3 183 перегляд(ів)

Урок розвитку зв’язного мовлення.Складання тексту-міркування «Чому ластівки відлітають першими»

Мета: узагальнити знання учнів про текст; удосконалювати вміння та навички школярів відповідати на запитання; складати твори-міркування;розвивати вміння добирати переконливі докази, аналізувати, робитивисновки; виховувати любов до природи.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

— Відгадайте загадку й визначте тему уроку.

  • Швидко скрізь цей птах літає,

Безліч мошок поїдає,

За вікном гніздо будує,

Тільки в нас він не зимує. (Ластівка)

— Покажіть на дошці малюнок, на якому зображений цей птах.Розкажіть, що ви знаєте про ластівок.

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Ви прослухали усні висловлювання своїх однокласників.Який це тип тексту? Який текст називається міркуванням?

— Сьогодні ми будемо вчитися писати текст-міркування проластівок.

  1. Робота над темою уроку
  2. Гра «Віднови загадку»

— Чи добре ви запам’ятали загадку про ластівку? Перевіртесебе. Відновіть текст загадки.

Швидко скрізь цей птах літає,

За вікном гніздо будує,

Безліч мошок поїдає,

Тільки в нас він не зимує.

— Чим живляться ластівки?

— Де вони будують свої гнізда?

— З чого і як ластівки будують гнізда?

  1. Гра «З’єднайте птаха з його гніздечком»

На дошці прикріплені малюнки птахів та їх гніздечок у довільному порядку. Діти мають з’єднати малюнок птаха з його гніздом.

  1. Бесіда

— Послухайте рядки з вірша Н. Забіли «Ластівки».

Пригріва весняне сонце.

В рівчаках біжать струмки.

Метушаться за віконцем

Клопітливі ластівки.

Підлетіли. Відлетіли.

Тільки крильця — блим та блим.

Це вони будують вміло

Для своїх маляток дім.

Всі працюють безупинно,

Не марнують, бачиш, час —

Грудочки м’якої глини

В дзьобах носять раз у раз.

— Які почуття автора виражають ці рядки? (Повагу, ніжність,любов до працьовитих пташок)

— Так, люди завжди любили і люблять ластівок та, спостерігаючи за їхньою поведінкою, склали про них прислів’я, а такожприкмети.

— Які прикмети про ластівок ви знаєте?

— З’єднайте частини прислів’їв. Поясніть їхній зміст.

Ластівки низько літають — а людина — вихід зі становищаЛастівка знаходить своє гніздо, дощ обіцяють.

Фізкультхвилинка

Будем дружно присідати,

Сонечко розвеселяти.

Встали-сіли, встали-сіли,

От уже й розвеселили.

Встало вранці ясне сонце,

Зазирнуло у віконце.

Ми до нього потяглися,

За промінчики взялися.

  1. Колективна підготовка до написання тексту-міркування

1) Бесіда.

— Чим живляться ластівки?

— Коли ластівки починають готуватися до відльоту?

— Які зміни відбуваються в цей час у природі?

— Куди зникають комахи?

— Куди відлітають птахи?

— Чому вони відлітають?

— Чи можна назвати ластівок мандрівниками?

— Яку користь приносять ластівки?

2) Які види текстів ви знаєте?

— Який текст називається міркуванням?

— Розгляньте схеми на дошці і розкажіть про будову текстуміркування.

3) Лексична робота (запис на дошці).

— Якими словами можна замінити слово ластівки під час написання тексту? (Ластівки — вони, птахи, пташки, мандрівники,друзі людини, вороги комах.)

  1. Самостійна робота в зошиті

— Складіть і запишіть текст-міркування за запитаннями.

— Коли ластівки стають мандрівниками?

— Куди вони летять?

— Чому ці пташки відлітають першими?

— Коли вони знову повернуться в рідний край?

Орієнтовний текст (читає вчитель після самостійної роботи)

Наприкінці літа ластівки стають мандрівниками. Вони летятьу теплі краї — вирій.

Пташки покидають нас, тому що їм немає чого їсти. Щойно холоднішає, комахи ховаються в щілини, під кору дерев, зариваютьсяв землю, в опале листя. Ми з нетерпінням чекаємо, коли ластівкиповернуться. Адже вони — захисники дерев у садах, парках і лісах.

  1. Підсумок уроку

— Який текст складали на уроці?

— Що нового дізналися про ластівок?

— Яку користь приносять ці пташки?

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *