руху або спокою з плином часу;
  • Умова рівноваги тіла: тіло, що рухається поступально, зберігає швидкість свого руху постійно, якщо рівнодійна сил, прикладених до тіла, дорівнює нулю F1+F2+…+Fn=0
  • Момент сили М – це фізична величина, що дорівнює добутку модуля сили F, яка діє на тіло, на плече L цієї сили: М = FL
  • Правило моментів: тіло, яке має нерухому вісь обертання, перебуває в рівновазі, якщо алгебраїчна сума моментів усіх сил, що діють на тіло, відносно осі обертання дорівнює нулю М1 + М2 + М3 +…+ Мп =0
  • Центр мас тіла – це точка перетині прямих, уздовж яких напрямлені сили, що викликають тільки поступальний рух тіла
  • Види рівноваги: стійка, нестійка, байдужа

 

 

 

 

ІV. Закріплення нового матеріалу.

  Фронтальним способом розв’язуємо задачі.

Задача №1.

До кінців невагомого стержня довжиною 80 см підвішені тягарці масами 400 та 800 г. Де треба поставити опору, щоб стержень знаходився в рівновазі?

Задача №2.

Залізний лом масою 10 кг і завдовжки 1,5 м лежить на ящику, виступаючи за його край зліва на 0,4 м, справа на 0,6 м. Яка потрібна сила, щоб підняти лівий кінець лома? Правий?

Метод “Займи позицію”.

  Проблема.

№1. Металева смужка, підперта посередині, перебуває в рівновазі. Чи збережекться рівновага, якщо один кінець смужки зігнути?

№2. Чи завжди збігаються центр мас і центр тяжіння тіла? Чи збігаються вони, наприклад для будинку?

В залежності бачення проблеми учні поділяються на дві групи: “Так”, “Ні”. Доводять свою думку.

 

  1. VI. Підведення підсумків уроку.

  Гра “Хто більше”.

Учні об’єднуються в дві команди. Команди по черзі приводять факти, твердження, поняття, про які йшла мова на уроці.

 

 

  1. VI. Домашнє завдання.

Опрацювати § 29, 30;     Вправа № 25, 26 ( 2 ).

Icon of Fiz10 Urok 38 Fiz10 Urok 38 (19.0 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *