829 перегляд(ів)

Урок: У казки в гостях. Практична робота «Який вигляд має Буратіно»

Мета: 1. Актуалізувати знання про професію ху- дожника-ілюстратора; розвивати навички відтворення руху, передачі пластичної ви­разності силуетної форми людини або тва­рини.

 1. Розвивати зорову й емоційну пам’ять, об­разне мислення, почуття бачення кольору.
 2. Формувати естетичний смак, дбайливе ставлення і любов до книги.

Обладнання: матеріали: олівці, гуаш, акварель, альбом з шаблонами;

зоровий ряд: лялька-марюнетка; літературний ряд: книги К. Колліоді «Приго­ди Піноккіо, або Мандрівка дерев’яної ляль­ки», О. Толстого «Золотий ключик, або При­годи Буратіно» у різних виданнях.

Хід уроку

 1. Організація класу
 2. Актуалізація опорних знань

Бесіда за запитаннями.

 • Хто працює над створенням книги?
 • Чим книга ,може зацікавити будь-якого малюка?
 • Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя.

Перед вами виставка дитячих книг, героями яких є Бураті- но. Подивіться: є книги старі й нові, з малюнками й без. За де­якими з них училися читати ваші батьки й бабусі. У кожній із цих книг свій герой, але ім’я в нього одне — Буратіно.

 1. Оголошення теми уроку

Сьогодні ми ознайомимося з ілюстраціями до книги «Золо­тий ключик, або Пригоди Буратіно», виконаними художника­ми різних країн.

 1. Вивчення нового матеріалу

Слово вчителя.

 • Який вигляд має Буратіно? Кожний відповість, що він виготовлений із дерева, у нього довгий ніс, курточка й штан­ці з кольорового паперу, на голові ковпак. Саме так його зоб­ражують ілюстратори всього світу, але й у кожного художника він особливий, свій. В одних художників Буратіно викликає посмішку, ці ілюстратори бачать у героєві багато веселого. В ін­ших Буратіно викликає співчуття, ці художники бачать у ньо­му тільки сумне. А третіх цікавлять тільки пригоди, і Буратіно в них незвичайний.

Причому в одного художника Буратіно буде вищий на зріст, інший намалює його ніс коротшим, третій одягне його в панта­лони зі смужками. І кожний із художників знає, що саме його герой схожий на вигаданого автором. А хто ж придумав історію про Буратіно?

Понад сто років тому в Італії з’явилася книга про дерев’яного чоловічка. Італія — батьківщина лялькового театру, там усім дітям відомі ляльки-маріонетки П’єро, Арлекін, Коломбіна. На сцені їх смикають за нитки — і вони рухаються.

Учитель демонструє ляльку-маріонетку.

Письменникові Карло Колліоді прийшла ідея створити казку про хлопчика-маріонетку, що став жити серед людей. Чо­го тільки з ним не траплялося! Але, як і має бути в казці, усе закінчилося добре, і герой з дерев’яної ляльки перетворився на живого хлопчика. І назвали його Піноккіо.

Книга, що була видана 1883 року, називалася «Приго­ди Піноккіо, або Мандрівка дерев’яної ляльки». У перекладі з італійської «буратіно» означає «дерев’яна лялька*. Цю казку прочитав у дитинстві письменник Олексій Толстой. Ставши до­рослим, він її переробив, і в 1935 році з’явилася книга «Золотий ключик, або Пригоди Буратіно». У його переказі фея із блакит­ним волоссям перетворилася на дівчинку Мальвіну, господар театру Манджафано на Карабаса-Барабаса, а вертун Піноккіо став називатися Буратіно.

Ну а хто ж першим намалював Піноккіо? Це був молодий художник Енріко Маццанті. Його герой — підліток, одягнений у короткі штанці. За ним розташовані казкові персонажі: кіт і лисиця, гігантська акула, голуб, фея та змій. Казка мала ус­піх. Вона була перекладена багатьма мовами і видана з ілюстра­ціями різних художників майже в усіх країнах світу.

А Волт Дісней створив свого Піноккіо: веселого здорованя, зовсім несхожого на італійську маріонетку.

Для вас і ваших батьків, бабусь і дідусів дерев’яний чолові­чок — один із найулюбленіших літературних героїв. Казка не­одноразово видавалася, її ілюстрували більше ЗО талановитих художників.

Першим ілюстратором «Золотого ключика, або Пригод Буратіно» був Б. Малаховський, близький друг О. Толстого.

Його малюнки виконані невимушеним штрихом, ніби жарто­ма. Письменникові вони дуже сподобалися.

Демонстрація ілюстрацій (альбом з шаблонами, с. 40). Широко відома книга з малюнками А. Канівського. Вони штрихові, але з легким підфарбуванням. Виразні й веселі ма­люнки точно відповідають настрою казки.

А яким буде ваш Буратіно? Напевно, несхожГим на всіх по­передніх.

 1. Практична робота

Прочитайте уважно ще раз улюблений уривок із книги «Зо­лотий ключик, або Пригоди Буратіно». Погляньте на ілюстра­ції художників.

Пам’ятайте: перемальовувати не можна! Робота має бути самостійною. Ви повинні створити власний образ Буратіно. Тех­ніка виконання й розмір малюнка можуть бути будь-якими.

 • Завершення уроку

Демонстрація кращих дитячих робіт.

Завдання на наступний урок: підготувати повідомлення про планети Сонячної системи. Написати розповідь про неісну­ючу планету.

Obraz4 23 (44.5 KiB, 1 downloads)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *