2 128 перегляд(ів)

Урок з фізики: Сила тертя

Мета. поглибити знання учнів про силу тяжіння; пояснити практичне значення та застосування даної теми; навчити розв’язувати задачі; розвивати уявлення про сучасну техніку, творчі здібності учнів. виховувати економність та бережливість.

Методи і прийоми навчання: фізичний аукціон, бесіда, мозковий штурм, сократівська бесіда, самостійна робота, метод ПРЕС.

Обладнання: динамометр, брусок, тягарці, металеві шарики або циліндри.

Тип уроку – комбінований урок.

 

Хід уроку

  1. Організація класу.

Повідомлення теми та мети уроку.

  1. II. Актуалізація опорних знань.

Фізичний аукціон

Учням пропонується «купити» бали для оцінки. «Купляє» бал той, хто правильно відповідає на поставлені запитання. Відповідь може дати той, хто перший підняв руку.

  1. Що таке невагомість?
  2. Що таке перевантаження?
  3. Яка різниця між силою тяжіння і вагою?
  4. Як читається закон всесвітнього тяжіння?
  5. Чим відрізняються між собою рухи тіла вгору і вниз?
  6. Яка різниця між рухом тіла кинутого горизонтально і під кутом до горизонту?
  7. Чи можливо таке, щоб тіло кинуте горизонтально, не впало на Землю?
  8. Що означає вислів «перша космічна швидкість»? Чому вона дорівнює?
  9. Яким методом виміряти масу тіла в космосі?
  10. Людина стрибає зі стільця, тримаючи на долоні яблуко масою 200г. З якою силою яблуко тисна на руку людини в момент стрибка? Чому?
  11. Скільки космічних швидкостей Вам відомо і для яких польотів їх використовують?
  12. Чому Місяць рухаючись навколо Землі не падає на неї і від неї не віддаляється?

 

III.  Мотивація вивчення нової теми.

Бесіда про значення та застосування розглядуваних явищ в техніці та побуті.

 

  1. IV. Пояснення нового матеріалу.

Сократівська бесіда

  1. За рахунок якого явища тіла не ковзають по поверхні?
  2. Чому небезпечно вести автомобіль по зледенілій дорозі?
  3. Яким є тертя, шкідливим чи корисним? Чому?
  4. Привести приклади прояву негативного та позитивного тертя.

Досліди.  Досліди виконують учні.

– Порівняння руху бруска за допомогою динамометра по поверхні і кочення кульок (циліндрів)

– Порівняння руху бруска на різних поверхнях

Виводимо формулу сили тертя.

 

Ще однією силою електромагнітної природи є сила тертя

Сила тертя – сила, яка виникає у всіх видах тертя і напрямлена вздовж поверхонь, які торкаються внаслідок переміщення тіл.

Тертя між поверхнями двох твердих тіл, які доторкаються, за відсутності між ними рідкого чи газоподібного шару називають сухим тертям. Тертя між поверхнею твердого тіла і оточуючим його шаром рідини чи газу, в яких це тіло рухається, називають рідким чи в’язким тертям.

Сухе тертя поділяється на: тертя спокою (тертя за відсутності відносного переміщення контактуючих тіл) та тертя ковзання (тертя, що виникає під час відносного руху контактуючих тіл).

В’язке чи рідке тертям – це сила опору, яка виникає під час руху тіл у рідинах чи газах.

Силу тертя Fтер, яка перешкоджає виникненню руху одного тіла відносно поверхні іншого, називають силою тертя спокою. В умовах спокою тіла сила тертя може мати будь-яке значення.

Сила тертя спокою завжди напрямлена протилежно діючій на тіло зовнішній силі, що намагається привести це тіло в рух.

Fтер = μN,  де N= mg – реакція опори, μ – безрозмірний коефіцієнт тертя спокою, Значення цього коефіцієнта залежить від матеріалу і стану поверхонь, що труться.

Коефіцієнт тертя спокою залежить від матеріалу контактуючих тіл, якості обробки їх поверхонь, наявності між ними чужорідних рідин та інших чинників. Його визначають експериментальним шляхом.

Досліди показують, що сила тертя не залежить від площі поверхонь тіл, що дотикаються, і від відносного положення тіл. Коефіцієнт тертя, наприклад, ковзана об лід однаковий по всій поверхні льодової доріжки, якщо поверхня льоду скрізь однакова.

На практиці доводиться як зменшувати, так і збільшувати сили тертя між поверхнями тіл. Для збільшення μ поверхні тіл роблять шершавими, нерівними, обробляють їх порошками твердих металів. Для зниження μ переходять від сухого тертя до тертя у шарах рідин (внутрішнє тертя). Тертя ковзання змінюють тертям кочення, оскільки коефіцієнт тертя кочення значно менший. Змащення суттєво зменшує силу тертя. Наприклад, сталь по сталі після змащення ковзає так само легко, як сталь по льоду (коефіцієнт тертя становить лише 0,04).

 

  1. V. Закріплення нового матеріалу. (мозковий штурм)
  2. Чи зміниться значення коефіцієнта тертя, якщо брусок пересувати гранню з іншою площею поверхні? Якщо брусок поставити на круглі олівці?
  3. Чи завжди сила тертя ковзання менша за силу тертя спокою?
  4. Від чого залежить сила тертя?
  5. У чому причина тертя?
  6. Для чого роблять насічки навколо головки цвяха, а перед вбиванням його у дошку змащують?

 

Самостійна робота.

Учні отримують завдання самостійної роботи на картках. Якщо учень не може розв’язати задачу він може отримати допомогу: невелику підказку або алгоритм розв’язування.

 

№1. На вантажному автомобілі перевозять контейнер горизонтальною дорогою. Від чого залежить і як спрямована сила тертя спокою, яка діє на контейнер, коли автомобіль: а) перебуває у стані спокою; б) прискорює рух; в) рухається прямолінійно  і прямолінійно; г) рухається рівномірно, повертає; д) гальмує?

Підказка.   Тертя має напрям протилежний напряму руху.

 

№2. Людина везе візок масою 30 кг по дорозі (коефіцієнт тертя 0,05). З яким зусиллям треба штовхати візок по горизонтальній ділянці дороги? Підказка.    Зусилля з яким треба штовхати візок дорівнює силі тертя.

 

№3. Через який час після початку аварійного гальмування зупиниться автобус, який рухається зі швидкістю 12 м/с, якщо коефіцієнт тертя при аварійному гальмуванні дорівнює 0,4?

Підказка.

І. При гальмуванні прискорення породжується силою тертя

ІІ.  Алгоритм розв’язування.

1.Сила з яка зупиняє автобус рівна силі тертя, з них вивести прискорення

2.Вивести час руху тіла з формули обчислення швидкості при рівносповільненому русі.

3.Підставити прискорення у виведену формулу обчислення час.

 

  1. VI. Підведення підсумків уроку.

Методом ПРЕС:  учні повідомляють, що нового вони взнали на уроці.

 

  1. VI. Домашнє завдання.

Опрацювати § 27;          Вправа 23

Підготуватись до лаб. роб. №5

Icon of Fiz10 Urok 35 Fiz10 Urok 35 (20.6 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

1 comment for “Урок з фізики: Сила тертя

  1. lspwu/21
    20.11.2015 at 04:18

    урок сподобався

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *