549 перегляд(ів)

Урок: Різноманітність і значення найпростіших

Мета: ознайомити учнів з різноманітністю найпростіших, розповісти про роль найпростіших в екосистемах і їхнє значення для людини.

Обладнання й матеріали: підручник [1], зошит [3], фотографії, малюнки, плакати, схеми, що дозволяють ілюструвати різноманітність найпростіших, їхню роль в екосистемах і значення для людини.

Базові поняття й терміни: форамініфери, радіолярії, споровики, інфузорії, значення найпростіших.

Тип уроку: комбінований, вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

 

І. Організаційний етап

ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Обговоренняпитання

Погляньте на крейду, якою пишуть на дошці. Скажіть, чи має вона якийсь стосунок до одноклітинних тварин?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементамибесіди

  1. Різноманітністьнайпростіших

Урок можна починати з розповіді про форамініфери, які утворили поклади крейди. Але більшу увагу треба приділити паразитичним найпростішим.

Розповідь про паразитичні найпростіші має важливе практичне значення. Треба звернути увагу школярів на те, що знання можуть захищати людину від хвороб, тому що вона здатна запобігати їм.

Багато найпростіших живе в інших організмах, харчуючись за їхній рахунок і завдаючи їм шкоди, це явище називається паразитизмом. Наприклад, у товстій кишці людини може жити дизентерійна амеба. Звичайно вона харчується бактеріями, не завдаючи людині шкоди. Таке явище, коли паразит перебуває в хазяїні, але не шкодить йому, називається носійством. Носій амеб може їх поширювати. Амеби, що виходять із калом назовні, переходять у стан цисти. Цисти в зовнішньому середовищі довго зберігають життєздатність. Якщо нечистоплотна людина випадково перенесе брудними руками цисту на їжу й проковтне її, то в кишечнику амеба вийде із цисти й почне розмножуватися.

За певних умов дизентерійні амеби проникають в оболонку кишечника й починають живитися клітинами крові. Кишечник від цього вкривається виразками й травлення порушується. Це призводить до кривавого проносу. Хвора людина виділяє до 300 мільйонів цист на день. Носійство дизентерійної амеби часто зустрічається й у нашій країні, хоча в гостру форму ця хвороба переходить рідко…

Biol8 (11) (13.5 KiB, 0 downloads)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *