1 644 перегляд(ів)

Урок з біології: Клас Двостулкові молюски. Лабораторна робота № 9 «Порівняння та визначення черепашок молюсків»

Мета: ознайомитиучнів з різноманітністюмолюсків, провести лабораторну роботу з порівняння й визначеннячерепашокмолюсків.

Обладнання й матеріали: підручник [1], зошити [2], [3], фотографії, малюнки, плакати, схеми, що дозволяють ілюструвати двостулкових молюсків.

Базовіпоняття й терміни: молюски, двостулковімолюски.

Тип уроку: комбінований.

 

Хід уроку

 

I.Організаційний етап

Перевіркадомашньогозавдання

Учитель перевіряє в зошиті [2] наявність виконаної лабораторної роботи № 9 «Порівняння та визначення черепашок молюсків». Запитує, що залишилося незрозумілим, чи були труднощі у її виконанні, відповідає на питання школярів.

II.Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Обговоренняпроблемноїситуації

У кальмарів і восьминогів немає черепашки. Чому ж їх зараховують до типу Молюски?

III.Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементамибесіди

  1. Клас Двостулкові молюски

Цей клас поєднує малорухливих морських і прісноводних молюсків, їхнє тіло укладене в черепашку, що складається із двох стулок, сполучених між собою на спинному боці за допомогою особливої зв’язки. Відкриваються стулки черепашки пасивно завдяки еластичності зв’язок, а закриваються за допомогою двох м’язів-замикачів, розташованих у поперек тіла молюска й прикріплених своїми кінцями до двох стулок черепашки. Скороченням м’язів стулки притягаються одна до одної.

Основна особливість двостулкових — відсутність головного відділу тіла, а отже, глотки з терткою. Тіло двобічносиметричне, сплюснуте з боків, складається з тулуба й ноги, що найчастіше має форму клина й при розкритих стулках раковини висувається між ними. У прикріплених молюсків (устриця) нога редукується.

Зябра, а також внутрішній бік мантії покриті війками, рух яких нагнітає струмінь води через ввідний (нижній) сифон у мантійну порожнину. Вода ізсуспензієюводоростей, бактерійпроціджується через зябра й через вивідний (верхній) сифон видаляєтьсяназовні. З поверхнізябер за допомогоюспеціальнихвійокхарчовічасточкинаправляються в ротовийотвір. Таким чином, зябра у двостулковихмолюсків є не тільки органом дихання, але й фільтруючимпристроєм для проціджуваннязавислих у водіхарчовихчасточок. Такийспосібдобуванняїжі є характерним для малорухливихорганізмів і називаєтьсяфільтраційним…

Biol8 (29) (14.9 KiB, 2 downloads)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *