697 перегляд(ів)

Урок розвитку зв’язного мовлення.Як писати листи

Мета: дати поняття про структуру листа; ознайомити з правилами заповнення конверта; збагачувати словниковий запас учнів; розвиватитворчі здібності; виховувати любов до рідної мови, повагу до працілистоноші.

Хід уроку

  1. Організаційний момент
  2. Актуалізація опорних знань.Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні ми завітаємо в гості до майстерні слова.

— Як ви гадаєте, про що ми там дізнаємося? А допоможе наму цьому загадка.

  • Без душі, без тіла, за сто миль залетів. (Лист)

— Сьогодні на уроці ми дізнаємося про історію виникненнялистів, потренуємося правильно писати листи.

III. Робота з мовним матеріалом

  1. Робота за таблицею

 

Листи
Повідомляютьпро певні події Ділятьсявраженнями Звертаютьсяз проханням

 

— Навіщо людям потрібні листи? (У людей виникла потребау спілкуванні.)

  1. Словникова робота

— Відгадайте слова та запишіть їх у зошит.

  • Паперовий пакет, який зберігає таємницю послання. (Конверт)
  • Пункт призначення листа, місцезнаходження того, кому листпризначений. (Адреса)
  • Цифрове умовне позначення міста, села. (Індекс)
  • Людина, яка розносить листи. (Листоноша)
  • Людина, якій адресований лист. (Адресат)
  1. Колесо історії

— Листи люди писали одне одному ще з далеких часів. Дляцього вони використовували папірус, пергамент, глиняні дощечки,черепки.

Люди для спілкування спочатку використовували предмети,яким надавали відповідного значення. Відома легенда про лист,який надіслали скіфи персидському царю як відповідь на його вимогу підкоритися йому. Скіфи надіслали царю мишу, жабу, горобця,5 стріл. Це означало: якщо перси зариються в землю, сховаються підводу або злетять у небо, стріли скіфів їх усе одно знайдуть.

  1. Розподіл листів на групи

1-й у ч е н ь (читає листа)

Щоб в житті усе велося і добро щодня лилося.

Щоб від цього дня Миколи жили Ви в добрі й любові.

Щоб не знали ні бід-горя у бурхливім життя морі.

Щоб пишався вами край, а найбільше — Миколай.

Бо він любить всіх, хто в мирі, в згоді, в правді,

І до тих він уночі несе звабні калачі

Ще й цукерки і цукати, щоб солодко було спати! (Целист-побажання.)

 

2-й у ч е н ь (читає лист)

У світле та радісне свято жіноче

Матусю свою привітати я хочу.

Вона в мене добра, вона в мене гарна,

У домі ґаздиня вона бездоганна,

І слово підтримки для кожного має,

Та завжди в очах її посмішка сяє.

В цей день я для мами несу у руці

Яскравого сонця тонкі промінці,

І запах зелених, весняних гаїв,

І квіти з далеких, казкових лугів.

Зберу у долоні сріблясту росу

І рідній матусі її віднесу.

Дарую всю землю, ліси і моря!

Ти краща у світі! Матуся моя! (Це лист-привітання.)

  1. Гра «Збери лист»

— Відновіть лист, правильно розставивши його частини. Доякого виду листів він належить?

1-й ряд — лист № 1

1 А що цікавого ви, друзі, можете розповісти про своє місто?

2 Дорогі друзі!

3 Приїжджайте до нас у місто. Ми вам все це покажемо.

4 Ми дуже любимо своє місто. У ньому багато парків. Особливоцікаво у парку ім. Горького. Там є чудові атракціони. А щеу нашому місті є театри і цирк. І взагалі у нас є багато чогоцікавого.

5 Пишуть вам Іринка та Петрик.

6 Будемо з нетерпінням чекати ваших листів. (Це листрозповідь.)

 

2-й ряд — лист № 2

1 Твій дядько Петро.

2 Але в школі ти станеш грамотною людиною — ти навчишсядружити.

3 Ось ти і став великим, ось ти і став школярем. Завдання передтобою стоїть важливе, складне — навчитися писати, читатиі рахувати. Всі люди на землі: лікарі, шахтарі, будівельники —починали вчитися з такої ж палички в твоєму зошиті, з першоїбукви на дошці, з першого слова в букварі.

4 Дорогий друже! Бажаю тобі щастя, здоров’я, успіхів у навчанні.

5 Мій дорогий друже! (Це лист-побажання.)

 

3-й ряд — лист № 3

1 Хай перші весняні промені подарують тобі гарний настрій!

2 Прийми мої найщиріші привітання з чудовим весняним святом —Міжнародним жіночим днем 8 Березня!

3 Дорога матінко!

4 Бажаю тобі здоров’я, краси і ніжності. Хай у твоєму житті завжди крокують поруч радість, успіх і надія.

5 З любов’ю, твій син (дочка). (Це лист-привітання.)

 

Фізкульхвилинка

  1. Цікаво знати!

— Лист скаже про тебе більше, ніж ти можеш уявити! Для тебеголовне, щоб почерк був чітким. Щоб твій друг не витрачав часі сили, намагаючись розібрати недбало написані букви. І рядкищоб не повзли «вниз», а аркуш паперу був акуратним. Постарайсятакож не припускатися помилок. Лист починається зі звернення«здрастуйте», «добридень», «привіт». До близьких людей звертайсятак, як звертаєшся завжди. А ось до малознайомих пишуть набагатостриманіше. Якщо ж ти відповідаєш на чийсь лист, поквапся: відповідь потрібно відправити не пізніше 5–7 днів після того, як отримавпослання. Змусити людину чекати, проявити байдужість — неввічливо. Ось лист написано. На конверті — твоя адреса та адресатого, хто цей лист отримає. Тепер залишилося заклеїти конвертй опустити його до поштової скриньки. Але може бути і так: хтосьзі знайомих люб’язно запропонував тобі лист передати. Тоді конвертне заклеюють! Це знак довіри, вчинити інакше неприпустимо. Аджевихована людина не читає чужих листів, навіть якщо це зробитидуже легко і «ніхто все одно нічого не дізнається».

  1. Практична діяльність. Складання листа учнями

— Напишіть другові лист-розповідь про справи в класі, використовуючи для цього опорні слова.

Дорогий…

Хочу розповісти тобі про…

Я дуже сумую без тебе…

Напиши мені…

З нетерпінням чекаю відповіді…

  1. Записування учнями тексту в зошиті
  2. Заслуховування декількох листів. Виправлення мовнихпомилок
  3. Гра «Пограємо в пошту»

— Що потрібно знати, щоб лист дістався адресата? (Індекс — вінпотрібний машині, яка сортує листи на пошті. Завдяки індексовівідомо, куди, у який район треба відправити листа. Місто, назвувулиці, номер дома і квартири.)

— Заповніть конверт. (Учитель надає зразок заповнення надошці.)

  1. Для допитливих

— Лист написано, конверт підписаний. А що далі? Потрібно наклеїти марку. Навіщо?

Лист — це пасажир. А його квиток — це марка. Її наклеюютьна конверт.

Перша марка з’явилася 6 травня 1840 року. Британська поштавпровадила порядок, згідно з яким усі поштові відправлення малисплачувати.

Конверт кидають до поштової скриньки. Вона була винайденаморяками у XV столітті. Прямуючи з Європи до Індії, морські мандрівники залишали листи у великому кам’яному ящику на мисіДоброї Надії, а кораблі, що поверталися, забирали послання доЄвропи.

1975 року на конгресі Усесвітнього поштового союзу було затверджено свято — тиждень листа. Його відзначають у жовтні кожногороку. Тиждень листа — свято не лише листонош, але й усіх людей.Щороку вони розсилають 1,7 млрд листів, 54 млн посилок.

  1. Підсумок уроку

— Пошта пов’язує нашу країну з усім світом. Тож пишімо листиодне одному! Отримавши їх, адресат посміхнеться, а кожна посмішка — це промінчик сонця. Чим більше посмішок, тим світлішестає на нашій Землі!

— Якщо на уроці вам було все зрозуміло, виберіть жовту квіточку. А якщо у вас ще залишились питання, виберіть рожевуквіточку.

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *