1 143 перегляд(ів)

Урок. Уживання прикметників у прямому й переносному значеннях

Мета: формувати в учнів уміння розрізняти прикметники, вжиті в прямомуй переносному значенні, влучно вживати їх в усному і писемномумовленні; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати зв’язнемовлення; виховувати любов до рідного слова.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Нумо, діти, підведіться!

Всі приємно посміхніться!

Пролунав уже дзвінок —

Починаємо урок.

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Каліграфічна хвилинка

Ссе есстспснус

Сонце соняшник ясне

Сонях сонечко зустрів,

Сонях сонечком розцвів!

М. Пономаренко

— Відгадайте загадку.

  • На городі він росте —

Сонце ясне, золоте.

Жовте око, жовті вії,

Та чомусь воно не гріє. (Соняшник)

— Запишіть слово-відгадку.

— Доберіть прикметники до слова соняшник.

  1. Гра «Утвори словосполучення»

— До іменників доберіть за змістом прикметники. Запишіть

словосполучення. Визначте рід прикметників.

День                                 водянистий

струмок                            гарячий

привіт                               сонячний

станція                                       водяний

птах                                  водна

кисіль дзвінкий

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми й мети уроку

— Прочитайте вірш. Знайдіть прикметники.

Бджілки золотисті

В квітах літають,

Роси перлисті

З трав опадають.

М. Рильський

— У якому значенні вжито прикметники?

— Доберіть до іменників бджілки і роси прикметники в прямомузначенні.

— На сьогоднішньому уроці ми будемо спостерігати за прикметниками, які вживають у прямому й переносному значенні.

В прямому й переносному

Значенні буває.

Висловити думку

Краще допомагає.

Золота осінь, золота річ,

Золотий характер, золотий вік.

Поміркуй і скажи:

Що справжнє, а що — ні?

  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
  2. Вибіркове списування

— Випишіть словосполучення переносного значення. Складітьречення з одним із словосполучень.

Солодкі ягоди, золоті руки, мамині руки, срібний передзвін,солодка мова, срібний перстень, золоте серце, холодний погляд, золотий колос, чиста вода, золотий годинник, холодний день, чистесумління.

Фізкультхвилинка

В землю вкинули зернину,

Налили туди води.

Промінь сонячний прилинув

І тепла додав туди.

Із зернини піднялася

Квітка гарна і ясна.

Так у світі почалася

Чиста й сонячна весна.

  1. Робота за віршем

— Прочитайте вірш. Знайдіть прикметники. Які з них ужитоу переносному значенні?

У зеленому лісі

Сидить коник зелененький в зеленому лісі,

На зеленій скрипці грає зеленої пісні

Про ярочок зелененький, зелені ялиці

І коника зеленого в зеленій травиці.

  1. Узагальнення й систематизація знань
  2. Гра «Утвори словосполучення»

— Утворіть споріднені слова-прикметники від слів у дужках.

Запишіть утворені словосполучення.Визначте рід прикметників. Виділіть закінчення прикметників.

Складіть три речення із утвореними словосполученнями (за вибором). Запишіть їх.

Праця (чесність)                 чесна праця (ж. р.)

пісня (народ)                       народна пісня (ж. р.)

місце (небезпека)                 небезпечне місце (с. р.)

життя (щастя)                     щасливе життя (с. р.)

справа (цікавість)               цікава справа (ж. р.)

ранок (погода)                    погожий ранок (ч. р.)

дитина (чудесно)                  чудесна дитина (ж. р.)

  1. Диктант «Скарбничка мудрості народу»

Для запису під диктування використовують прислів’я, приказки. Учитель читає текст один раз, учні уважно слухають і записують по пам’яті, потім озвучують свій запис.

  • Не родись багатий, а родись щасливий.
  • Нема гіршої долі, як жити без волі.
  • Двері мудрості ніколи не замкнені.
  • Хочеш бути щасливим — не будь лінивим.
  • Там земля мила, де мати народила.
  • У чужій стороні і сонце не так світить.
  • Шануй батька й неньку, то буде скрізь тобі гладенько.
  • Як березень не хмуриться, а весною пахне.
  • Травень ліс одягає — літа в гості чекає.

VІ. Підсумок уроку

Гра «Закінчи речення»

  • На уроці я вчився…
  • Найбільше мені сподобалося…
  • Наступного уроку я хочу навчитися…
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *