4 450 перегляд(ів)

Урок з природознавства: Риби

Мета:продовжити формувати поняття «риби»; розвивати вміння описувати риб, визначати їх за істотними ознаками; розвивати спостережливість, мовлення, мислення,пам’ять учнів; виховувати дбайливе ставлення до тварин.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
  2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

— Назвіть істотні ознаки комах.

— Які частини тіла є в комах?

— Якою їжею живляться комахи?

 

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Г МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про життя риб, їх розмноженняі розвиток.

 

  1. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
  2. Робота за підручником (с 106-109)

— Пригадайте істотні ознаки риб.

— Розгляньте малюнки на с. 107. Назвіть морських риб і прісноводних.У чому полягають особливості будови риб?

Запам’ятайте! Усі риби— водяні тварини з обтічною формою тіла.

— Це допомагає їм швидко рухатись у воді. Для кращого захисту тіло рибукрите лускою і шаром слизу та складається з голови, тулуба й хвоста. Замістьпарних кінцівок — плавці. Дихають риби за допомогою зябер розчинениму воді киснем.

— Як розмножуються риби?

— Щойно скресне на водоймах крига, риба піднімається із зимувальних ямугору. Наближається період розмноження — нерест. Протягом нересту рибизмінюють свій зовнішній вигляд. Забарвлення у самців стає яскравішим, як,наприклад, у річкового окуня. Більшість риб після нересту кидають свою ікрунапризволяще. З ікринок з’являються личинки, які згодом стають мальками.Дуже багато ікри, личинок і мальків гине, тому риби відкладають її величезну

кількість.

— Чим дихають риби?

— Розгляньте малюнки на с. 108. Що ви знаєте про цих риб?

— Морські риби надзвичайно різноманітні за розміром та формами. Вонинаселяють усі частини Світового океану і чудово почуваються: одні — біля поверхні,інші — в товщі води або й на найбільших глибинах.

— Чим живляться риби? Наведіть приклади рослиноїдних, хижих та всеїднихриб.

— Яким є значення риб у природі?

Висновки

  • Тіло риб — обтічної форми, вкрите лускою і шаром слизу.
  • Риб розподіляють на морських і прісноводних: річкових, озерних і ставкових.
  • Риби досконало пристосовані до життя у водному середовищі.

 

  1. Фізкультхвилинка

 

  1. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
  2. Робота над загадками
  • Голова є, а шиї немає,

Без ніг, а далеко ходить,

Очі є, а брів немає. (Риба)

  • Чорну гадюку візьму я в руку —

Вона не вкусить. (В’юн)

  • У мулі він ховається,

В сметані смажиться. (Карась)

  • Крила є, та не літає,

Ніг нема, а не доженеш,

Зуби є, та не порахуєш.(Щука)

  • У воді вона живе,

Дзьоба немає, а дзьобає. (Риба)

  • У річці, у ставі, у морі ,

Живе і не відає горя.

Дзьоба нема та дзьобає із гачків

Мушок, жучків, черв’ячків. (Риба)

  • В річці риба проживає —

Довгу морду вона має,

Гострі зуби, хижу вдачу —-

В річці всі від неї плачуть. (Щука)

  • У ставку найбільша злюка —

Це зубаста хижа… (щука).

  • Упіймав Івасик рибку,

Але витягнути — мука!

Бо сердита і велика

На гачок зловилась…(щука).

  1. Практичне завдання

— Поспостерігайте за рухом риби в акваріумі. Що допомагає рибам плаватив різці боки, повертатися і спливати до поверхні? Чому рибу важко втримати в руках?

— Про що ви дізналися в рубриці «Для допитливий»?

  1. Робота над таблицею
Комахи Риби

 

  1. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Прочитайте висновки на с. 109.

— Чому риби швидко рухаються у воді?

— На які групи розподіляють риб залежно від типів водойм, у яких вони мешкають?

— Чи піклуються риби про своє потомство? Поясніть. ‘

— Чому риби відкладають величезну кількість ікри?

— Складіть розповідь про різноманітність риб. Які акваріумні рибки вам відомі?

 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С .106-109.

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *