539 перегляд(ів)

Урок. Змінювання дієслів за часами

Мета: вдосконалювати вміння учнів розпізнавати час дієслів, уживати дієслова в різних часових формах; розвивати зв’язне мовлення учнів,вміння аналізувати, узагальнювати; виховувати працелюбність.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Каліграфічна хвилинка

Жжвжкжжх

Жоржини вежа кожух

Жайворонок в небі в’ється,

Ясне сонечко сміється.

— Підкресліть дієслова, визначте їх час. Поясніть, як ви церобите.

— Зробіть повний звуковий аналіз слова в’ється.

— Поділіть слово ясне на склади для переносу.

  1. Словникова робота

— Поясніть значення слів метал, бетон.

Метал — речовина або сплав, ознаками якої є висока міцність,ковкість, блиск, здатність проводити тепло й електричний струм.

— Доберіть спільнокореневі слова. (Металевий, металіст, металург, металургія, металургійний)

Бетон — будівельний матеріал, виготовлений із суміші цементуз гравієм або щебенем, піском тощо.

— Доберіть спільнокореневі слова. (Бетонувати, бетонування)

Записування складних речень

Метал проводить електричне тепло й електричний струм. З бетону виготовляють панелі, блоки, зводять споруди.

ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку

— Яку частину мови ми з вами вивчаємо?

— Скільки часів має дієслово?

— На сьогоднішньому уроці ми вдосконалюватимемо свої вміннявизначати час дієслів.

  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
  2. Гра «Що не так?»

Що не так?

Посадив ведмідь в лісочку

Шість берізок, два дубочки.

Рахувати сам не вмів

І ворону попросив.

Почала вона кувати,

Та не може полічить,

Ану ж ви допоможіть.

Л. Савчук

— Поясніть заголовок.

— Допоможіть вороні полічити дерева.

— Визначте дієслова та їх час.

Фізкультхвилинка

Потік дзюрчить, потік біжить,

А сарна наша хоче пить.

Присіла сарна край струмка,

Встромилась мордочка тонка.

Як напилась вона води,

То стала жвава, хоч куди.

Скакала сарна по стежках,

Забула сарна геть про страх.

Та зупинилася на мить,

Як вчула — вовчик десь гарчить.

У кущик хутко заховалась,

Бо геть до смерті налякалась.

  1. Гра «Заповни пропуски»

— Прочитайте, визначте дієслова, час. Знайдіть спільнокореневіслова, виділіть корінь. Поясніть правопис уставлених слів, заголовок.

Від зими до зими

Січень … , лютий … ,

Березень … квітень …

Травень під ноги … травицю,

Червень … сіно в копиці.

Липень медовий бджілок …

Серпень чудовий душу … .

Вересень … груші в садочку.

Жовтень … клену сорочку.

Листопад … килими.

Грудень … — початок зими.

Ф. Петров

Слова для довідок: січе, лютує, плаче, квітує, стеле, складає,трусить, чарує, дарує, гаптує, застеля, надходить.

— Як ще можна назвати вірш? Що робить кожен місяць?

  1. Узагальнення й систематизація знань
  2. Робота в парах

— Поміняйте місцями абзаци, щоб вийшов текст.

Діти забрали пташеня. Дома вони перев’язали крильце, посадили його в клітку.

Під березою Мар’янка й Дмитрик знайшли совеня з пошкодженим крилом. Воно тужливо пищало.

Незабаром крильце у пташеняти зажило. Діти випустили совенятко на волю.

— Підкресліть у тексті дієслова, визначте час.

— Прочитайте текст. Знайдіть речення, яке не відповідає темітексту. Назвіть дієслова, визначте їхній час.

Соловейко

Одним з останніх прилітає у рідні краї соловей. Коли зацвітаєбузок, то чути солов’їний концерт. Літає зозуля по дібровах та діткам угадує, скільки їм років. Ця найобдарованіша на голос птахаспіває, аж поки ячмінь колос не викидає.

  1. Тестування

— Які з поданих дієслів стоять у минулому часі?

а) Прилетить, заспіває, сховає, світитиме;

б) летів, співала, заховав, світило;

в) летить, співає, ховає, світить.

  1. Гра «Упіймай дієслово»

Квітне у лузі калина,

Пісня лунає в саду солов’їна.

Колос у полі зерном наливається.

Радість прийшла у село!

М. Познанська

VІ. Підсумок уроку

— Що вивчали на сьогоднішньому уроці?

— Які нові знання здобули?

— З яким настроєм закінчуєте урок?

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *