396 перегляд(ів)

Урок. Змінювання прикметників за числамиі за питаннями у сполученні з іменниками

Мета: навчати школярів змінювати прикметники за числами і за питаннямиу сполученні з іменниками; вдосконалювати вміння ставити питаннявід іменника до прикметника; розвивати зв’язне мовлення, образнемислення учнів; виховувати працелюбність.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Каліграфічна хвилинка

Яс еюцьтупочща

Сонце щавель

Попрощалось ясне сонце

З чорною землею.

Виступає круглий місяць

З сестрою зорею.

Т. Шевченко

— Випишіть прикметники і поставте до них запитання.

— Зробіть звуковий аналіз слова місяць.

— Знайдіть і назвіть у вірші букви, які позначають два звуки.

— Назви головні члени у першому реченні.

  1. Прикметниковий диктант

Завдання. Дібрати прикметники до іменників, які диктує вчитель, пояснюючи при цьому всі орфограми й у прикметниках,й у іменниках.

Пиріг (яблучний, ароматний, свіжий, рум’яний, смачний, …)

Пшениця (золота, стигла, висока, густа, зелена, …)

Черешня (стигла, соковита, червона, налита, запашна, …)

Автомобіль (швидкий, легковий, вантажний, новий, красивий, …)

  1. Гра «Упіймай прикметник»

Учитель читає текст, учні плещуть у долоні, почувши прикметник.

 

ПЕРША КВІТКА

На сонячних пагорбах з’являються жовті квіточки. Вони нагадують нам краплини сонця. Це квіти мати-й-мачухи.

А чому їх так називають? Великі зелені листочки цієї рослинине зовсім звичайні. Верхня частина листочка зелена й гладенька.Якщо прикладеш його до щоки, то відчуєш холодок.

Нижня частина листочка вкрита білими ворсинками. На дотиквона викликає відчуття тепла. От і кажуть у народі, що один бік зігріває, як мати рідна, а другий — холодом обдає, ніби мачуха.

(Сонячних, жовті, великі, зелені, звичайні, верхня, зелена, гладенька, нижня, білими, рідна)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомленнятеми й мети уроку

Вибірковий диктант

— Випишіть прикметники з вірша у стовпчик.

Тепла і ніжна в матусі рука.

Дужа й солона вона — в моряка.

У сталевара — міцна, мозолиста.

Легка, мов крило,— в піаніста-артиста.

В лікаря — чуйна.

Шорстка — в хлібороба…

Тільки ніяка рука — у нероби.

Л. Савчук

— З яким іменником зв’язані виписані прикметники? (Рука)

— У якому числі вжито іменник рука?

— Сьогодні ми вчитимемося змінювати прикметники разомз іменниками в однині і множині, виділяти закінчення.

  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
  2. Робота в групах

— Попрацюйте разом. Спишіть сполучення іменників з прикметниками. Позначте закінчення прикметників.

Однина         

солодка груша

глибокий ставок

широке поле

червона троянда

глибоке озеро

 

Множина

солодкі груші

глибокі ставки

широкі поля

червоні троянди

глибокі озера

— Прикметник завжди стоїть у тому числі, що й іменник, з якимвін зв’язаний. У множині всі прикметники мають закінчення –і.

Фізкультхвилинка

Щось стомилась наша спинка

І затерпли пальці.

Встанем, друзі, на хвилинку.

Скачем на скакалці,

Присідаєм і встаємо,

Пальцям працю ми даємо:

В кулачок і з кулачка,

Щоб була рука гнучка.

Трохи шию розім’яли

І за парти посідали.

  1. Робота в парах

— Прочитайте текст. Випишіть сполучення іменників з прикметниками, ставлячи питання до прикметників. Позначте закінчення прикметників. Усно визначте число.

НА ПОДВІР’Ї

Край села стояла велика солом’яна хата. Вона була затишнай біла. Вузька стежка вела від порога до глибокої криниці. Водау ній була завжди студена і прозора. Понад стежкою росли пахучіквіти. Із хати вийшла молода струнка дівчина. У довгих косахчервоніли стрічки. З вишитої сорочки сміялися голубі незабудки.Дівчина набрала холодної води і пішла в хату.

  1. Систематизація й узагальнення знань
  2. Творче списування

— Спишіть, розкриваючи дужки.

Ось і прийшла (радісний) весна. На небі засяяло (яскравий)сонечко. З-під землі пробивається (зелений) травичка. (Молодий)липки на вулиці ще вчора стояли (голий), а сьогодні вони вкрилися(маленький) листочками.

  1. Гра «Хто швидше перетворить однину на множину»

Не дошці написано прикметники з іменниками в однині. Потрібно написати їх у множині, виділити закінчення.

Темна ніч… (темні ночі);

круглий м’яч… (круглі м’ячі);

велике вікно… (великі вікна);

голосний дзвоник… (голосні дзвоники);

класна кімната… (класні кімнати);

рясний дощ… (рясні дощі);

яскравий ґудзик… (яскраві ґудзики).

VІ. Підсумок уроку

— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

— У якому числі може стояти прикметник?

— Які закінчення мають прикметники у множині?

Скачав конспект! Скачай презентацію-->
загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *