6 157 перегляд(ів)

Урок технологій 7 клас: В’язання спицями як вид декоративно-ужиткового мистецтва.Інструменти і матеріали для в’язання

Мета: ознайомлення учнів з інструментами та матеріалами для в’язання, правилами безпечної праці та санітарно-гігієнічними вимогами під час в’язання спицями; розвиток пізнавальних здібностей школярів; виховання старанності й уважності під час виконання практичних завдань; формування інтересу до праці в’язальниці.

Завдання для учнів:

  • • розпізнавати й називати вироби, в’язані спицями;
  • • уміти добирати номер спиць відповідно до обраних ниток;
  • • організовувати робоче місце.

Методи: вправа ≪Візерунок настрою ≫, розповідь, бесіда з поясненням, демонстрація, ілюстрація, робота з підручником, ділова гра, застосування знань у практичній роботі, спостереження, особистий показ, обхід учнів, інструктаж.

Інструменти та матеріали: нитки для в’язання, спиці, ножиці.

Наочні посібники, ТЗН і додатковий матеріал: малюнок виноградної лози та листочки (стікери) різних кольорів, плакат ≪Інструменти і матеріали для в’язання ≫, зразки й натуральні об’єкти в’язаних виробів, різноманітні джерела інформації про пряжу, її види, різновиди спиць, правила безпечної праці під час в’язання, підручник (Трудове навчання. 7 кл. :підруч. для загальноосвіт. навч. закл. / Л. І .Денисенко, О. П. Гнеденко, Т. С. Мачача

та ін. — К. : Ірпінь : ВТФ ≪Перун≫, 2007. —192с. : іл.).

Міжпредметні зв’язки: історія.

Тип заняття: набуття учнями нових знань.

Хід заняття

І. Організаційний момент

Привітання, перевірка присутніх та готовності учнів і майстерні до заняття.

Створення позитивного емоційного настрою учнів.

Учитель заздалегідь записує на дошці вислів:

Щоб здивуватись, потрібна мить,

а щоб зробити дивовижну річ,

потрібні рокитерпіння й наполегливої праці.

Д. Гельвецій

У ч и т е л ь. Діти, я рада бачити всіх на сьогоднішньому заняттіі прошу вас звернути увагу на вислів, написаний на дошці. Меніхотілося б розпочати наше заняття саме цими словами. Прочитайтеуважно і скажіть, як ви його розумієте. (Учні пояснюють зміст вислову, після чого вчитель пропонує їм виконати тренінгову вправу«Візерунок настрою».)

Вправа «Візерунок настрою»

У ч и т е л ь. Діти, а чи знаєте ви, що від настрою залежить якістьроботи? Учені з’ясували, що за відповідним кольором можна охарактеризувати емоційний стан людини. Тож я пропоную всім визначити характер свого настрою. Перед вами на дошці — незвичайнийорнамент. Це візерунок настрою, він допоможе нам визначитисяз емоційним станом та налаштуванням на сьогоднішнє заняття. Заплющте очі на кілька секунд і уявіть, з яким кольором асоціюється ваш сьогоднішній настрій (синій, зелений, червоний, жовтий, коричневий, чорний, сірий). Тепер підійдіть до візерунка, візьміть листочок відповідного кольору і прикріпіть його на виноградній лозі.

(Для виконання означеної вправи вчителю потрібно заздалегідь намалювати на ватмані виноградну лозу та підготуватилисточки (стікери) відповідних кольорів. Виконання вправи надає вчителю змогу швидко дізнатися про загальне налаштуваннякласу на роботу (на вивчення нової теми, нового розділу програмив цілому), визначити емоційний настрій учнів.)

Ключ до трактування «Візерунка настрою»

У ч и т е л ь. Учені з’ясували, що колір необхідний для душілюдини, як повітря — для тіла. Він впливає на її емоційний стан,характер, життєдіяльність у навколишньому середовищі. Вивченням впливу кольорів на свідомість та здоров’я людини займається

наука кольоротерапія, до якої на сьогоднішньому занятті приєднаємось і ми! Отож, розгляньмо зв’язок між кольором та емоційнимстаном людини:

♦♦ синій — спокій, задоволення;

♦♦ зелений — упевненість;

♦♦ червоний — збудженість, агресивність;

♦♦жовтий — активність, бажання спілкуватися, веселість;

♦♦коричневий — тривога;

♦♦ чорний — страх;

♦♦ сірий — стрес, гіркота.

Ось такого незвичайного кольору в нас сьогодні вийшла виноградна лоза. Залишімо її до наступного заняття та з’ясуймо, як час,наш майбутній настрій та задоволеність від навчання вплине на забарвлення лози наступного разу.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

У ч и т е л ь. Діти, ви, мабуть, здогадалися, над якою темою ми сьогодні будемо працювати. Адже, звернувши увагу на вироби, що знаходяться перед вами, помилитися важко. Тема нашого заняття — «В’язання спицями як вид декоративно-ужиткового мистецтва. Інструменти і матеріали для в’язання».

Сучасна людина прагне, щоб її одяг та аксесуари відповідали моді і водночас були суто індивідуальними. Ручне в’язання даєможливість стати дизайнером власного одягу. Як говорила колисьКоко Шанель, трикотаж — це затишок, комфорт і доступний засіб вираження фантазії будь-якої жінки, яка хоче модно вдягатися. Оволодівши головними прийомами в’язання і користуючисьвласною уявою, ви зможете створювати для себе, своїх близькихі друзів неповторні в’язані речі. Набуті вміння дуже знадоблятьсявам в умовах сучасних ринкових відносин і дозволять зекономитисімейний бюджет. Тож давайте визначимося з планом нашої діяльності на сьогодні.

Бесіда з класом

1) Інструменти і матеріали для в’язання спицями.

2) Добір спиць і пряжі для в’язання.

3) Правила безпечної праці та санітарно-гігієнічні вимоги під час в’язання спицями.

ІІІ. Повідомлення теоретичного матеріалу

У ч и т е л ь. Діти, упродовж цього заняття ми з вами пригадаємо історію плетіння гачком та ознайомимося з історією та розвитком в’язання. Крім того, розглянемо правила безпечної праці тасанітарно-гігієнічні вимоги під час в’язання спицями, а також навчимося добирати спиці та пряжу для роботи. А почнемо ми розгляд теоретичного матеріалу з повідомлень дівчат, які здійснилиневеличку мандрівку в минуле й дізналися багато цікавого.

Деяким учням заздалегідь дається випереджальне завданнядля пошуку та підготовки необхідних матеріалів. Орієнтовно повідомлення можуть бути такими.

В’язання спицями як вид декоративно-ужиткового мистецтва

1 – й у ч е н ь. В’язання спицями належить до однієї зі старовинних технік рукоділля, виникнення якої сягає глибин історії.Найдавніші в’язані вироби, виявлені на території Старого світу,належать до IV–V ст. н. е, а на території Нового Світу (Перу) — доІІІ ст. н. е. Ручне в’язання спочатку з’явилося як необхідність, а надалі перетворилося на справжнє мистецтво. Цікавим фактом для насстало те, що найпершими в’язальниками були пастухи-кочовикиСтародавнього світу. Саме вони заклали основи сучасного в’язання.Мистецтво в’язання, потрапивши до Європи з країн Давньогосвіту, так і залишалось привілеєм чоловіків. Шляхетні лицарі, вертаючись із турніру, не вважали за принизливе для себе проводитидовгі зимові вечори у своїх замках за в’язанням. Високою майстерністю в цьому виді діяльності славились іспанці, шотландці, французи.

2 – й у ч е н ь. У Франції ручне в’язання з XIII ст. перетворилосяна дуже прибуткову справу. Французи для особистого використання почали виготовляти капелюхи, берети, безрукавки, рукавички,шкарпетки, накидки тощо. Стати в’язальником у ті часи було дуже

складно. Учнів набирали серед виключно обдарованих хлопчиків,які впродовж шести років опановували секрети майбутньої професії в’язальника!З другої половини середніх віків в’язання набуло нового розвитку. У 1589 р. в Англії з’явилась перша плоска в’язальна машина, яку створив священик Вільям Лі. З цього часу в’язальні машини почали використовувати для в’язання панчіх та рукавиць.А 1798 р. французи створили першу трикотажну машину.

Інструменти та пристосування для в’язання спицями

У ч и т е л ь. Дякуємо дівчатам за цікаву інформацію. А заразусі уважно подивіться на інструменти, які я тримаю в руках, і скажіть, якщо знаєте, як точно вони називаються. (Демонструє різнівиди спиць, проводить бесіду з класом.)

Отже, спиці — головний інструмент для ручного в’язання. Сучасна промисловість виготовляє їх з найрізноманітніших матеріалів: сталі, алюмінію, дерева, кістки, пластмас тощо. (Демонструє спиці, виготовлені з різних матеріалів, звертає увагу на їхні недоліки та переваги, пропонує учням у ході пояснення заповнити таблицю.)

Порівняльна характеристика спиць для в’язання

Матеріал, з якого

виготовлено спиці

Переваги Недоліки
Сталеві    
Алюмінієві    
Пластмасові    
Дерев’яні    

Найзручнішими вважаються сталеві спиці, тому що в’язанеполотно легко по них ковзає і не брудниться. Єдиний їхній недолік — вони важчі за спиці, виготовлені з іншихконструкційнихматеріалів.

Алюмінієві спиці легкі, але досить часто деформуються, а також окиснюються, забруднюючи світлу пряжу.Для в’язання виробів з пухнастої пряжі використовують легкі

дерев’яні або пластмасові спиці середньої товщини.Кінці спиць мають бути помірно загостреними. Гострі кінці розщеплюють пряжу, а спиці з тупими кінцями надміру розтягують петлі, що ускладнює в’язання. Поверхня спиць має бути гладенькою, без шорсткості, щоб під час в’язання не пошкоджуватипряжу.

Робота з підручником

Спиці для в’язання мають різну форму. Вони можуть мати одинабо два робочі кінці (рис. 1).

 

(Учитель просить учнів відкрити підручник на с. 148, уважнопрочитати, за якими ознаками розрізняють спиці, та записатиці відмінності до таблиці.)

Види спиць

Вид спиць Вид в’язання Приклади виробів
Закриті    
Відкриті    
Кільцеві    
Допоміжні    

Для виконання ручного в’язання потрібно підготувати певніінструменти і пристосування. Давайте уважно розглянемо їх у підручнику на с. 146 (мал. 99). Окремі з них ви також можете побачити на плакатах, розміщених на дошці (рис. 2). (Учитель пропонуєучням записати в зошит їхні назви (набір спиць, ножиці, лінійка,сантиметрова стрічка, довга голка з великим вушком, спеціальнашпилька, лічильник рядків та ін.).)

Рис. 2. Інструменти і пристосування для в’язання спицями

Ділова гра

У ч и т е л ь. А зараз, діти, проведемо ділову гру. Уявіть собі, що ми відкриваємо трикотажну майстерню, яка займатиметься виготовленням виробів, в’язаних спицями. Нам необхідно організуватикілька творчих груп, які мають розв’язати такі питання:

Група 1: розв’язання питання матеріалознавства: пряжа дляв’язання та її види.

Група 2: розробка рекомендацій добору спиць для в’язання.

Група 3: підготовка інструкції щодо безпеки праці та санітарно-гігієнічних вимог під час в’язання в трикотажній майстерні.

(Учитель надає учням потрібні джерела інформації, за допомогою яких вони можуть відповісти на запитання, що виникнутьпід час проведення ділової гри.)

Можливі варіанти відповідей учнів

Пряжа та її види (група 1)

Для в’язання спицями найчастіше використовують вовнянуабо напіввоняну пряжу, рідше — синтетичну, бавовняну, шовкову.Крім того, для в’язання можна використовувати шовкову тасьму.Вибираючи пряжу, особливу увагу звертають на кручення,пружність, рівномірність і міцність фарбування ниток. Надто скручена нитка непридатна для в’язання спицями, тому що в’язане полотно вийде цупким і матиме перекоси. Усунути перекіс за допомогою волого-теплової обробки неможливо: у сухому полотні вінз’явиться знову. Таку нитку краще використовувати для плетіннягачком.

Якщо в разі розтягування нитка «пружинить» у руках, намагаючись відновити початкову довжину, значить, вона міцна і сплетені з неї речі майже не деформуватимуться. Якщо ж нитка легко рветься, то її слід поєднати з більш міцною ниткою. Рівність нитки можна визначити, уважно проглянувши, чи немає вона потовщень або потоншень. Для нерівномірної пряжі вибір візерунків обмежений — підійдуть лише ті, що мають рельєфну

поверхню.

Однобарвні кольорові нитки необхідно перевіряти на стійкістьфарбування. Для цього потрібно змочити кінець нитки водою, загорнути в білу тканину і випрасувати гарячою праскою. Якщо натканині не залишиться кольорової плями, значить, нитка пофарбована доброякісно і її можна об’єднувати з пряжею іншого кольору.З пряжі, яка линяє, краще в’язати однотонний виріб.

На етикетці ниток фабричного виробництва зазначається номерпряжі, виражений дробовим числом, наприклад, 32/2 або 10/2.Перше число означає товщину нитки. Чим більше число, тим тоншанитка. Число після риски показує, зі скількох ниток її спрядено.

Пряжа продається в клубках або мотках. Дуже важливо вмітирозрізняти поняття «клубок», «моток», «пасмо».

Клубок — це нитки, змотані у формі кулі.

Моток — нитки, намотані на щось, наприклад, на спинку стільця.

Пасмо — частина мотка.

Добір спиць для в’язання (група 2)

Спиці розрізняють за номерами від № 1 до № 10 з проміжкому півномера. Кожен номер спиці відповідає її діаметру в міліметрах. Наприклад, спиця № 2 має діаметр 2 мм, № 3 — 3 мм, № 6 — 6 мм і т. д. Визначити номер спиці можна, приклавши її до звичайної лінійки або ж зробивши спицею отвір у папері та вимірявши його діаметр (рис. 3).

 

Рис. 3. Визначення номера спиці:а — прикладанням спиці до лінійки; б — вимірюванням діаметра отвору на папері

Номер спиці вибирають залежно від товщини нитки: спицямає бути майже вдвічі товщою за нитку. Визначити це можна так: складіть нитку навпіл і трохи скрутіть — товщина такої нитки має дорівнювати діаметру потрібної спиці.

Неправильно підібрані спиці можуть зіпсувати полотно. Якщовикористовувати в роботі спиці тонші за потрібне, полотно вийдецупким. Працювати такими спицями буде незручно, кожну петлюдоведеться пров’язувати, докладаючи зусиль. Якщо спиці товстіші, ніж потрібно, то в’язане полотно буде дірчасте, безформне.

Правила безпечної праці під час в в’язання спицями (група 3)

1) Не можна носити спиці в пластикових пакетах, тому що спицідосить гострі й можуть поранити вас та оточуючих. У сумці їхслід розміщувати на дні горизонтально.

2) Під час в’язання не можна сидіти близько один біля одного.

3) Забороняється спрямовувати гострий кінець спиці в бік однокласника.

4) Передавати спиці слід тупими кінцями вперед, тримаючи за їхгострий кінець.

5) Після завершення роботи потрібно заховати спиці у спеціальнукоробку або запхнути в клубок ниток так, щоб гострі кінці булиповністю сховані.

Санітарно-гігієнічні вимоги під час в’язання спицями

1) Сидіти потрібно прямо, на всій поверхні стільця, притулившисьдо його спинки.

2) Під час роботи світло має падати на виріб з лівого боку.

3) Лікті слід опустити й злегка притиснути до тулуба.

4) Для того щоб очі під час в’язання менше втомлювались, на коліна потрібно покласти білу серветку або вдягти білий фартух.

5) Клубок ниток під час в’язання має знаходитись ліворуч знизув пакеті або коробці.

6) Спиці з в’язанням потрібно тримати на відстані 30–40 см відочей.

7) Кожні 40–50 хв роботи необхідно робити перерву на 10–15 хв,щоб очі відпочили.

8) Щоб менше втомлюватись під час роботи, під ноги можна поставити низенький ослінчик або спеціальну підставку.

IV. Проведення хвилинки відпочинку (руханки)

Разом, діти, підніміться і до сонця потягніться,

Ніби сонях золотавий, погойдайтесь вліво й вправо.

Раптом вітер налітає й до землі всіх прихиляє…

Дощик з нас пилок весь змив, дружно всіх повеселив,

Тож за парти слід сідати

І в’язати починати!

V. Практична робота

Учитель пропонує учням самостійно здійснити підбір потрібних спиць і пряжі для подальшої роботи, а також розглянути та проаналізувати конструкції виробів, виготовлених з різної пряжі й за допомогою різноманітних елементів в’язання.

Послідовність виконання практичної роботи

Скласти нитку вдвічі і злегка скрутити її.

Порівняти товщину нитки й діаметр підготовлених спиць (товщина нитки й діаметр спиці мають бути однаковими).

Зробити висновок про правильність добору спиць і пряжі.

Визначити, з якого матеріалу виготовлено спиці, їхні недолікита переваги.

Установити номер та призначення спиць.

Під час виконання практичної роботи вчитель перевіряє, чи всі учні розпочали роботу; звертає увагу на правильність організації робочого місця й дотримання правил безпечної праці, коментує та надає консультації з приводу розгляду конструкцій різних виробів.

VI. Підбиття підсумків заняття

Використовуючи уявний мікрофон, учитель пропонує учнямусно закінчити речення:

♦♦На сьогоднішньому занятті, на мій погляд, найбільш цікавимбуло…

♦♦Отримана впродовж заняття інформація дозволяє мені дійтитаких висновків…

♦♦Набуті знання знадобляться мені для…

♦♦На цьому занятті я навчилася…

Учитель дякує учням за плідну спільну роботу; повідомляє оцінки результатів їх групової та індивідуальної праці; виставляє їх у класний журнал і щоденники учнів; повідомляє тему наступного заняття й дає завдання учням до його підготовки.

VII. Домашнє завдання

1. Опрацювати матеріал підручника на с. 142–149.

2. Вивчити правила безпечної праці, санітарно-гігієнічні вимоги та умови організації робочого місця для в’язання спицями.

3. Завдання для роботи в зошиті: переглянути порівняльну таблицю основних видів пряжі (створену під час вивчення розділу«Плетіння гачком»).

4. Підготувати доповідь про професію в’язальниці.

Icon of Trud Div7 (8) Trud Div7 (8) (376.8 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

3 comments for “Урок технологій 7 клас: В’язання спицями як вид декоративно-ужиткового мистецтва.Інструменти і матеріали для в’язання

  1. Танюшка
    10.11.2014 at 19:21

    Мені дуже допомогло!Дякую!

    • admin
      11.11.2014 at 19:11

      Дякуєм Тетяно за коментар!

  2. Леся Мудь
    08.09.2015 at 19:25

    Цікаві конспекти з трудового навчання

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *