398 перегляд(ів)

Урок  запитань і відповідей. Оповідання Яна Грабовського «Рекс»

Мета. Познайомити учнів з оповіданням  польського письменника Яна рабовського,                                                                       називати основні ознаки оповідання як жанру; знаходити у структурі тексту художні описи тварин, пояснювати їх роль у творі; пробуджувати інтерес учнів до тваринного світу; розвивати навички виразного читання і стислого переказу тексту; виховувати любов до природи, спостережливості, дбайливого ставлення до неї.

Обладнання. Таблиця складів, карта Європи, таблиця до гри «Знайди пеньок», картини з зображенням вовка, робочий зошит.

 

                                                    Хід заняття

  1. Емоційний настрій до заняття

Сьогодні у нас незвичайний урок

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну відому, в країну чудову,

Що нас так чекає й збагачує мову.

Щоб нам швидше до неї потрапить,

Потрібно екзамен кмітливості скласти.

Тож сядьте рівненько, стежте уважно,

Щоб здогадатись було нам неважко.

  • Щоб здогадатися у яку країну ми сьогодні потрапимо, потрібно пригадати які країни є нашими сусідами. У одній з цих країн і проживав автор нашого сьогоднішнього, дуже цікавого оповідання. Але перед тим, як почати працювати, давайте підготуємося до роботи.
  1. Вправи на вдосконалення читацьких навичок.

2.1 Розчитування

За таблицею учні читають склади.

1. к ак ок ук ик ік ек єк як юк
2. л ла ло лу ли лі ле лє ля лю
3. л ал ол ул ил іл ел єл ял юл
4. м ма мо му ми мі ме мє мя мю
5. м ам ом ум им їм ем єм ям юм
6. н на но ну ни ні не не ня ню
7. н ан он ун ин ін ен єн ян юн

 

2.2 Вправа на розвиток уважності.

Гра «Знайди пеньок»

У таблиці записані однакові слова, а серед них таке,що відрізняється тільки однією літерою. Слова показують дітям на кілька секунд. За цей час вони повинні знайти і назвати це слово, тобто «пеньок»

ніс                      гнів                      носили

ніс                      гнав                     носили

ріс                      гнів                      носили

ніс                      гнів                      косили

  1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми заняття.

– З давніх-давен тварини живуть поряд з людьми. Про їхню дружбу написано безліч творів. «Мову» звірів, птахів, комах може зрозуміти лише той, хто доброзичливо спостерігає за ними, не втручається в їхнє життя, але в потрібну мить приходить на допомогу.

Теплі почуття і бажання більше знати про братів наших  менших, оберігати їх, напевно, викличе у тебе сьогоднішній твір. Ви правильно сказали про наші сусідні держави. І в одній з них-у Польщі жив і творив чудовий письменник Ян Грабовський. Покажіть на карті де ця країна. Про кого ми сьогодні будемо читати, дізнайтесь самі відгадавши цю загадку

Сірий звір, гострий зір,

Він чатує біля нір,

Хижий чи ледачий,-

Спить і здобич  бачить. (Вовк)

– Сьогодні ми прочитаємо його оповідання «Рекс». Будемо вчитися виразно  читати текст, пояснювати роль тварин у нашому житті, висловлювати свою думку щодо прочитаного.

  1. Ознайомлення з біографічними даними письменника.

Інколи здається: ну що можна сказати нового про звичайних коней, собак, кішок, курей чи овець? Виявляється, дуже багато.

Польський письменник Ян Грабовський роз­повів про своїх улюбленців такі невигадані та незвичайні історії, що почнеш читати і не оді­рвешся!

Його герої часто розмовляють один з одним, жартують, сперечаються. І хоч, ми чудово розу­міємо, що тварини насправді розмовляти не вміють, у нас ані на мить не виникає відчут­тя, що автор це вигадав. У чому ж тут секрет? А в тому, що Ян Грабовський дуже любив тва­рин. І не лише любив. Він їх вважав друзями, помічниками людини. А ще він дуже любив дітей, які його все життя оточували. Тому твори письменника сповнені невичерпної доброти.

Ян  Грабовський  прожив довге життя.   Майбутній    письменник   народився    в    маленькому містечку Рава Мазовецька.  За освітою він був інженером-хіміком, але захоплювався й багатьма іншими   професіями:   вивчав   історію   мистецтв, викладав у гімназії, складав математичні задачки, писав   путівники   по   рідному   краю, який чудово знав і любив.

Та справжнім покликанням Яна Грабовського була   література.   Тому   його   книжки   “Рекс”, ‘Пуцек”, “Крилата   братія”, “Улюблений   звіринець” добрі, мудрі  та світлі,   їх дуже люблять польські   дітлахи, та   й   не  тільки   польські, бо твори письменника  перекладено  багатьма  мо­вами  світу.

Тепер про нього знатимеш і ти.

  1. Вивчення теми заняття.

5.1 Читання тексту вчителем.

5.2 Словникова робота. Поясніть, як ви розумієте значення слів: бовкнув (сказав, проговорився), пожитки ( речі, гостинці, клунки), лемент (крик, гамір), прожогом (дуже швидко).

5.3 Читання казки учнями (ланцюжком)

5.4 Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

– Як вовк потрапив у людську оселю?

– За що люди полюбили його?

– Які повадки хижої тварини проявилися в Рекса?

– Прочитайте, як господар провчив вовка, за те, що він ловив курей?

– Чому саме вміння бути вірним другом згубило Рекса? Зачитайте.

5.5 Хвилинка – цікавинка

Своєю зовнішністю звичайний, або сірий вовк, на перший погляд, нагадує великою сильного собаку.

Проте його дуже легко впізнати за влас­тивими лише вовкам ознаками. У нього широколоба голова з масивною видовже­ною мордою, могутні ікла. Хвіст завжди тримає опущеним. Гострі вуха або стир­чать догори, або притиснуті назад і ніколи не згинаються вниз, як у собак.

У багатьох, певне, склалося враження, що вовк — могутній цар усього тваринного світу України і сильнішого звіра за нього немає. Він на всіх нападає (навіть на вед­медя), усі його бояться. Кожна тварина, зачувши дух сіроманця, прожогом утікає світ за очі.

Але ні. Є в природі і той, кого вовк боїться дужче за мисливця. Це орел-беркут, найбільший хижий птах.

  • Подивіться на дошку, я покажу вам картини із зображенням вовка.
  • Чим він тут відрізняється від звичайного собаки?

5.6    Розвиток  зв’язного мовлення.    

1 група                                                                                       2 група

Розказати, якою ви уявляєте дівчинку Крисю,         Розказати,яким ви уявляєте

двір, в якому

яка у неї вдача,зовнішній вигляд.                          жили господарі і Рекс.

6.Робота в зошитах.

  1. Узагальнення й систематизація знань.

– Чи погоджуєтеся ви з думкою, що домівка диких тварин – ліс? Обґрунтуйте свої міркування.

  1. Підсумок уроку.

– Що повчального для вас у цьому  оповіданні?

– Які почуття викликає у вас така кінцівка твору?

– Чи справді таке може статися у реальному житті?

Завдання ерудитам. Прочитайте самостійно ще й інші твори Яна Грабовського про дітей і тварин, які сповнені невичерпною добротою і незвичайними історіями. Це  оповідання про овечку «Мітка», « Чорний півень».

Icon of Zar F 23 Zar F 23 (193.7 KiB)
Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *